Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Karla Hatırlanan Zamanlar İçinde

Derken, o tahta pervazlı pencereler önünde, aynı pırıltılı gözlerde beliren o tarifsiz hayretle birlikte, okşanmamış bir sevincin düşe çağıran o tatlı çığlığı yükselirdi odalarda: “Kar yağıyor!” İlk cümlenin üzerinden kederli, düşünceli gözler bir çırpıda geçer ve,  “Kardır, yağar elbet…”  denilmez de aynı sevincin akranı olmak için bahaneler aranırdı daha çok.

EKLENDİ

:

Tahta pervazlı pencere önlerine ilk koşanların hakkıydı öncelik. Öncelik diyorum çünkü saati belirsiz bir misafirlikti onun gelişi. Pencere önlerinde onun gelişi, lirik bir çarpıntının hayata dönük aksülameliydi. Daha ortalıkta keyfekeder  heyecanı bile yokken, ilgilisince ve duru kalplerin tıpırtısına eş bir dost canlılıkla hava uzun uzun koklanır, şehirlerin dışında dağlar fırdöndü taranır, sonra pırıl pırıl dualarla yolu gözlenirdi. Derken, o tahta pervazlı pencereler önünde, aynı pırıltılı gözlerde beliren o tarifsiz hayretle birlikte, okşanmamış bir sevincin düşe çağıran o tatlı çığlığı yükselirdi odalarda: “Kar yağıyor!” İlk cümlenin üzerinden kederli, düşünceli gözler bir çırpıda geçer ve,  “Kardır, yağar elbet…”  denilmez de aynı sevincin akranı olmak için bahaneler aranırdı daha çok. Akran olmak, çocukluğun aynı çığlık dolu sevincini olmasa bile, aynı nazenin ruhunu taşımak adına o kederli, düşünceli gözleri pencereden yana yatırmak olurdu yine de. Sonra hava birden bozar, gün sessizce kararır, taze susam kokularına karışan ocakbaşlarında kahveler yudumlanırken, başlar birer birer önlere eğilir, derken hırıltılı bir boğaz, “Gençliğimde çok kar yağardı…” der ve aynı hırıltılı ses başını pencereye çevirdikten sonra bir müddet susardı o an. Bütün gözlerin çevrildiği aralıkta bekleyen kar, bu derin çizgiler boyunca ilerleyen asırlık çınarın yüzünde kısa bir zaman eğleştikten sonra, artık geldiğini, bir müddet dünya üzerinde misafir kalacağını böylelikle cümle âleme duyurmuş olurdu.

Kadim zamanların bilinen hikâyelerinde kar, yeni bir çağ demekti aslında. Nazlanarak gelişini ağustosta arayanlar olduğu gibi, aralık boyunca sabırsızlananlar da mebzûl miktar sayılırdı. Bereketle soluklanan sonbahar boyunca, dağ kırlangıçlarının izlerine bakıp rüzgârın uzun vadiler boyu ıssızlığa meyyal esişini hesap etmeye çalışanlar, “Kar çok olur bu sene inşallah.” dedikten sonra uzun uzun susarlardı. Kalbin bu bülbül yuvasını andıran köşesinde eğleşenler, şüphesiz karla gelecek bereket sofrasının doyumsuz lezzetlerini de çok iyi bilirlerdi. Öyle ki, kışlığın kışlığıyla, kuşluğun da kuşluğuyla nam saldığı devirlerde, hasat sonrası başlayan hazırlıklar arasında duran unun, tütünün ve yakacağın istiflendiği o mübarek zamanlarda hayat, duru bir gök konukluğuna ait masmavi temennilerle geçip giderdi. Zira hayat, bütün canlılığına rağmen yine de yavaş akar, en sıradan hâlinde bile hikmet dolu taraflar aranırdı. Eh, kıştı işte gelen, kardı; geniş avlular boyu serpilip coşan yazdan sonra, ‘ağır misafir’di karşılanacak olan.

Hatırlamak ibadetten sayılmış olsaydı şayet, muhtemelen epey bir sevap yazdırabilirdim omuzlarımın üstündeki kâtiplere. Zira kar sesiyle büyülenen eski dünya için yaşamak, buğusu kadim, varlığı mahut seyirlikler, oyunlar zümresi arasında eskimeyen tatlarla sokulurdu evlere. Evler yani, her biri köstebek yuvasını andıran çehreleriyle şehirlerin içli şarkılarıydılar o vakit. İçli, yoksulluk şarkıları… Kış radyosunun bulunduğu odalarıyla, hep aynı frekansın sabah sevincine eş tez canlılığıyla taşarlardı daracık avlulardan. Çıtırdayan soba yanında, cızırdayan güğümdeki su kadar berraktı ruhlar. Karla karşılanan sabah sevincinin o çocuk kalbiyle seyrine durduğumuz zamanlarını kim yeniden yaşamak istemez ki? Ezgili bir nehir gibi akıp giden unutulmuş bir sandık içindeki albümlerde aradığımız o vefa düşkünü samimiyet, kış bahçelerine adanmış kadim ruhlarla düşüverir birden aklımıza. Hem, nasıl da geçivermiştir yıllar böyle, inanmak kabil midir? Doğrusu, karla ışıltılı, karın ışıltısıyla değişen o telaşlı ve fakat içine çekilmiş ruhlar için gittikçe kararan ilk akşamların yalınkat telaşını şimdi kime, nasıl anlatabiliriz ki?

Karla hatırlanan zamanlardı ki çatılarda uzunca biriken ağartılı akşamlarla çoğalırdı her şey. Sokakları boyayan yemek kokularıyla akşam, kesilen elektrikten mahrum evlerle mukayyet, ay ışığının aydınlattığı alacakaranlık içinde duru renklerin seyrine amade naif bir ruh esrimesinin tavsayan düşlerine bırakırdı kendini. Uzun sessizliklerin dolup boşaldığı elektriksiz zamanlarda hayat, şehrin ıssızlığını büyüten kocaman bir mağara olurdu. İçine sokuluverdiğimiz, içimizin ateşiyle ısınan o mağarada biz çocuklar, hışırtılı bir radyonun hüzünkâr türküleriyle büyürdük tastamam. Fakat inandığımız aydınlığın ezanlara ayarlı vakitlerini dualarla karşılamayı ise hiç unutmazdık. Bilirdik ki Allah bütün her şeyden büyüktü ve Allah bütün eksiğimizin yegâne tamamlayıcısıydı.

Pek dokunaklı, düşündüren taraflarıyla zihnimizde tandır hikâyelerine, masallarına dair ışıklı yollar bir bir açılıyor olsa da doğrusu, “Tepegöz”, “Hayber Kalesi”, “Kerem ile Aslı”, “Tahir ile Zühre” arasında, ancak karla tamamlanan hayâl meyal resimler, düş kırıntıları canlanıyor gözümün önünde. Tuhaftır, artık bu anlatıların gerisinde kalıp rahmete kavuşanları bile hatırlayamaz olduk. Oysa onlar, çocukluk evrenimizin biricik öznesiydiler ve iki diş kalmış yaşlarına rağmen bereketin en gizli taraflarında eğleştiklerini ise hiç anlayamazdık. Oysa karla toprağa sokulan adamlardı hepsi. Her birinin yüzlerinde okunan aynı yavaşlığın tesiriyle, yedi iklim yedi bölgede aynı övgüyle seslenmemek ne mümkün.

Seni toprak sanacaklardı, ruhunu aşkla karıştırabilseydin eğer. Uzaklara dalmış sanacaklardı işte, yorgun bir tren sesine, bir ömrü parçalara bölen asil bir acıya… Sonra işte seni, şarkılarına kadar kederli, ucuz insan pazarında satılığa çıkarılmış, huzursuz ihtiyarlardan sanacaklardı; yüzünü kefeninle mezada koyabilseydin eğer. Yüzünü senin, toprakla kefenlenen o uzak zamanlarda, taş bağırlı dağlara çevirdiğinde en çok, hayretle bakan bir çift göz göreceklerdi. Sen topraktın sonra, topraktandın; körelmiş sancı da senindi, uçarı sevinç nöbetleri de… Sözlerinde sızı bulanlar, buldukları sızılarla sözlendiklerini anladıklarında sen, huzura varan topal karınca olacaktın ruhunu aşkla karıştırabilseydin eğer.

Karla karşılanan iki dirhem bir çekirdek sözlerin, biliyorum ki edebiyatımızda umutlu bir köşeye oturtulan hüzünlü bir tarafı da var. Çağın söz yangınına ruhlarıyla düçar olanlar da bilir ki hayat, bukleli kırgınlıkların istiflendiği kocaman bir ıslahevidir artık. Kış emzirmez hiç birimizi bundan sonra. Kış, unutulmuş o yoksul, o öksüz yüzlerinde sevinç kırıntılarıyla bekleşen çocukların hakkıdır ve tahta pervazlı pencereler önünde, aynı pırıltılı gözlerde beliren tarifsiz hayretle birlikte, okşanmamış bir sevincin düşe çağıran o tatlı çığlığını koyvermek sadece onlara yakışır şüphesiz: “Kar yağıyor!”                

Edebiyat

Ramazan Şehri

Oruçtur o hayaleti görünür kılan. Karanlığın içinde omuzlarında seccadeleriyle sessizce yürüyen insanların elinden tutan o hayali. Sonra Ramazan biter ve biz biraz fitreyle onu tamamen sileriz. Bayram ona da gelir mi o zaman? Fabrikalar düdük çalarak kutlar mı bunu? Çiçekler gürültüyle açar mı, neşeyle tüter mi buğu topraktan?

EKLENDİ

:

Yazar:

Ramazan ne öğretmeye gelir her sene bize? Biz orucu tutarken oruç da bizi tutar mı? Hangi kapalı kapıyı açar? Açar mı ruhun tıkanmış damarlarını?

Ramazan şehrinde dolaşan çocuk hayaletleri vardır. Dumandan, isten, anasızlıktan arta kalmış yüzler… Dolmuşların arasında koşar gibi görünüp kaybolan kırgın çocuk yüzleri…

Ramazan kolilerinin köşesinden tutarken görebiliriz onları. Kirli elleriyle ekmeğin kenarını dişlerken bir an yansıyıp kaybolan ve arkasında yıkık görüntüler sürükleyen, açlıktan uyuyamayan çocuklar… Orucun bazı tenha günlerinde iftar vakti boşalan sokaklarda kayda geçer onu asfalt birkaç saniye. Ramazan davulcusunun ardından yürür bakarsanız, karanlıkta kaldırım kenarlarına düşmüş ezik dutları toplaya toplaya…

Oruçtur o hayaleti görünür kılan. Karanlığın içinde omuzlarında seccadeleriyle sessizce yürüyen insanların elinden tutan o hayali. Sonra Ramazan biter ve biz biraz fitreyle onu tamamen sileriz. Bayram ona da gelir mi o zaman? Fabrikalar düdük çalarak kutlar mı bunu? Çiçekler gürültüyle açar mı, neşeyle tüter mi buğu topraktan?

Okumaya Devam Et...

Edebiyat

Edebiyat Dünyasından İlginç Anekdotlar

Karakoç anlatıyor: “Bir gün de, Necip Fazıl Bey’le birlikte, Ulus’taki Meydan Palas’ın salonunda otururken, üstat, Yenişehir’deki bir mağazada bir yelek gördüğünü, onu almağa heveslendiğini, mağaza sahiplerinin 52,5 lira istediklerini, kendisinin 50 lira verdiğini, fakat anlaşamadıklarını söyledi. Bana “şu 50 lirayı al, o yeleği mutlaka al gel” dedi. Parayı alıp gittim. Aksilik bu ya, üzerimde 2,5 lira kadar para bile yoktu. Mağaza, iddialı bir mağazaydı. 52,5 liradan bir kuruş aşağıya inmedi. Fakülteye gidip borç bulmam için zaman kâfi gelmezdi. (Sezai Bey, o zamanlarda Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Cebeci semtindeki yurdunda kalmaktadır) Yeleği almadan da dönmek istemiyordum otele. Bir büfeye atkımı rehin bırakarak borç aldım. Yeleği alıp yaya olarak otele döndüm. Üstat memnun oldu. Nasıl aldığımı da hiçbir zaman bilmedi.”

EKLENDİ

:

Eski aydınlarımız, yazılarına ve konuşmalarına sık sık bir beyit ya da şiir alıntısı yaparak zenginleştirir güzelleştirir ve zenginleştirirlerdi. Edebiyatçılar arasındaki tartışma ve seviyeli kavgalar, zevk verir ve herkes kendine göre dersler çıkarırdı bunlardan… Bu nedenle şiir ve edebiyat kültürü günümüze de aktarılmalıdır, sızmalıdır yazı ve konuşmalara… Edebiyatçıların ilginç konuşma, davranış ve yaşantıları örnek alınmalıdır daima…

Psikolojik tahlil ve karakter özellikleriyle kişiliğimizin olgunlaşması ve derinleşmesi için büyük, köklü ve örnek alanlarımızdır bu anekdotlar. Bu yazımızda birtakım yaşanmışlıkları gündeme taşıyarak okuyucunun zevkli vakitler geçireceğini tahmin etmekteyiz.

Ziya paşa ve Namık Kemal, çok iyi dost ve arkadaştırlar. Ziya Paşa, Harabat adında bir şiir antolojisi hazırlamak ister. Arkadaşı Namık Kemal’den yayımlanmış ve yayımlanmamış şiir ve yazılarını ister. Oldukça kıskanç olan Namık Kemal, “Davul boynumda tokmak neden Ziya Paşa’nın elinde olsun” düşüncesiyle kendi yazdığı şiirleri vermez.

Harabat yayınlanınca, mal bulmuş mağribi gibi hemen harekete geçen Namık Kemal, alır eline kalemi ve başlar kritik ve tenkide… Ziya Paşa, Fuzuli`yi Harabat’ın önsözünde şiir kalıpları içinde anlatırken:

“Yanıktır o şairin kitabı

Nazmında kokar ciğer kebabı”

Dediğinde, Namık Kemal hemen kaleme sarılır ve onu alaya alır. Namık Kemal, bu yöntemiyle kimi zaman nükteden yararlanmayı da ihmal etmez. Nitekim Ziya Paşa`nın Fuzulî hakkındaki sözlerine mukabil Namık Kemal, nüktedanlığını konuşturur. Namık Kemal, muhatabının Fuzulî hakkındaki söylemini alelade bulduğunu ima ederek istihza ve alaylı bir dil kullanır. “Hele Fuzulî için tanzim buyurulan:

“Yanıktır o âşığın kitabı

Nazmında kokar ciğer kebabı.”

Beytini okudukça, kendimi Harabat`da (Meyhane’de) değil, Bahçekapısı lokantalarında zan ediyorum. Af buyurursunuz amma şu “ciğer kebabı” mazmunu (imgesi) ne kokmuş söz ne iğrenç tasavvur! Demekten bir türlü kendimi alamayacağım. Fuzulî Divan`ını kedi yavruları için mi söylemiş, yoksa Arnavutların manda yuttu dedikleri meşhur kitap mıdır?”

Necip Fazıl ve Sezai Karakoç çok iyi ahbap, ya da Necip Fazıl üstat, Sezai Karakoç da onun bağlısı ve çok sadık bir öğrencisidir. Öğrenciden öte samimi ve candan manevi bir evladıdır. Necip Fazıl ona, “Benim kara gözlü Seza’im” diye hitap eder.

Necip Fazıl, Ankara’ya gittiğinde daima Sezai Bey’le görüşür ve hoşça vakit geçirirlermiş. İşte bir “yelek” hikâyesi…

Karakoç anlatıyor: “Bir gün de, Necip Fazıl Bey’le birlikte, Ulus’taki Meydan Palas’ın salonunda otururken, üstat, Yenişehir’deki bir mağazada bir yelek gördüğünü, onu almağa heveslendiğini, mağaza sahiplerinin 52,5 lira istediklerini, kendisinin 50 lira verdiğini, fakat anlaşamadıklarını söyledi.

Bana “şu 50 lirayı al, o yeleği mutlaka al gel” dedi. Parayı alıp gittim. Aksilik bu ya, üzerimde 2,5 lira kadar para bile yoktu. Mağaza, iddialı bir mağazaydı. 52,5 liradan bir kuruş aşağıya inmedi. Fakülteye gidip borç bulmam için zaman kâfi gelmezdi. (Sezai Bey, o zamanlarda Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Cebeci semtindeki yurdunda kalmaktadır) Yeleği almadan da dönmek istemiyordum otele. Bir büfeye atkımı rehin bırakarak borç aldım. Yeleği alıp yaya olarak otele döndüm. Üstat memnun oldu. Nasıl aldığımı da hiçbir zaman bilmedi.”

Cahit Sıtkı Tarancı, Cumhuriyet döneminin büyük şair ve yazarlarındandır. Aynı zamanda çok iyi bildiği Fransızcasıyla iyi bir çevirmendir de… “Otuz Beş Yaş” şiiriyle özdeşleşen Tarancı, “sanat için sanat” anlayışına bağlı kalır. Şiirlerinde en çok yaşama sevinci ve ölüm temalarına yer verir. Ayrıca yitik aşklar, mutlu sevdalar, yalnızlık, yaşadığı bohem hayatın buruklukları, çocukluk özlemi de şiirlerine konu olmuştur zaman zaman. Küçükken yaramazlık yaptığı için babası tarafından pencereden aşağı sarkıtılmıştır. O günden sonra ölümden korkmuş ve eserlerinde sürekli “ölüm” temasını işlemiştir.

Özdemir Asaf: 11 Haziran 1923’te Ankara’da doğar. Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi’nde yapar. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olur.

İstanbul Üniversitesi’nde, önce Hukuk Fakültesi’ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’ne devam etse de 1947’de yükseköğrenimini yarıda bırakır. Bir süre sigorta prodöktörlüğü yapar. ‘Zaman’ ve ‘Tanin’ gazetelerinde çevirmen olarak çalışır. 1951’de Sanat Basımevi’ni kurarak matbaacı olur…

“Sen kocaman çöllerde bir kalabalık gibisin,

Kocaman denizlerde ender bir balık gibisin.

Bir ısıtır, bir üşütür, bir ağlatır bir güldürür,

Sen hem bir hastalık hem de sağlık gibisin.”

Veya:

“Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.”

Gibi güzel şiirleri vardır. “R” harfini söyleyemeyen şair… Bir gün matbaadan çıkıp Karaköy’e gitmek için bindiği taksinin şoförü sorar: “Neğeye biğadeğ?”  Utancından “Kağaköy” diyemez, “Eminönü” der. İner. Oradan Karaköy’e kadar yürür.

Okumaya Devam Et...

Edebiyat

Hilalin Yüreğinde Kutlanan Sevda

Gözbebeklerimden söküp göz ağrımı/ Gönül gözüme kazıdım/ Göz değmesin diye./Sevdamı sevgi ülkesine gönderdim/Nefrete baş eğmesin diye./ Bıraktım hiç duyulamayan/ duygulara/ Hüzün gecelerinin yalnızlığını./ Bir serçe kadar hür ve narin, /Güvercin gerdanlığı gibi masum7 Ak sevdalara dağıttım hüznün esrarını.

EKLENDİ

:

Bir tutam çırpınıştı hayat
Budaklanan kırılası dallara.
Kurşun attım kırmak için
Yüreğimin karanlık zincirini.
Gecenin koynunda sayıkladım
Sonsuzluk hasretini.

 

En koyu ve zor gecesi hayatın,
Sevdasız yürümek
Bitimsiz gecelerin omuzlarında.
En acı ıstırabı imtihanın,
Kor ateşi tutabilmek avuçlarda!

 

En güzeli nefes almanın,
Göz kırpabilmek
Kör sanılan yıldızlara.
O yüzden kuşanırdı yüreğim
Hüznün muştusu geceyi.

 

Gözbebeğimde sakladım
Ve hilalin yüreğinde kutladım
En kutlu sevdayı
Maveraya uzanan
Yıldızlara varabilmek için.

 

Gözbebeklerimden söküp göz ağrımı
Gönül gözüme kazıdım
Göz değmesin diye.
Sevdamı sevgi ülkesine gönderdim
Nefrete baş eğmesin diye.

 

Bıraktım hiç duyulamayan duygulara
Hüzün gecelerinin yalnızlığını.
Bir serçe kadar hür ve narin,
Güvercin gerdanlığı gibi masum
Ak sevdalara dağıttım hüznün esrarını.

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar