Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen “5. Kültür Sanat Ödülleri”, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, gençlerin bilimde kültürde, sanatta, sporda, akademide, siyasette, askeriyede, kısacası hayatın her alanında ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak donanımla yetişmeleri için gayret gösterdiklerini ifade ederken, derneğin 62 yıldır eğitim ve kültür alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ve imam hatipler özelinde gençlerin eğitimi için çalıştıklarını belirtti.

EKLENDİ

:

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen “5. Kültür Sanat Ödülleri”, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Talat Yavuz, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Tayfur Esen ve ÖNDER Genel Başkan Vekili Ahmet Kaan’ın katıldığı, Ali Nuri Türkoğlu’nun da sunuculuğunu yaptığı tören; Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Togolu Hafız Abassa İbrahim adlı öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, gençlerin bilimde kültürde, sanatta, sporda, akademide, siyasette, askeriyede, kısacası hayatın her alanında ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak donanımla yetişmeleri için gayret gösterdiklerini ifade ederken, derneğin 62 yıldır eğitim ve kültür alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ve imam hatipler özelinde gençlerin eğitimi için çalıştıklarını belirtti.

Ödül törenine ev sahipliği de yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy; geleceğin beklentisiz bir tohum gibi atılan çalışmalarla kurulabileceğini vurguladı. Çalışmada emeği geçen ve ödül alan kişileri tebrik eden Arısoy, ÖNDER’e kültür sanat ödüllerinin çok yakıştığını düşündüğünü ve törene ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Derneğin YouTube kanalı ile sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan törende, “Basiret ve Ferasetle” başlıklı video ile ÖNDER 5. Kültür Sanat Ödülleri tanıtım filmi de gösterildi.

Programda ayrıca sanatçı Mustafa Demirci, Yakaza Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Birol Cürgül ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın da aralarında bulunduğu emeği geçen kişilere plaket verildi. Ödül töreni toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Bu yıl ödüle layık görülen ve ödülleri takdim edilen kişiler şu şekilde sıralandı:

Yılın Okul Dergisi Ödülü

Çanakkale Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarassut Dergisi

Yılın Edebiyat Ödülü

Hüseyin SU

Yılın Kültür Sanat Projesi

Ankara -Yenimahalle, Batıkent Şehit Demet Sezen Anadolu İmam Hatip Lisesi

“Okumak Hayat, Yazmak Nefestir.” Projesi

Yılın Medya Ödülü

Bünyamin YILMAZ

Yılın Okul Kültür Sanat Medyası Ödülü

Adana Çukurova Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Yılın Sinema Ödülü

Karınca Filmi ile Yönetmen, senarist, yapımcı Nazif TUNÇ

Yılın Eğitimcisi

Ayhan YAĞIZ

Sakarya Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni

Yılın Müzik Ödülü

Doç. Dr. Fatih KOCA

Sanata Hizmet Ödülü

Talip MERT

Yılın Fikriyat Ödülü

Prof. Dr. Tahsin GÖRGÜN

ÖNDER Özel Ödülü

Emrullah Hatipoğlu (Hafız-İmam-Hatip)

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar