Bizimle İletişime Geçin

Düşünce

Rehberliğe Rehberlik

EKLENDİ

:

Arama-kurtarma-barınma ihtiyacının giderilmesine dönük faaliyetlerin ardından en önemli hizmeti, başta çocuklar olmak üzere afetzedelere yönelik manevi-psikolojik rehberlik oluşturuyor. Felaketin yol açtığı travmaların, derin yaraların olabildiğince çabuk atlatılıp hayata tutunmayı sağlama noktasında fevkalade önemli olan bu hizmet, en az arama-kurtarma faaliyeti kadar profesyonellik gerektiriyor.

Bunun en önemli adımının, rehberliğe rehberlik olduğunu düşünüyorum.

Manevi-psikolojik rehberlik faaliyetinde kesinlikle yapılmaması, uzak durulması gereken temel bilgiler yanında yaş, cinsiyet, medeni hal, ekonomik durum, eğitim seviyesi, felaketten etkilenme yönü (yetim, öksüz, dul…) ve derecesi (can kaybı, maddi kayıp, her ikisi), uyruğu gibi özel durumlar için ayrı ayrı ve olabildiğince ayrıntılı broşürler ve kitap listeleri oluşturulmalıdır. Ayet, hadis, kelam-ı kibâr, hikmetli kıssalara hangi durumlarda, nasıl ve ne derinlikte yer verilmelidir. Manevi-psikolojik reberlik dili ve üslubu…

Bu önemli hizmeti fiilen yürütenlerin tespitleri ve karşılaştıkları sorunlar temelinde uygulayıcılar düzenli eğitime tabi tutulmalıdır.

İhlasla ve fevkalade emekle yürütülen manevi destek faaliyetinin amacını en iyi şekilde gerçekleştirebilmesi için rehberliğe rehberlik oldukça önem arz etmektedir.

Rehberlik ve destek, hasara yol açmamalıdır.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar