Bizimle İletişime Geçin

Ramazan

7 Soruda Ramazan – Mustafa Uçurum – Yazar

Biz çocukluğunu dopdolu ve dupduru yaşayan bir nesildik. Her şey tadındaydı bizim zamanımızda. Çocukluğumun ramazanları da aynı samimiyeti barındırıyordu. Ramazanda iftar topu atılırdı bizim köyde. Orucumuzu açacağımız hurmamızı cebimize koyar, topun atılacağı yere gidip beklemeye başlardık.

EKLENDİ

:

1- ‘Ramazan’ denilince ne hissediyorsunuz?

Ramazan benim için; sabır, şükür, nimet ve kardeşlik anlamına geliyor. Rabbimizin nimetlerine karşı duyduğumuz şükür duygularının ibadet aşkıyla yerine getirilmesi olarak hissediyor ve yaşamaya çalışıyorum ramazanı. Attığım her adımda; “Ben oruçluyum.” diyorum ve öfkemi dindiriyorum. Sabrımı zorluyorum.

2- Çocukluğunuzun Ramazanları nasıldı?

Biz çocukluğunu dopdolu ve dupduru yaşayan bir nesildik. Her şey tadındaydı bizim zamanımızda. Çocukluğumun ramazanları da aynı samimiyeti barındırıyordu. Ramazanda iftar topu atılırdı bizim köyde. Orucumuzu açacağımız hurmamızı cebimize koyar, topun atılacağı yere gidip beklemeye başlardık. Topu hazırlama ve ateşleme işini köyün bekçisi yapardı. Tam iftar saatinde fitili ateşler, topu atardı. Tam o anda her yer barut kokardı. İşte bu yüzden benim çocukluğumun ramazanları barut kokar.

İlkokul yıllarımdan bu yana orucumu tutarım. Sınıfımdaki arkadaşlarım da oruçlarını tutardı. Sokakta, çarşıda, mahallede yiyen, içen kimseye hiç rastlamazdık. Ramazan hayatın her alanında kendini hissettirirdi. Mahallemizdeki kahvehane ve küçük lokanta, ramazan gelince camlarına “Ramazan dolayısıyla kapalıyız.” yazardı. Oruç tutmayanların da tutanlara saygısı vardı.

Hiç oruç tutmayan ya da tutamayanlar bile arife günü orucunu tutardı. Ninem hep söylerdi; “Arife günü kuşlar bile oruç tutar.” diye.

3- Hatırladığınız bir Ramazan anısını paylaşır mısınız?

Evimizin yakınında bir cami vardı. Teravihe gitmeyi çok istiyordum. Bir gün annemin peşine düştüm, teravihe gittim. Yatsıyı kıldık, teravihe geçtik ama çocuk aklımda çok uzun geldi bana bu namaz. Secdeye gittiğim bir an orada uyuyup kalmışım. Hiç farkında değilim. Namaz bitince annem kucağına alıp getirmiş beni eve. Uyandığımda evdeydim. İlk teravihimi de uyku eşliğinde kılmış oldum.

4- İlk orucunuzu anlatır mısınız?

İlk orucum tekne orucuydu. Davulun sesi ile sahura uyandığımı hatırlıyorum. Oruç tutacağım demiştim. Tutmaya da başladım. Öğleye doğru acıkmıştım. Annem; “Senin orucun bu kadar. Tekne orucu tutuyorsun.” sen demişti.

5- Sahur ve iftar bize ne tür mesajlar verir?

Sahursuz oruç tuttuğumu hatırlamıyorum. Çocukluk, öğrencilik, askerlik yıllarımda da büyük bir titizlikle sahurumu yaptım. Ben sahuru Allah’ın bizlere bir ikramı olarak görüyorum. Allah hiç kimseye gücünün üzerinde yük vermez. Sahur bizi oruca hazırlayan bir talimdir.

İftar da bir mükâfattır. Tüm gün Allah’ın emrini yerine getirmiş olmanın sonunda bize verilen bir ödüldür iftar. “Senin rızkınla orucumu açıyorum.” diyerek bir mutluluğu paylaşma anı.

6- Ramazan ve Kur’an nasıl bir ikilidir?

İnsanların tüm zamanlardan daha fazla Kuran’la buluştuğu aydır ramazan. Şükür ki hâlâ annelerimiz, ablalarımız camilere mukabeleye gidiyor. Evlerde hatimler yapılıyor. Kuran ayıdır ramazan. Her zamankinden fazla Kuran’ı hayatımıza katarak bu kutlu ayı Kuran’la buluşturarak gümlerimizi bereketlendirmemiz gerek.

7- Hamd, tefekkür ve teşekkür bağlamında Ramazan için neler demek istersiniz?

Allah’ın bizlere sunduğu sayısız nimet var. Ramazandan önce bir sınır olmadan tükettiğimiz her şeye ramazanla birlikte imani bir sınır çekiyoruz. Oruç tutarken de acıktıkça Rabbimizin nimetlerine hamd ediyoruz. Oruç tam anlamıyla Allah’a itaatin somut bir göstergesi olan ibadetlerden. Bir karış ötendeki yiyeceklere bir emri yerine getirmek için dokunmuyorsun. Kulluk bilincinin zirvelerinden birini burada yaşamış oluyoruz. Oruçluyken; Allah’ı, verdiği nimetlerini, şükrü, sabrı tüm benliğimizde hissetmiş oluyoruz. Kardeşlik duygusunu daha yoğun yaşıyoruz.

Rabbimizin nimetlerine ulaştığımız anda ettiğimiz dualar da bir teşekkürdür.

Sadece midemizin değil, tüm bedenimizin tuttuğu oruçları yaşamak da Rabbimizden niyazımız olsun.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar