Bizimle İletişime Geçin

Din ve Hayat

Hurafelerinin Tahrif Edemediği Hurafemiz

Gömleğin en üst düğmesini yanlış ilikledin mi en sonuna kadar bir yanlışı inşâ mecburiyeti seni beklemektedir.Tanzimat’la başlayarak biz, gömleğimizi nasıl ilikleyeceğimizi ve hemen peşinden bu gömleği mi giysek daha iyi olacağını ve hemen peşinden mutlaka giyilmemesi gereken gömleğin bugüne kadar giydiğimiz gömlek olduğunu ve hemen peşinden ve hâl-i hâzırda da bizi daha genç ve alımlı gösterecek garplı aşığımızın gömleğini nasıl olur da eğnimize geçiririzin temrinlerini Avrupalarda-Amerikalarda okuyarak yapadurduk ve duruyoruz.

EKLENDİ

:

Hayy’dan gelmiş Hû’ya gidiyor. Yani “isteyerek veya zorla emrime boyun eğin” çağrısına “isteyerek ve zevkle emrine âmâdeyiz” cevabının güzellemesini yaparak, ne varsa sahteliğe müptelâ ve müştak ona çalım atarak (her iki anlamı ile de) mecrasına gidiyor. Yani Allah korkusundan yukarılardan aşağılara yuvarlanan ve cezbeye kapılmışçasına bentlerini aşan bir sabırsızlıkla en güzel sabra doğru gidiyor.

Gömleğin en üst düğmesini yanlış ilikledin mi en sonuna kadar bir yanlışı inşâ mecburiyeti seni beklemektedir.

Tanzimat’la başlayarak biz, gömleğimizi nasıl ilikleyeceğimizi ve hemen peşinden bu gömleği mi giysek daha iyi olacağını ve hemen peşinden mutlaka giyilmemesi gereken gömleğin bugüne kadar giydiğimiz gömlek olduğunu ve hemen peşinden ve hâl-i hâzırda da bizi daha genç ve alımlı gösterecek garplı aşığımızın gömleğini nasıl olur da eğnimize geçiririzin temrinlerini Avrupalarda-Amerikalarda okuyarak yapadurduk ve duruyoruz. İşte çiğ yemeyip karnı da ağrımayan bir sahîh şahs-ı mümtâzın pâk çıkınından çıkarıp ak elleri ile sunduğu bir ikrâm-ı lâ yüradd tazeliği ile gidiyor.

Profesyonel Sahtekârlar

“Emanete ihanet edildiğinde kıyameti bekle.’’ Bugün dünyanın aldığı şekilden en ziyadesi ile faydalanmak isteyenler Müslümanı ile gâvuru ile hurafelerden muzdarip olmuş ve hurafeleri yok etmeye matuf değirmene su taşımıştır. Parayı bulduğunda ilk iş olarak yanı başındaki ona bir nevi manevi, vicdânî baskı yapan, bir zamanlar arkadaşım-yoldaşım dediği kişiyi satmakla içini ferahlatan zevat, hurafelerden memnunlar arasındadır. Artık onlar belki de Sa’lebe misali kendilerinden zekât bile almaya tenezzül edilmemesi gereken kimseler oluvermişlerdir. Bundandır ki en temel telaş olarak kendilerine dünyanın işleyişine ayak uydurmanın profesyonel yollarını arayıp bulmayı vazetmişlerdir.

Alımlı bayanlarla beraber çalışılmalı ve müşterinin evvela gözlerine bir ziyafet çekilmeli, sonrasında cebindekini bizim cebimize aşırmak kolaylaşacaktır. Sahi bunların hanımları da bu tür Müslüman erkeklerin alımlı ve çalımlı bayanlarla aynı ortamı soluyor olmaları hurafesinden de azâde olmuş bahtiyarlar olsalar gerek! Yani mübarek gecelerde bir çırpıda herkese gönderiverdikleri mesajlarla Allah’ın en seçkin kulları arasına giriverme hurafesinin müritleri olan bu eski hurafemizi yok etme sevdalıları, bizim hurafemizi zavallılıkları ile boğamayacaklarını anlamış olsalar gerek.

Yalnız bizim de anlamamız gereken bir şey var ki kalabalıklar her zaman yürürlükte olana sarılırlar. Daha dün çaput bağlayanlar bu hurafenin hurafe olduğu ve bir sorumluluğu gerektirdiği bilinci ile yapmıyorlardı bunu. Bizim hurafemizi insanlar sahiplendiler diye hemencecik aynı saftayız yanlışına düşmeyeceğiz.

Çok Okunanlar