Bizimle İletişime Geçin

Dünden Bugüne

DÜNDEN BUGÜNE-5

Ramazan ya da oruç bayramı, dostlukları özendirme, düşmanlıkları önleme bayramıdır. Oruç ayı, savaş ayı değil, barış ayıdır. Oruç bayramı, düşmanlık bayramı değil, dostluk bayramıdır.

EKLENDİ

:

İlk Ramazan Bayramı 27 Mart 624’te kutlanmıştır. Hicrî-Miladi yıl farklılığı dolayısıyla bu yıl Müslümanlar 1357. Ramazan Bayramı’nı kutlamaktadır. Ramazan Bayramı’mız kutlu olsun Değerli Dostlar.  Otuz gün boyunca Allah rızası için oruç tutan Müslümanlar, birçok açıdan kendilerini nefis muhasebesine tâbi tutmuşlar, bu süre içerisinde söz ve hareketlerine daha bir özenle dikkat etmişlerdir. Bayram, işte bu hassasiyetin meyvesinin toplandığı bir manevi iklimdir. Rabbimizin Müslümanlara sonsuz ihsanıdır. Bayramı hakkıyla değerlendiren, garip ve gurebaya her daim el uzatanlardan olmamız dileğiyle…

Dünden Bugüne de bu ay, edebiyatımızın önemli isimlerinden deneme yazarı Ersin Nazif Gürdoğan Hoca’yı misafir edeceğiz inşallah. 1945’te Eskişehir’de dünyaya gelen Ersin Nazif Gürdoğan Hoca, iktisat profesörü ve fikir adamıdır. Denemeleriyle edebiyatımızda ayrı bir yer edinen yazar, edebiyatımızın usta kalemlerinden biridir. Teknolojinin Ötesi, Kültür ve Sanayileşme, Kirlenmenin Boyutları, Görünmeyen Üniversite, Günler Akarken, Yeni Roma, İşletmelerde Yatırım Yöntemi, Hicaz’dan Endülüs’e, Zamanı Aşan Şehirler, Günler Akarken ve Newyork’tan Los Angeles’e adlarındaki telif kitaplarının yanı sıra çeviri kitapları da vardır. Mavera dergisinin kurucuları arasında bulunan Gürdoğan’ı, usta bir düşünce adamı olması dolayısıyla tebrik ederiz. Dünden Bugüne de bu ay, yazarın 20 Eylül 2009 yılında Yeni Şafak gazetesinde yayımladığı “Oruç Bayramı Dostluk Bayramıdır” adlı yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Hayırlı ve bereketli okumalar dileriz.

 

 

ORUÇ BAYRAMI DOSTLUK BAYRAMIDIR

Nazif Gürdoğan (Eskişehir, 1945-)

 

Hayatı edebiyattan, edebiyatı hayattan soyutlamayan Nuri Pakdil, Ramazan ayını oruç ayı, Ramazan Bayramı’nı da oruç bayramı diyerek, oruç ve bayrama yeni boyutlar kazandırır. Hayatın edebiyatla, edebiyatın hayatla bütünleştiği gibi, insanlar oruçla, oruç insanlarla bütünleşir. Edebiyatla silahlanmasını bilenler hayatın, oruçla silahlanmasını bilenler, dostluğun şiirini yakalarlar.

Hayat edebiyatla, inanç oruçla canlılık kazanır. Hayat inançtır, inanç hayattır, her ikisinin yeni boyutlar kazanabilmesi için, oruç ayının yeni işlevler kazanması gerekir. Oruç ayı, düşmanlıkların alındığı, düşmanlıkların satıldığı ay değil, dostlukların alındığı, dostlukların satıldığı aydır. Bu yüzden oruç ayında, dostlukların büyütülmesi, düşmanlıkların azaltılması için, herkes elinden geleni yapar.

Ramazan ya da oruç bayramı, dostlukları özendirme, düşmanlıkları önleme bayramıdır. Oruç ayı, savaş ayı değil, barış ayıdır. Oruç bayramı, düşmanlık bayramı değil, dostluk bayramıdır. Her ayı oruç ayına, her günü bayram gününe dönüştürmeden, dünyadaki savaşların önüne geçmek mümkün değildir. Savaş yıllarının peşinden barış yıllarının gelmesi, herkesin dostlukta doğru düşmanlıkta ters orantılı bir yarışa girmesine bağlıdır.

Bütün dünyada, hayatı yaşanır kılacak edebiyatın değerleri, kutsal kültürün kaynaklarından beslenir. Bütün insanlığın düşünce ve eylem birikimi, kutsal kitapların yoğurduğu, ölümsüz kültüre dayanır. Allah’ın sözü üzerinde söz, Allah’ın gücü üzerinde güç, Allah’ın dostluğu üzerinde dostluk yoktur. Allah’ın dostluğunu kazanana kimse düşman, Onun düşmanlığını kazanana da, kimse dost olamaz. Gerçek dostluk, Allah’ın dostluğudur.

“Allah güzeldir, güzelliği sever”. Allah’ın güzelliği sınırsızdır. Onun güzelliği, herkesin soluduğu, herkesin hayat kaynağı olan hava gibi, her şeyi kuşatır. Oruç ayı Allah’ın güzelliğini arama ayı, oruç bayramı, Allah’ın dostluğunu kazanma bayramıdır. Allah’ın dostluğunu kazananlar, hayatın şiirini yakaladıkları gibi, ölümsüzlüğün de, sırrına ererler. Allah, dostluğunu kazananların, düşünen aklı ve seven gönlü olur.

Güzelliği arama günleri olan oruç ayı ve Allah’ın dostluğunu kazanma günü olan oruç bayramı, Anadolu insanın kültürünün temellerini oluşturur. Anadolu insanı güzelliği, var olan her şeyi kuşatan Allah’ın güzelliğinde bulmuştur. O Allah’ın dostluğunu kazanarak, hem görünmeyen iç, hem de görünen dış dünyasını zenginleştirmiştir.

Allah’ın güzelliği, var olan her şeyde yansır. Allah’ın güzelliğini arayanlar, bütün dünyada güzelliği arayanların yol göstericisi olurlar.

Allah’ın dostu olanlar, herkesin dostluğunu kazanırlar.

Okuyucuların oruçları oruç, bayramları bayram olsun.

Oruç bayramında dostluklar büyütülsün.

 

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar