Bizimle İletişime Geçin

Sinema

Bir Ayrılık

EKLENDİ

:

Yönetmen: Asghar Farhadi

Senaryo: Asghar Farhadi

Oyuncular: Leila HatamiPayman MaadiShahab Hosseini

Ülke: İran

Süre:123 dk.

            Oscar ve Altın Küre’yi kazanan İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi‘nin senaryosunu yazıp yönettiği, Leyla HatemiPeyman MuadiŞahab Hüseyni, Sareh Bayat ile Sarina Farhadi’nin oynadığı ve “Neden sinema izleriz?” sorusuna adeta cevap niteliğinde olan bol ödüllü bir film: Bir Ayrılık.

Gündelik hayatımızda ara ara bizi yoklayan ya da şahit olup da adını bir türlü koyamadığımız hislerimizi bize gülümsetiyor, hayatın farkına varmadığımız detaylarını gizlendikleri yerden çıkarıp karşımıza sunuyor Farhadi bu yapıtında. Filmi belirli bir yerden sonra izlemiyor âdeta yaşamaya başlıyorsunuz, gittikçe çözülmez hâle gelen düğümler canınızı yakıyor. Bazen duygularınızın yönlendirmesiyle kararlar alıp kendinizi bir tarafta bulabiliyorsunuz, bazen de sezgilerinizin sizi yanıltıp yanlış hüküm vermenize neden olmasına engel olamıyorsunuz. İster istemez istekler – değerler çatışmasının ortasında buluyorsunuz kendinizi. Bunu yaparken de oyuncuların performansına hayran kalamadan edemiyorsunuz.

Birçok yerden rahatlıkla bulabileceğiniz filmin konusunu burada zikredip size spoiler vermek istemiyorum. Bir Ayrılık filmi eskilerin sehli mümteni dediği basitlik ve sıradanlıkla üzerine yapay bir şey giyinmeden olanca doğallığıyla karşınıza çıkıyor. Belki de filmin bu kadar sevilmesinin bir nedeni de budur.

İyi seyirler dilerim…

 

Çok Okunanlar