Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Yazarlar Birliği bir müdavimini daha kaybetti: Beyaz sakallılar artık “öksüz”

Rahmetli uzun yıllar politikacıların arasında bulunmasına rağmen hesaplı kitaplı bir insan değildi. Düşündüklerini sansüre tabi tutmadan söylerdi. Çabuk kızardı ama hiç kin tutmazdı. Kızgınlığı rüzgâr gibi gelir geçerdi. Bu onun güzel meziyetlerinden birisiydi.

EKLENDİ

:

Kadim dostum, mesai arkadaşım, can kardeşim Ferhat Koç’un vefat haberini, akşamın ilerleyen saatlerinde aldım. Asrımızın en büyük sorunu hale gelen Covid-19 salgını sonrası gün geçmiyor ki can sıkıcı, acı bir haber almayalım. Her telefon çalışta, her kapı tıklamasında “yüreğim ağzıma gelmeye” başlar oldu. Kendimizden geçtik, dostlarımızdan gelecek haberleri bekler olduk.

Ferhat Koç kardeşimizin virüs kaptığını ve tedavi gördüğünü biliyordum. Aklım olası ayrılık haberine alışmam gerektiğini söylese de ruhum, kalbim ve duygularım buna karşı çıkıyordu.

Acı haberi aldığımda bütün vücudumun sarsıldığını hissettim. Gözlerimin önünde birlikte geçirdiğimiz seyahatler, toplantılar ve keyifli sohbetler geçip gitti. Onunla yollarımız üç yerde kesişmişti. Birincisi Öz Elif Sitesi’nde beraberdik. Ahmet Günbay Yıldız, rahmetli Rıfkı Kaymaz ve Bilal Coşkun ile zaman zaman biraraaya gelir; edebiyat, sanat bazen de ülke sorunları üzerine sohbet ederdik. İkincisi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda birlikte olduk. O yayın müdürlüğünde ben ise personel müdürlüğünde görev yapıyordum. O bir süre sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçti ve Genel Müdürü Prof. Dr. Osman Çataklı’nın özel kalem müdürlüğünü yaptı.

Bürokrasiye fazla ısınamadığı için gazeteciliğe yöneldi. Milli Gazete Ankara temsilcisi oldu. Günlük yazıları, seyahat notları ve röportajları ile dikkat çekti. Ayrıca Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yakınında yer aldı. Seçim gezilerine, mitinglere, toplantılara katıldı. Bir anlamda siyasi çalkantılara şahit oldu. Ama yaşadıkları, gördükleri ve şahit olduklarını tarihe tanıklık açısından yazmadı, bizlerin bütün ısrarına rağmen yazmak istemedi.

Yıllar sonra onunla yollarımız üçüncü kez keşişti ve Yazarlar Birliği’nde bir araya geldik.  Bir iki dönem yönetim kurulunda beraber çalıştık. Yorucu, keyifli toplantılar ve seyahatlerde birlikte olduk. Çok güzel ve anlamlı yıllar geçirdik. D.Mehmet Doğan, Ferhat ve ben Türkiye Yazarlar Birliği’nin ‘beyaz sakallıları’ idik.

Önemli bir mazeretimiz olmadığı takdirde her gün öğleden sonra Yazarlar Birliği’ne geliyorduk.  Günlük programları konuşuyor, sohbet ediyor, akşam vakti yaklaştığı zaman simit ve çay ile muhabbetimizin keyfini çıkarıyorduk. Bu sohbetimize Başkan Musa Kazım Hoca ve İbrahim Halil Çelik de katıldığı zaman daha da keyifli oluyordu. Hele yemek muhabbeti başladığı zaman sözün sahibi rahmetli Ferhat oluyordu. Ankara’da ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki yemek çeşitlerini, tatlılarını ve özelliklerini bir bir anlatırdı. Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca ile birlikte yaptıkları seçim gezilerinde, seyahatlerde yaşadıkları kitapları dolduracak tarzdaydı.

Rahmetli uzun yıllar politikacıların arasında bulunmasına rağmen hesaplı kitaplı bir insan değildi. Düşündüklerini sansüre tabi tutmadan söylerdi. Çabuk kızardı ama hiç kin tutmazdı. Kızgınlığı rüzgâr gibi gelir geçerdi. Bu onun güzel meziyetlerinden birisiydi. Bütün bunları yaşadıktan sonra dünyaya ve ülkemize yayılan Korona virüsü bizleri ayırdı ve eve kapadı. Ama muhabbetimiz kesilmedi. Telefonla sohbet ederek yalnızlığımızı gidermeye çalıştık.

Hastaneye yattığı öğrendiğim zaman içimden hep “Ferhat dayanıklıdır. Nice zorlukları aştığı gibi bunu da aşar.” ümidini taşıyor ve dua ediyordum. Ama nasibi bu kadarmış. Güzel ve kalıcı hatıralar bırakarak mübarek bir günde asıl vatanına göç etti.

Ardında güzel dostlular, hayırlı hizmetler ve tebessüm dolu bir çehre bıraktı.

Dostlara veda etmenin acı olduğunu biliyordum. Ama son vazifemizi yaparken bile bazı kurallara uymak, onu kısmen yalnız bırakmak zorunda kalmak içimi daha da acıttı. Hastaneye gidememek, tabutuna omuz verememek acımı kat be kat artırdı. Asrın vebası diyeceğim bu hastalık bizleri sevdiklerimizden uzaklaştırdığı gibi çok şeyleri de götürdü.

Evimin penceresi, site içinde bulunan camimiz ve hemen önündeki musalla taşına bakıyor. Zaman zaman buraya bakar içimden sürekli “Bakalım bugün kimler kimlere helallik verecek, kimler kimin önünde saf tutacak.” diye geçirirdim. Cuma sabahı Ferhat kardeşim için verilen vefat salasıyla yüreğimdeki acıyı dayanılmaz noktaya geldi. Teselliyi dudaklarımdan dökülen dualarda buldum.

Kardeşim Ferhat Koç’a helallik vermek bize nasip olacakmış. Hakkım benden yana helal olsun.

 

“İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun”

Mekânın cennet olsun kadim dost.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Eyüpsultan Belediyesi “Okumak Güzeldir” 2. Kitap Okuma Yarışması Başladı

EKLENDİ

:

Yazar:

Eyüpsultan (İstanbul) Belediyesi bünyesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Okumak Güzeldir” adlı yarışma başvuruları başladı.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, Türk Dili ve Edebiyatı’nın seçkin eserlerine ilgiyi artırmak amacıyla düzenlenen geleneksel kitap okuma yarışmasına bu yıl da katılımın yoğun olacağı bekleniyor.

Yarışma İçin Okunması Gereken Kitaplar

Yüksek Ökçeler (Ömer Seyfettin)

Son Kuşlar (Sait Faik Abasıyanık)

Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)

Merhaba Söğüt Ertuğrul Gazi (Yavuz Bahadıroğlu)

Fatih Harbiye (Peyami Safa)

Ödüllü kitap okuma yarışmasında; birinciye laptop + 5.000 TL para ödülü, ikinciye tablet + 3.000 TL para ödülü, üçüncüye: tablet + 2.000 TL para ödülü ve bunların yanında dereceye giren ilk 20 kişiye 3 gece 4 gün Kapadokya gezisi ve dereceye giren ilk 100 kişiye 28 ciltlik minyatür kitap seti armağan edilecektir.

Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak ancak yarışmacıların ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekecektir.

Başta İstanbul’da ikamet edenler olmak üzere yurt genelindeki bütün vatandaşlarımız yarışmaya katılabilir.

Katılımcılar için detaylı yarışma şartnamesi linki: https://yarisma.eyupsultan.bel.tr/webfiles/userfiles/files/sartname_2021.pdf

  

  1. Kitap Okuma Yarışmasıyla İlgili Önemli Tarihler

Yarışmaya son başvuru tarihi: 25 Mayıs 2021 Salı Günü Saat:17.00 Yarışmanın yapılacağı yer: online https://www.eyupsultan.bel.tr/ web sitesi Yarışma tarihi: 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü 21.00 – 21.50 saatleri arası.

 

Yarışma Düzenleme Kurulu Üyeleri

Zekeriya YILDIZ (Başkan)

Davut AKGÜL (Üye)

Süleyman KÖMÜR (Üye)

Necip ASLAN (Üye)

Mehmet IRMAK (Üye)

 

Geçtiğimiz yıl sonuçlanan 1. Kitap Okuma Yarışmasında jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde ilk üçe giren isimler şunlardı:

  1. Huriye Nurefşan Yarımoğlu
  2. Osman Akgündüz
  3. Mert Eroğlu

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar