Bizimle İletişime Geçin

Ramazan

7 Soruda Ramazan – Nilüfer Zontul Aktaş – Yazar

Ramazan da yaptığımız ibadetler şükür vesilesi. Rabbin rızası için yemeden içmeden kesilmek, kuran okumak, her türlü kötü davranıştan uzak durmaya çalışmak nefis terbiyesinde de  önemli husustur

EKLENDİ

:

 

1- ‘Ramazan’ denilince ne hissediyorsunuz?
Ramazan kendini temize çekme, muhasebe, teslimiyet.

2- Çocukluğunuzun Ramazanları nasıldı?
Huzur, güven, ibadet muhabbet, mutluluk,paylaşım birlik, bereket kavramların capcanlı şahitliği idi.

3- Hatırladığınız bir Ramazan anısını paylaşır mısınız?
Yeni evli idim. Çiçeği burnunda bir gelin. Bir kasaba da görev yapıyoruz.Daha iki kişiye yemek yapmakta zorlanırken, eşim cami cemaatini iftara çağırmak istedi.Başarırım galiba “dedim ama biraz da korkuyordum açıkçası.Elli kişiye yakın bir topluluğa yemek yapmak bir yana sekiz tepsi tatlı yapmıştım. Bunu hiç unutamam. 22 yaşında yeni evli, yeni öğretmen, yeni bir ortam da bu tecrübe hayatıma yansıdı. Davetler hiç bitmedi. Soframızdan misafir eksilmedi elhamdülillah.

4- İlk orucunuzu anlatır mısınız?
Gece sahurda yumurtalı ekmek yapılırdı. Dedem kızım bundan çokça ye ki acıkmayasın “demişti.Gün içinde çok acıkınca da yumurtalı ekmeği suçlar gibi olmuştum.” hani tok tutacaktın. “Kalabalık bir aile de sımsıcak oruç vakitlerimiz vardı.

5- Sahur ve iftar bize ne tür mesajlar verir?
Sahur gecenin hikmeti, gece ibadeti, dinginlik. İftar şükür, bereket, birlik beraberlik, yardımlaşma ruhunu diri tutma.

6- Ramazan ve Kur’an nasıl bir ikilidir?
Rabbine yakın olma, unuttuklarını hatırlama. Teslimiyet. Kulluk bilincini gözden geçirmek. Kuranla olan bağı çoğaltarak ömrü asude kılma.

7- Hamd, tefekkür ve teşekkür bağlamında Ramazan için neler demek istersiniz?
Bizi bir ramazana daha ulaştıran rabbimize hamd olsun.Ramazan da yaptığımız ibadetler şükür vesilesi. Rabbin rızası için yemeden içmeden kesilmek, kuran okumak, her türlü kötü davranıştan uzak durmaya çalışmak nefis terbiyesinde de  önemli husustur. Ramazan buna zemindir, vesiledir.Kulluk ve ibadet Rabbe teşekkür etmektir. Ramazan dolu dolu vakitlerle bunu çoğaltır.

Nilüfer Zontul Aktaş

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar