Bizimle İletişime Geçin

Din ve Hayat

Esma-ı Hüsna -Allah’ın Güzel İsimleri-

EKLENDİ

:

İnsan, nedir, kimdir, niçin vardır?

İnsan, nereden gelip nereye gitmektedir? Yeryüzünde bulunuş gayesi nedir?

Yaratıcı kimdir?

Bütün bu soruların cevabı Esma-ı Hüsna’da toplanmıştır. Esma-ı Hüsna’yı anlamadan, insanın, varlığın dilini çözebilmesi, kendini ve Rabbini hakkıyla, layıkıyla tanıması imkansızdır. Gerek ferdi gerekse sosyal anlamda gündemimizi teşkil eden hadiselerin tümünde de Esma-ı Hüsna tecellileri merkezi bir öneme sahiptir.
Bu yazımızda yukarıda söylediklerimizin daha iyi anlaşılması ve bir fikir vermesi için Hazreti Allah’ın hepimizin bildiği bazı isimlerinin mana ve hikmetine kısa kısa değinilerde bulunacağız:

RAHMAN: Yarattıklarının tümüne merhamet eden, koruyan, rızık veren, şefkat gösteren, şefaat eden.
Rahman ism-i şerifinin bu alem üzerinden etkilerinin yok olduğunu düşündüğümüzde olacaklardan bazıları şunlardır: Güneş, ısı ve ışığını yeryüzüne gönder(e)mez. Hiçbir canlı yavrusunu beslemez. Hiçbir anne çocuğuna süt vermez. Merhamet ortadan kalkar ve düşmanlık her yere, her şeye hakim olur.

MELİK: Mülkün (dünya ve ahiret) sahibi olan. Yarattığı her şeye hükmeden, hükümdar, padişah.
Melik ism-i şerifi, yaratılmışlar arasındaki varlık kademelerinin belirlenmesine, bir düzen içinde seyretmesine, her şeyin ve herkesin yaratılış gayesine uygun hareket etmesine, düzen ve intizam için hiyerarşik bir sistemin kurulmasına, sahip çıkma duygusunun öne çıkmasına temel teşkil eder.
Melik ism-i şerifinin alem üzerindeki etkilerinin geri çekildiğini var saydığımızda, bütün aleme kaos hakim olur. Her şey birbirine girer. Aidiyyet ve sahip olma duygusu yok olur. Kimse kimseyi dinlemez ve saygı göstermez.

REŞÎD: Doğru yolu gösteren, doğruyu öğreten, tedbirli olan, zıtlar arasındaki farkın görülmesini sağlayan, akıl ve bilinçle hareket etmeye sevkeden.
Reşîd ism-i şerifi, olan biten her şeyin olduğu gibi görülüp algılanmasını, soyut-somut bütün varlıkların yaratılışları üzere tanınmasını, nesnelerin sahip oldukları sıfatlarıyla idrakini, birbirine zıt olan kavramlar arasındaki farkın bilinmesini sağlar.
Uzun-kısa, yüksek-alçak, siyah-beyaz, doğru-yanlış, hak-batıl, soğuk-sıcak, iyi-kötü, ilim-cehl, parlak-mat, yaş-kuru gibi bütün zıtlıklar Reşîd ism-i şerifiyle alakalıdır. Zıtlar arasında örneğin siyah-beyaz çizgisinde yer alan ara ton ve geçişlerin yine hepsi Reşîd ism-i şerifiyle bilinirlilik kazanır.
Reşîd ism-i şerifinin tecellilerinin alemden çekilmesi bütün hayatın durması, temyiz ve fark kudretinin yok olması demektir. Bu kıyamettir.

 

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar