Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Tiflis Müftüsü (Doğu Gürcistan Baş Müftüsü) Eminov Etibar Bey’le Röportaj

EKLENDİ

:

1. Kendinizi tanıtır mısınız?
Doğu Gürcistan’ın baş müftüsü Eminov Etibar. 1975 doğumluyum. O zamanın şartlarına göre Rus okulunda okumak zorunda kaldım. Öğretmen ailede yetiştim. Babam öğretmen idi, annem ev hanımı. Sülalem muhafazakârdı. Namazlarını kılamasalar da kursaklarından domuz eti geçmemiştir. Sovyetlerin dağılmasıyla sınırların açılması iyi oldu. Allah’ı tanıdık. 1993 de Türkiye’ye geldim, 2001’de ayrıldım. Karslıların yaptırdığı Sadaklo Şehid Yakup Polad Camiinde 14 sene imamlık yaptım. İlçe, il müftüsü olduktan sonra şimdi de Doğu Gürcistan Baş Müftüsü olarak görevime devam ediyorum.
2. Türk müsünüz?
Evet Türk’üm.
3. Gürcistan’da ne kadar Türk ve nerelerde yaşıyor?
Gürcistan’da Kvemo-Kartli (Borçalı) ve Kaheti bölgelerinde beş yüz binin üzerinde Azerİ (Karapapah) Türk’ü yaşamaktadır.
4. Gürcistan’da ve Tiflis’te yaşayan Müslümanlar ne kadar?
Gürcistan’ın resmî verilerine göre ülke nüfusunun %15’ten fazlası Müslümanlardan ibarettir.
5. Tiflis’teki Türk Mahallesiyle ilişkileriniz nasıl?
Çok iyi, zaman-zaman onları da müftülüğümüzde ağırlıyoruz. Bazen biz onların görüşüne gidiyoruz.
6. Rus elinden Anadolu’ya göçmek zorunda kalan, pek çok cengâver ve âşık-şair çıkaran Terekeme/Karapapah bölgesi Borçali hakkında fazla bilgimiz yok. Biraz bahseder misiniz? Camii var mı? Ben ancak Marneuli ilçesini gördüm, bizim Karslılar gibi konuşuyorlardı.
Borçalı bölgesi ta eski tarihlerden beri Müslüman Türk ahalinin yurt saldığı diyardır. Sizin de buyurduğunuz gibi bu topraklar çok sayıda cengâverler, şairler, âşıklar, alimler çıkarmıştır. Bu bölgenin halkı tabiri caiz ise din için, dil içinde dil beslemişler. Ateistlik üzerine kurulmuş Sovyetler döneminde bile milliyetlerini ve dinlerini korumak uğrunda çok kayıplar verseler de bu şerefli davalarından vaz geçmemişler. Bu azim ve gayret sayesinde Yüce Allah’ın yardımıyla bu günlere geldik. Evet nerdeyse Gürcistan’ın her tarafında camilerimiz, mescitlerimiz vardır.
7. Gürcistan da müftüler ve hocalar nasıl atanıyor?
Gürcistan’ın Doğu Gürcistan ve Batı Gürcistan bölgelerinde iki baş müftü görev yapmaktadır. Bunları da her bölgenin birkaç kişiden oluşan Dinî Âli Şûrası seçmektedir. Bölge müftülerini, imamları ve hocaları da baş müftü tayin etmektedir.
8. Toplam kaç müftü, kaç hoca var?
Doğu Gürcistan müftülüğüne bağlı 9 bölge müftüsü, 135 imam ve 30 hanım hoca faaliyet yapmaktadır.
9. Nerelerde görevliler?
Kvemo Kartli, Pankisi ( Çeçen) ve Kaheti bölgelerinde görev yapmaktadırlar.
10. Maaşları nasıl ödeniyor?
İlk olarak sizin vasıtanızla Gürcistan devletine ve yetkililerine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gürcistan’da yaşayan Müslüman halka yakından ilgi gösteriyor ve destek oluyorlar. Bu desteklerin en önemlilerinden birisi de maddi destektir, bu da müftülerin, hocaların ve imamların maaşlarının ödenmesidir. Tabii ki global pahalılaşma döneminde olduğumuz için de bu maaşlar yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle Türkiye Diyanet Vakfı da belirli bir oranda bizlere destek vermektedir. Bunun için Türkiye devletine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.
11. Siz dini yok sayan bir sistemden geliyorsunuz? Tiflis’te kaç camii yıkılmış? Günümüze tek bu camiimi kalmış?
Tarihî belgelere göre Tiflis’te iki cami varmış; onlardan birisi yıkılmış, geriye sadece bugün istifade ettiğimiz bu cami kalmış.
12. Müftülüğünüzün faaliyetleri neler?
Bölgelerde camilere imamlar, hocalar atıyoruz, onların faaliyetlerini takip ediyoruz, cami ve mescitlerin inşası, restorasyonu, kurban ve ramazan programlarının düzenlenmesi gibi birçok faaliyeti gerçekleştirmekteyiz.
13. Kur’an kurslarınız var mı?
Evet, bölgelerdeki hocalarımızın faaliyet yaptıkları yerlerin nerdeyse tamamında Kur’an kurslarımız vardır.
14. Acara bölgesinde çokça din değiştirip Hıristiyan olanları duyuyoruz, sayıları fazlamı?
Tabii ki dinî seçim serbest olduğu için istenilen şahıs istediği dini kabul edebilir. Bizler de Müslüman idare olarak çalışıyoruz ki Müslüman kardeşlerimiz kendi inançlarından dönmesinler. Bu konuda da güzel çalışmalarımız var.
15. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Gürcüce Kur’an Meali bastı. Talep var mı?
Evet Diyanet İşleri Gürcüce Kur’an Meali basmıştır fakat Gürcistan Müslümanları İdaresi olarak bizim de Gürcüce Kur’an Meali baskımız var. Bu alanda ihtiyaç olduğu zaman idare olarak yeni baskılar yapmak için de imkânlarımız mevcut.
16.Hoparlörle ezan okunuyor mu? Ahıska’nın Miraç Han köyünün camisinde okunuyordu.
Tiflis’teki Cuma Mescidinde sesi dışarı vermeden okunuyor. Lakin bölgelerdeki camilerde açıktan ezan okunmaktadır.
17. Camilerde vakit ve Cuma namazlarında cemaat oluyor mu?
Evet mescitlerimiz tamamen dolmasa da cemaatle hem vakit hem de Cuma namazları kılınmaktadır.
18. Gürcistan’daki erkekler fes takmadan namaz kılmıyorlarmış. Fes ihtiyacınız var mı?
Evet, Kur’an kurslarımızda bu konulara dikkat edilmektedir. Çünkü sünnetleri ayet etmek her bir Müslüman için ehemmiyet arz etmektedir. İhtiyaç konusuna gelirsek biz bu tür ihtiyaçlarımızı yurtdışından karşılıyoruz. Gönderenler olursa da minnettar oluruz.
19. Gürcistan Müslümanları arasında mezhep ve ırk sorunları yaşanıyor mu?
Gürcistan’daki Müslümanlar arasında mezhep konusunda bir sıkıntı yoktur. Herkes kendi mezhebine göre ibadetini yapmaktadır. Bu gelenek tarih boyunca böyle gelmiştir ve bugün de devam etmektedir. İnşallah, bundan sonra da problemsiz devam edecektir.
20. Hangi ülkenin dinî tesiri var ülkenizde?
Tabiiki her devlet Gürcistan Müslümanları üzerinde tesiri olsun, istiyor. Bizler de Gürcistan’daki Müslümanların başka tesirler altında kalmamaları için varız. Bu konuda da gayretlerimiz vardır.
21. Misyonerlik faaliyetleri var mı gençler üzerinde?
Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de misyonerlik faaliyetleri vardır. Bu nedenle bizler de gençlerimize ulaşmaya, onlara dinimizi düzgün bir şekilde öğretmeye gayret ediyoruz.
22. Gürcistan’da Ramazan ayı nasıl geçiyor?
Elhamdülillah, son birkaç yılda Ramazanlarımız çok coşkulu bir şekilde geçiyor. Oruç tutanlarımızın sayısı büyük oranda artmıştır.
23. Kurbanlıklar sizde eskiden ucuzdu. Şimdi kaç TL. Kurbanımızı nasıl bağışlayabiliriz?
Zaman zaman hayvanların fiyatı Gürcistan’da da değişmektedir. Gürcistan Müslümanları İdaresi vasıtasıyla kurbanlarınızı kestirebilirsiniz. Vekâlet yoluyla kesilen kurbanlar bölgemizin farklı bölgelerinde ihtiyaç sahibi ve kimsesiz ailelere dağıtılmaktadır.
24. Gürcistan’da camiler yeterlimi?
Elbette yeterli değil. Öyle köylerimiz var ki cami bulunmamakta, bayram namazlarını açık alanda kılıyorlar. Bu da bayramlar kış mevsimine rastladığında sıkıntı çıkarmaktadır.
25. Sıradan bir ev kadını Kur’an öğrenmek isterse nereye baş vurmalı?
Bölgemizin birçok mescidinde bulunan Kız Kur’an Kurslarında bayan hocalar da faaliyet yapmaktadır. Kur’an öğrenmek isteyen hanımefendiler bu kurslara başvurabilirler.
26. Müslüman olsalar da gençlerin adı yabancı? Kimliklerini mi gizlemek istiyorlar? Şimdi daha rahat deniyor.
Elbette gönül ister ki Müslüman isimleri daha çok olsun. Ancak bölgenin coğrafi durumunu da dikkate alırsak ve çağımızın getirdiği kültürle herkes değişime, başkalaşmaya özeniyor, o sebeple isimler de değişiyor.
27. Türkiye’den ne bekliyorsunuz?
Sizin vasıtanızla Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk halkına bugüne kadar verdikleri maddi ve manevi desteklerden dolayı bir daha kendim ve Gürcistan’daki Müslümanlar adına teşekkür ediyorum. Beklentimizse bugüne kadar verilen desteklerin devamını sağlamaları ve en önemlisi de şu zor zamanlarda ümmet için dua etmeleridir.
28. Teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar