Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Somali’de Kurban Bayramı

Peygamberimiz Arefe gününün faziletine ilişkin olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş, yine “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dediği (Müslim, Sıyâm, 196-197) nakledilmiştir.

EKLENDİ

:

Dünyada yaşayan Müslümanlar arasında Kurban Bayramı farklı şekillerde kutlanır. Kurban Bayramı Müslümanların dinî bayramlarından biridir. Dünyanın dört tarafında yaşayan Müslümanlar neşe içinde ve birbirleriyle yardımlaşarak bu bayramı geçirirler.

Bu ayın (zilhicce ayı) 10. günü Allah’ın Hacca gitmeyi nasip ettiği değerli Müslüman kardeşlerimiz büyük ibadetler yaparlar ama diğer Müslümanlar da bayram namazı kılarak ve kurban keserek Allah’a şükrederler.

Somali halkı bayram öncesinde neler yapar? Nasıl bayrama hazırlanırlar? Bayram namazını nasıl kılarlar? Bayram gününü nasıl kutluyorlar? Ve daha fazlasını diğer Müslümanlarla paylaşmak istiyorum.

Somalı halkında bu ayın ilk on günü büyük bir farklılık hissedilir. Çünkü bu on gün yapılan ibadetler çok faziletlidir. Kur’an-ı Kerim okuyarak, sadaka vererek, cemaatle namaz kılarak ve ayrıca zilhicce ayının 9. günü diğer Müslümanlar gibi oruç tutarak ön Kurban Bayramı’na ön hazırlık yaparlar. Bu 9. Gün Arefe günüdür ve o gün oruç tutmak daha faziletlidir.

Peygamberimiz Arefe gününün faziletine ilişkin olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş, yine “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dediği (Müslim, Sıyâm, 196-197) nakledilmiştir.

Bayram günü yaklaşınca Somali’de Alışveriş mağazaları çok kalabalıklaşır.  Somali halkı için bayram öncesi çokça alışveriş yapmak bir gelenek olmuştur. Kıyafet satış mağazalarında uzun kuyruklar oluşturulur çünkü Somaliler aileleriyle beraber alışveriş çıkarlar.

Aynı zamanda Kurban Bayramı öncesi günlerde, kurban pazarında çokça kurban satışı yapılır. Somalı halkının %100’ü Şafi olduğu için kurban kesmek vacip olmasa da genellikle Somali halkı bayramda kurban keserler.

Bayram günü mutluluk dolu bir gündür, Somalililer bugüne erkenden hazırlanırlar ve sabah vakti büyük camilere doğru yola çıkarlar. Somali halkının en önemli özeliği, bayram sabahı evde hiç kimsenin kalmamasıdır. Aileler hep birlkte camiye giderler, bayram namazı kılarlar.

Bayram namazı ardından kurban kesme işlemleri başlar. Somalı halkı kurbanlık olarak genellikle keçi keserler ayrıca koyun ve deve kesenler da var ama onlar çok azdır. Kestikleri kurbanı akrabalarına ve fakirlere ikram ederler.

Bayram günü akşama doğru çocuklar oyun alanına götürülür ve Mogadişu’nun güzel yerlerinde vakit geçirirler. Somaliler bu üç günlük bayramda ailelerini ve akrabalarını ziyaret ederler.

Coşku ve neşe içinde geçen bir bayramdır Somali’de Kurban Bayramı. Bütün Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar