Bizimle İletişime Geçin

Dünyanın Renkleri

Kuran Atlası/ İslâm Şehirleri

İslam ümmetinin birbirinden öğreneceği güzel takva yollarının olduğunu gördük. Herkes aynı ezanı dinliyor, aynı abdesti alıyor, aynı kıbleye yönelip namaza duruyor. Toplulukların birbirlerine benzer ve bir diğerine örnek olabilecek hallerini tüm İslâm coğrafyasına tanıtıp aslında daha çok olan ortak noktalarımızdan yola çıkıp aradaki mesafeleri kaldırmaya bir nebze vesile olmak amacımız. Aslında Avrupalıların bilmeden korktukları (islamofobi) İslamiyet’in emir ve yaşam tarzında olmayan gerçek İslam’ın yaşandığı şehir ve davranışları görerek bu ön yargılarını da kırmalarını bekliyoruz bu projeyle.

EKLENDİ

:

Yazar: Orhan Durgut

İslâm tarihinde bir hikâyesi olan 40 ülkeden 100 şehir…

İslâm dünyasındaki kırgınlıkların, kavgaların sebebi aslında hep birbirimizi tanımamamızdan kaynaklandığını düşünerek çıktığımız yolda epeyce mesafe kaydettik.

İslam ümmetinin birbirinden öğreneceği güzel takva yollarının olduğunu gördük. Herkes aynı ezanı dinliyor, aynı abdesti alıyor, aynı kıbleye yönelip namaza duruyor.

Toplulukların birbirlerine benzer ve bir diğerine örnek olabilecek hallerini tüm İslâm coğrafyasına tanıtıp aslında daha çok olan ortak noktalarımızdan yola çıkıp aradaki mesafeleri kaldırmaya bir nebze vesile olmak amacımız. Aslında Avrupalıların bilmeden korktukları (islamofobi) İslamiyet’in emir ve yaşam tarzında olmayan gerçek İslam’ın yaşandığı şehir ve davranışları görerek bu ön yargılarını da kırmalarını bekliyoruz bu projeyle.

Bu düşünceler ile başladığımız İslâm Şehirleri çekimlerimizde bugüne kadar 64 şehrin çekimlerini tamamladık. Ülkemizden de listemize 7 şehrimizi dâhil ederek projemizi tamamlamaya çalışacağız.

Şu anki hali ile bile insanlara pek çok duygular katan fotoğraflarımız ile ilk sergimizi geçen yıl Özbekistan’ın Semerkant şehrinde açmıştık. Aylarca açık kalan sergimiz çok ilgi gördü.

Geçen yıl Semerkant’ta İmam Buhari’nin misafiri olan sergimiz şimdi de yine 6 büyük Hadis aliminden Tirmiz’de metfun olan İmam Tirmizi’nin misafiri olacak. 2021 Mart ayı ikinci yarısında açılacak olan sergimiz Ramazan bayramına kadar ziyarete açık olacak.

Özbekistan Surhandeya Valiliği, Tirmiz Üniversitesi ve İmam Tirmizi Araştırma Merkezi’nin daveti ile gerçekleşecek olan sergi daha sonra başkent Taşkent’te açılacak.

İslam Şehirleri sergimiz gün geçtikçe farklı coğrafyalarda da duyuluyor ve her geçen gün davetleri artıyor. En son Filistin Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız davette; El-Halil ve Kudüs şehirlerinde İslam Şehirleri sergimizin açılması için davet aldık. Pandemi koşullarının rahatlaması ile orada da sergiler gerçekleştirilecek, inşallah.

Sergimizi başta İslam coğrafyası olmak üzere tüm dünyada dolaştırmak istiyoruz. Yapılan yeni çekimler ile sergideki şehir sayısı arttıkça çok daha etkileyici ve büyük bir koleksiyon oluyor. Serginin farklı ülkelerde açılmasında başta Dışişleri Bakanlığımızdan ve bu konuyu bizim ile beraber dert edinecek kurumlardan ilgi ve destek bekliyoruz.

Tüm çekimler bitip çalışmamız tamamlandığında Sultan Abdülhamid Han’ın döneminde yaptırdığı fotoğraf arşivi çalışmasının günümüze uyarlanmış eşsiz bir arşivi İslâm tarihine görsel bir hafıza olarak kazandırmış olacağız.

Çok Okunanlar