Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Kedi Adam

Suriye iç savaşında; bombalama ve çatışmalar nedeniyle yaralanan aynı zamanda sahipsiz kediler için barınak kuran Mohammad Alaa Aljaleel’in mücadelesi, TRT’nin ortak yapımcılığında, başarılı yönetmen Seyid Çolak’ın yönetmenliğinde “Kedi Adam” belgeseline konu oldu.

EKLENDİ

:

Suriye iç savaşında; bombalama ve çatışmalar nedeniyle yaralanan aynı zamanda sahipsiz kediler için barınak kuran Mohammad Alaa Aljaleel’in mücadelesi TRT’nin ortak yapımcılığında Kedi Adam belgeseline konu oldu.

Seyid Çolak’ın yönetmenliğini yaptığı belgeselde İdlip’te kurulan barınağın Azez’e taşınma süreci ve yüzlerce kedinin bu barınakta nasıl hayat tutunduğu anlatılıyor. Alaa Aljaleelin’in her gün Türkiye’den kedi mamalarını taşıyıp, barınağa getirmesiyle mesaisi başlıyor.

Daha sonraki süreçte ekibiyle birlikte Azez’in çevresinden gelen ihbar telefonlarıyla yaralanmış ve tedaviye muhtaç kedileri yerinde tedavi ediyor ya da barınağa getirip tedavi işlemleri süreci bitene kadar burada misafir ediliyor.  Barınakta veteriner doktor, acil durumlar uzmanı, bakıcılar ve kedilerin bakımını üstlenen iki kişi daha çalışıyor.

Barınağın kurulma hikâyesi ve bugüne kadarki sürecin işlendiği belgeselde Alaa Aljaleel’in bölgede bazı şeyleri de değiştirmeye çalıştığını gözlemliyoruz.

Kedi barınağına gelen savaş nedeniyle psikolojileri yıpranmış 5-9 yaş arasındaki çocuklar barınakta, kedilerle etkileşime girerek savaşın yaralarını sarmaya çalışıyor. Uçak sesleri, bombalama seslerine karşılık kedi miyavlamalarıyla çocuklar bir nevi o şiddet sarmalından uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

Bölgedeki okullarla ortak hareket eden Alaa Aljaleel kedileri sınıflara götürüp sınıflarda çocuklara hayvan sevgisi de aşılamaya çalışıyor.

Azez, Afriz, El Bab ve Cinderes’te çekimleri gerçekleşen belgeselin görüntü yönetmenliğini Çamran Azizoğlu üstlenirken senaryoda Güven Adıgüzel’in imzası var. Belgeselin müziklerini Ali Saran yaparken Çolak’ın daha önce Kapan filminde de beraber çalıştığı Naim Kanat projenin kurgusunu yaptı. Kedi Adam festival sürecinden sonra TRT’de seyirciyle buluşacak.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar