Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

İnsanların Kendilerinden Bir Parça Gördükleri: Gönül Dağı

Mustafa Çiftci’nin vermiş olduğu bir mülakatta “Taşrayı sıkıcı, karanlık anlatmak işin en kolay yanı. İnsanlar kendilerinden bir parça gördükleri işleri seviyorlar” diyerek tarif ettiği dizi, şimdiden; saf ve temiz insan ilişkileriyle, Anadolu insanın evinden biri olarak kabul ettiği Neşet Ertaş’ı anmasıyla, entrikalardan ve yapaylıktan uzak bir tavır sergilemesiyle, menfaat ve şiddeti barındırmamasıyla izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

EKLENDİ

:

Mustafa Çiftci’nin bir dönem Star Gazesi’nin hafta sonu ekine yazdığı öykülerinden derlenen Gönül Dağı, cumartesi akşamları TRT 1 ekranlarında izleyicilerle buluşuyor. Çekimlerine Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde devam edilen dizinin ilk dört bölümü izleyicinin takdirini kazandı. Berk Atan ve Gülsim Ali İlhan’nın başrollerini paylaştığı dizinin yapımcılığını Ferhat Eşsiz yapıyor, yönetmen koltuğunda ise Yahya Samancı oturuyor.

“Bozkırda Altmışaltı”, “Ah Mercimeğim” ve “Adem’in Kekliği ve Chopin” adlı öykü kitaplarıyla okuyucularında derin izler bırakan Mustafa Çiftci’nin öykülerinden yola çıkılarak senaryolaştırılan Gönül Dağı, izleyicilerini bozkırın uçsuz bucaksız sarılığına, Anadolu’ya, Anadolu’nun masumiyetine doğru uzun ve sevda dolu bir yolcuğa çıkarıyor.

İlk bölümü 17 Ekim 2020 tarihiden izleyicilerle buluşan dizi, önümüzdeki cumartesi günü beşinci bölümüyle ekranlarda yer bulacak. Mustafa Çiftci’nin vermiş olduğu bir mülakatta “Taşrayı sıkıcı, karanlık anlatmak işin en kolay yanı. İnsanlar kendilerinden bir parça gördükleri işleri seviyorlar” diyerek tarif ettiği dizi, şimdiden; saf ve temiz insan ilişkileriyle, Anadolu insanın evinden biri olarak kabul ettiği Neşet Ertaş’ı anmasıyla, entrikalardan ve yapaylıktan uzak bir tavır sergilemesiyle, menfaat ve şiddeti barındırmamasıyla izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar