Bizimle İletişime Geçin

Ramazan

7 Soruda Ramazan – Prof. Hakan Aydın – Akademisyen

Hidayet rehberi kitabımızın bu ayda inmesi bir hamd ve teşekkür vesilesidir. İnananlar bu ayda Allah’ı yüceltmekle hakkıyla şükretmiş olur.

EKLENDİ

:

1- ‘Ramazan’ denilince ne hissediyorsunuz?

Ramazan arınma, haddini ve sınırlarını bilme, şükür, yardımlaşma ve kardeşlik ayıdır.

2- Çocukluğunuzun Ramazanları nasıldı?

Çocukluğumuzun ramazanları kalabalık teravih heyecanlarıyla aklımdadır. Tüm çocukların aynı heyecanla camilere koştuğu huzurlu geceleriyle. Yarım gün de olsa tutulan tekne oruçları, sahur ve iftar telaşesi, erişilecek bayramın heyecanı bana çocukluğumun ramazanlarını hatırlatır.

3- Hatırladığınız bir Ramazan anısını paylaşır mısınız?

Aileme beni sahura kaldırmaları için ısrar ettiğimi ve onların da daha küçük olduğumu düşünerek kaldırmadıklarını hatırlıyorum. Bir gün çokça ısrar ettiğim bir gece de beni sahur için uyandırmamışlardı. Sabah uyandığımda gözyaşlarımı gördüklerinde bir daha beni kaldırmamazlık etmediler.

4- İlk orucunuzu anlatır mısınız?

Çocukların oruca alışması için Anadolu’da sıklıkla kullanılan ve esasen “tenkiye” (künyelemek kimliklenmek) kökünden gelen tekne orucu benim de ilk oruç deneyimlerime ilişkin hatıramdır.

5- Sahur ve iftar bize ne tür mesajlar verir?

Sahur, Hz. Peygamber’in bereketle birlikte andığı ümmete has bir uygulamadır. Feyiz ve bereketi O’nun (s.a.v.) ümmeti olduğumuzu hissettirir. İftar ise bir kavuşma anıdır.

6- Ramazan ve Kur’an nasıl bir ikilidir?

Bunu bize en güzel Kur’an-ı Kerim açıklar: “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır (Bakara Suresi, 185. Ayet). Yine Yüce Rabbimiz Duhan Suresinde şöyle buyurmaktadır: Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız (3. Ayet).

7- Hamd, tefekkür ve teşekkür bağlamında Ramazan için neler demek istersiniz?

Hidayet rehberi kitabımızın bu ayda inmesi bir hamd ve teşekkür vesilesidir. İnananlar bu ayda Allah’ı yüceltmekle hakkıyla şükretmiş olur. Ramazan ayındaki her bir ibadet ve hikmetleri bizi durmaya ve tefekküre yönlendirir. Bu yönüyle Ramazan başlı basına bir tefekkür ayıdır.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar