Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Hüsn-i Hattın Doğuşu

EKLENDİ

:

Hüsn-ü hat, güzel yazı güzel çizgi manasındadır. İslamiyet’ten evvel göçebe bir yaşam süren Arap halkı kültür, sanat ve haberleşme alanında sözlü anlatıma önem vermiştir. Bundan sebep hikâye ve şiir hep ön plana çıkmıştır. Olgunlaşmamış bir alfabe kullanan Araplar komşu oldukları Nebati, Süryani, İbrani ve Fenike yazılarının etkisinde kalmışlardır. En çok kullandıkları yuvarlağımsı yazı olan Şâmi ile köşeli yazı olan Makili yazıyı bu dönemde kullanmışlar.

İslamiyet’in doğuşundan sonra Kûfe şehrinde bu iki yazının birleşmesiyle Kufi yazı kullanılmıştır. Bundan sonra hem ayeti kerimeler hem de Arapların çok ehemmiyet gösterdiği başta şiir olmak üzere kültür ve sanat alanında Kufi yazı kullanılmıştır. Bu vakte kadar bir iletişim ve kaydetme aracı olarak kullanılan yazı, gelişip bir sanat olarak değer bulmasını tamamı ile İslam dininin gelmesine borçludur.

Mucize kitabımızın sözden satıra aktarılması ve kutsallığından ötürü daha güzel yazma arzusu buna sebeptir. Kuran-ı Kerim’de Kalem suresindeki Nûn ve kalem veme yesturun ayeti ( kalem ve satıra dizenlere) vahiy kâtiplerine ilham vermiştir. Böylece Hüsnü Hat İslam sanatı olarak kabul görmüş ve bu adla anılmaya başlamıştır.

Hazreti Peygamber’in ‘Ey Bilal hokkadan uzak kalma çünkü hayır kıyamete kadar hokkada ve ehli ilimdedir.’ ‘Hüsnü Hattı öğrenin rızkın anahtarı ondadır.’ hadisleri teşvik edici olmuştur. İlim yolunda ömrünü vakfeden Hz. Ali’nin mürekkep kıvamı, satır ve harf aralıkları, kamış kaleminin açılması gibi hususlara önem vermesi onu ilk Hattat olarak kabul etmemize sebep olmuştur. Allah ondan ve bu sanata katkı verenlerden razı olsun.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Taziye

EKLENDİ

:

İslam dünyasının önemli âlimlerden

Prof. Dr. Mustafa Müslim vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet

yakınlarına ve sevenlerine

sabr-ı cemil dileriz.

(1940-2021)

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar