Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Hece Öykü Dergisi 107. Sayı (Ekim-Kasım 2021) Üzerine

Hece Öykü Dergisi iki aylık bir dergi… 107. sayısıyla 18 yaşının dinamizmini doyasıya yaşıyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Rasim Özdenören; yayın kurulu üyeleri Ali Karaçalı, Ali Necip Erdoğan, Ali Ulvi Temel, Dinçer Eşitgin, Emin Gürdamur ve Hatice Bildirici.

EKLENDİ

:

Hece Öykü Dergisi iki aylık bir dergi… 107. sayısıyla 18 yaşının dinamizmini doyasıya yaşıyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Rasim Özdenören; yayın kurulu üyeleri Ali Karaçalı, Ali Necip Erdoğan, Ali Ulvi Temel, Dinçer Eşitgin, Emin Gürdamur ve Hatice Bildirici.

Dergide Fotoğraf Öykü bölümünde Selçuk Azmanoğlu’nun çektiği bir fotoğrafa yer verilmiş. Öykü bölümünde Cihan Aktaş, Hasibe Çerko, Mihriban İnan Karatepe, Recep Seyhan, Zeynep Hicret, Esra Özdemir Demirci, Hâle Sert, Soner Oğuz, Vural Kaya, Mustafa Uçurum, Recep Kayalı, Muhammet Erdevir, Saliha Ferşadoğlu İlhan, Birgül Yangın Aslanoğlu, Nadir Aşçı, Merve Özgenli Çelik, Hatice İbis ve Aytaç Ören’in öykülerine yer verilmiş.

Cihan Aktaş “Ürkekliği Onun” öyküsünde Suriye dramının ülkemizdeki bir başka yansımasına ışık tutuyor: Erkeklerin Suriyeli kadınlarla yaptıkları gizli saklı evliliklere ve bu durumun ortaya çıkardığı sorunlara… “Düşündüm durdum ben de Güler’i o sokakta işte böyle, defalarca. Orada, onun yerinde olsaydım ne yapardım, ne derdim, ne demek isterdim de çekinirdim, ne yapmak isterdim de utanırdım… İnsan aldatılışın darbeleriyle ezilirken ne kadar güçlü görünmeye çalışırsa ürkekliği ikinci bir deri gibi giyinmeye açık oluyor.”

Mustafa Uçurum Küçürek Öyküler’de Çakı, 1+1, Muhabbet Kuşu, Yan-gın adlarındaki dört öyküye yer vermiş. “1+1” öyküsü çağın insanının yaşadığı sıkıştırılma ve yok edilme sendromunu anlatan başarılı bir öykü.

Derginin söyleşi bölümünde Sema Bayar, öykücü Müzeyyen Çelik’le “Bütün Ağırlıklarım” adlı öykü kitabı üzerine söyleşmiş. Şeyma Subaşı da Nisan Erdem ile “Gör İhtarı” adlı öykü kitabı ve öykücülüğü hakkında söyleşi yapmış.

Yaşadığım Gibi bölümünde Mehmet Aycı’nın “Senin Sonsuz Uçan Kuşların” ile “Ansızın Nasıl Büyürse İçindeki Çocuklar” adlı anlatılarına yer verilmiş.

Öykü Üzerine adlı bölümde Ertan Örgen, Muhammet Erdevir, Zeynep Sati Yalçın ve İsmail Turan’ın öykü teorisi ve incelemeleri üzerine kaleme aldıkları yazılar bulunmakta. Özellikle İsmail Turan’ın “Kesik Süt Tadı” Öyküsüne Psikanalitik Bir Yaklaşım adlı yazısı öykü incelemelerinde çığır açacak gibi.

Başka Dünyaların Öyküleri bölümünde Çağdaş Suudi Arabistan Öyküsü’nden Abdurrahman Münif’in “Süveyleh” adlı öyküsü Ökkeş Hengil tarafından Türkçeye çevrilmiş. Çağdaş İran Öyküsü’nden Huşeng Golşîrî’nin “Çınar” adlı öyküsü Yasamin Gholamrahmani tarafından Türkçeye çevrilmiş.

HeceÖykü’de İlkler kısmında genç öykücülerden Ayşe Parlak Akyüz, Hanım Nevra Yağcı, Fatma Nur Uysal Pınar, Ali Demir ve Erva Kara’nın öyküleri bulunmakta. Ayşe Parlak Akyüz’ün “Boş Ev” öyküsü umut vadediyor.

Kitaplık bölümünde Müzeyyen Çelik’in “Bütün Ağırlıklarım” adlı öykü kitabı üzerine Sema Bayar, Ahmet Melih Karauğuz’un “Sis Nasıl Olsa Dağılır” adlı öykü kitabı üzerine Şeyma Sarı ve Ahmet Sarı’nın “Edebiyatın İyileştirici Gücü” adlı inceleme kitabı üzerine Saime Kemerci’nin kitap değerlendirme yazıları yer alıyor.

Hece Öykü dergisi edebiyatın öykü vadisine sakince kendi ilmeklerini atıyor. Geleceğe dair bizlere umut ışıkları saçıyor. Nice yıllara Hece Öykü…

Çok Okunanlar