Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

ÜLKEMDE (ETİYOPYA’DA) KURBAN BAYRAMI

Etiyopyalı Müslümanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban Bayramı’nı ülke genelinde çeşitli dinî törenlerle kutladı. Başkentte on binlerce Müslüman, bayram namazını eda etmek için sabahın erken saatlerinde Addis Ababa Stadyumu’nda toplandı. Bu yılki Kurban Bayramı öncekilerden farklı çünkü birçok insanın ulusal duaya cevaben eve geldiği bir zamanda kutlanıyor bayram.

EKLENDİ

:

Sabah erkenden uyanıp sabah namazına gideriz, namazı eda ettiktensonra herkes evine gider ve bayram için aldığı kıyafeti giyer.

Kimisi yöresel kimisi yeni gelen moda kıyafeti giyerek herkes hazırlanır ve Kurban Bayramı namazı için ailemizle birlikte bayramnamazı yerine tekbir getirerek gideriz.

Namaz yeri dediğin yer cami değil mi? dediğinizi duyar gibiyim.Namaz yeri şehirden şehire değişir; bazı yerlerde sırf bayram namazı içiniki futbol sahasından daha büyük bir arazi tahsis edilir o şehrin yönetimitarafından, bazı şehirlerdeyse o şehirde bulunan futbol sahasında bayramnamazı eda edilir. Bunun amacıysa Müslümanların birliğini göstermek,aralarındaki muhabeti artırmaktır.

Bayram namazı sonrası herkes yanındakiyle bayramlaşırak evinegider ve aileleriyle kahvaltı yapar, kahvaltıdan sonra  çocuklar önceebeveyinleriyle bayramlaşıp harçlık alırlar, sonra akrabalarabayramlaşmak üzere giderler. Büyüklerse kurbanı keserler. Şafimezhebine göre kurban kesmek her ne kadar vacip olmazsa da Etiyopyadaki durumu iyi olan tüm müslümanlar bu güzel sünneti her seneyerine getirir, kesilen kurban sünnete uygun bir şekilde dağıtılır. Öğlenamazından sonra çoğu insan istirahata çekilir, çocuklarsa bayrama özelhazırlanan etkinliklere katılmak üzere oraya giderler.

Etiyopyalı Müslümanlar her yıl  olduğu gibi bu yıl da kurban Bayramı’nı ülke genelinde çeşitli dinî törenlerle kutladı.  Başkentte on binlerce Müslüman, bayram namazını eda etmek için sabahın erken saatlerinde Addis Ababa Stadyumu’nda toplandı.  Bu yılki Kurban Bayramı öncekilerden farklı çünkü birçok insanın ulusal duaya cevaben eve geldiği bir zamanda kutlanıyor bayram. Dinî liderler ve İslami kurumların temsilcileri davet üzerine Etiyopya’ya geliyor.

Etiyopyalılar Kurban Bayramı’nı akraba ve komşuları ziyaret ederek ve ihtiyaç sahiplerine sadaka vererek kutlarlar. Ayrıca Müslümanları, açları doyurmak, çıplakları giydirmek ve muhtaçlara yardım etmek için büyük Ramazan mevsiminde gözlemledikleri iyi uygulamaları hayatları boyunca sürdürmeye çağırır.

Festival sırasında, ritüel olarak kabul edilebilir bir hayvanı (koyun, keçi, deve veya inek) kurban etmeye gücü yeten aileler bunu yapar vedaha sonra eti kendi aralarında, fakirler, arkadaşlar ve komşular arasındaeşit olarak bölüştürürler. Çocuklara hediyeler alınır, onlara en güzelgiysiler giydirilir.

Bütün Müslümanların Kurban Bayramını tebrik eder; barış, esenlikve huzur içinde nice bayramlara erişmelerini Yüce Rabbimden dilerim.

 

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar