Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Uykuya Mezar Kazmak

EKLENDİ

:

Onu rüyamda görmek için uzun uykulara yatmaya karar verdim. Uzun uykular… Uzun bekleyişler… Adeta hiç bitmesin diyerek kulağımı sesine gerdiğim bir saz semaisinden sızarcasına karanlığımı ıslatıp da sonra yastığımın üzerinde kabuk bağlayan uzun hayaller… Sesler, renkler, nefesler… Bir kepapçı lokantasının önünde yutkunan açlık misali uzun yokluk ve varlık gerilimleri… Ne bekleyişler ne gelmeyişler ne göremeyişler, neler neler…
Gecenin rengi az bir şey koyulaştığında derhal uykuma koşuyordum artık. Uykum gelmiyordu ki, o nasıl gelsindi. Uyuyacaktım da rüya görecektim de o gelip rüyamın bir yerinden bana göz kırpacaktı da ben çok mutlu olacaktım da yatağımdan fırlayıp ey dünyanın melikleri, benim rüyamın yanında saltanatınızın cürmü nedir ki diye haykıracaktım da… de da de da de da… nereye kadar…
Baktım olmuyor, uyku hapı almaya karar verdim. Aldım da. İyi-kötü uyuyabiliyordum lakin, daha önceleri belli belirsiz gördüğüm rüyalar da silinip gitmişti. Hapı uykusuzluğuma mı yutturuyordum, rüyalarıma mı, anlaşılır gibi değildi. Azmettim ama. Bir ergenden daha gözü kara, bir pîr-i faniden daha sabırlıydım. Onu gö re cek tim.
Gördüm nitekim.
O günden beri uykularıma mezar kazıyorum, rüyalarıma girmesin diye. Sen misin ille de göreceğim diyen. Şimdi en az üç yeniçeri ağası lazım ki kaderime bekçilik etsin. Gelsin gelsin de iblis mi gelsin yahu. “Kara bahtım kem talihim” mi olacaktı bu serüvene final.
Sonra ne mi oldu?
Şöyle denildi:
Nefsinle aşık olmaya kalkarsan böyle olur. Nefsinin gördüğüne/gösterdiğine aşık oldum dersen kör ve sağır ve dilsiz olursun. Nefsin gösterdiği ancak ve ancak başka bir nefistir. Ötesini göstermez. Nereye bakıyorsun. Baktığın sana bakıyor mu. Öyle bir yere bak ve öyle bir bakış yakala ki, baktığın da bakışın da o olsun. Dahası o baksın ki, sen ona bakabilesin; onun bakışı sana değsin ki, senin bir bakışın olsun.
Allahım, yardım et. Vallahi ve billahi her yerde karşıma çıkıyorsun. Ne her yer, ne karşı, ne o ne de bu var. Sensiz bir iş yapayım dedim, sen misin bensiz bir iş yapan deyip oraya iblisi gönderdin. Tevbem cürmümden büyüktür biliyorum. Çünkü Sen öğrettin.
Aşk Rabbim,
Tenezzül buyur,
Ki,
Aşk olayım,
Senin olayım,
Sen de benim ol.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar