Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Avrupa’da Covıd-19 ve Eğitim

Tatil bitti, yaz bitti. Yeni eğitim öğretime, özlemini çektiğimiz yüz yüze eğitimle başladık… Bu sene nedense daha bir sevimli geldi okul, öğrenciler, öğretmenler… Artık daha tedbirliydi Avrupa’nın başkenti. Çünkü geçen eğitim-öğretim döneminden dolayı daha tecrübeliydi.

EKLENDİ

:

Neler oluyor dünyaya? Covid-19 da nedir? Ne yapmalıyız? …?  Hasta sayısı artıyor. İnanılmaz hızlı yayılıyor. Eyvah 10 günde 200 kişi hasta oldu! Ne yapacağız şimdi?

Kapatın…

Okulları kapatın…

Ne zamana kadar mı? Bilmiyoruz, siz bir kapatın…

Evet… 2020 Mart ayı ortalarında yaklaşık 200 kişilik vaka sayısıyla eğitime Covid-19 molası verdi Avrupa’nın başkenti. Hepimiz oturduk, bundan sonra neler olacağını korkuyla beklemeye başladık. Korkuyla diyorum; çünkü bu Covid-19’u tanımıyor, ne ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk.  Bir, iki, üç hafta geçti; okulda olması gereken öğretmen ve öğrenciler hâlâ evlerinde. “Nasıl bir sürece girdik? Bundan sonra ne yapacağız?” gibi soruların cevapları için eğitim otoritesinden haber bekliyorlar.

Derken haber geldi: Yeni bir karar alıncaya kadar eğitim-öğretim askıya alınmıştır.

Bu karara göre okullardan gelen detay bilgiler:

  • Okuldan uzak olunan bu sürede yeni konular işlenmeyecek,
  • Sosyal medya (Facebook) üzerinden ödevler haftalık gönderilecek (daha sonra bu iletişime e-posta yoluyla devam edildi),
  • İmkânları olmayanlar (haftalık olmak üzere) okuldan fotokopileri temin edebilecek,
  • Gönderilen ödevlerin yapılması zorunlu olmayacak,
  • Yapmak isteyenler, ödevleri yine e-posta yoluyla sınıf öğretmenlerine gönderebilecek.
  • Öğrenciler yüz yüze eğitimdeki ders notları ve performanslarına göre yıl sonu değerlendirmesine tabi olacaklar.

İşte bu kararlarla yaz tatiline ulaştı öğrenciler, karnelerini aldılar Avrupa’nın başkentinde. (Bu süreçte sosyal hayatla ilgili kısma girmek istemiyorum. Restoranlar, kafeler…vs. bir açıldı, olmadı kapandı. Tekrar açıldı, tekrar kapandı. Ama okullar hep kapalıydı…)

Havalar ısınınca vaka sayıları azaldı düşüncesiyle az da olsa rahat nefes aldı insanlar. Ama rehavete kapılmamalıydı. Çünkü uzmanlar Kasım ayından itibaren tekrar bu virüsle karşı karşıya geleceğimizi, daha sert kararlarla karşılaşabileceğimizi bildirdiler.

Tatil bitti, yaz bitti. Yeni eğitim öğretime, özlemini çektiğimiz yüz yüze eğitimle başladık… Bu sene nedense daha bir sevimli geldi okul, öğrenciler, öğretmenler… Artık daha tedbirliydi Avrupa’nın başkenti. Çünkü geçen eğitim-öğretim döneminden dolayı daha tecrübeliydi.

İşte, 2020 Ekim ayı itibarıyla günlük vaka sayılarının 20 binin üstünde olduğu şu bir avuç memlekette alınan eğitim-öğretime dair yeni kararlar:

  • Kırmızı alarm dahi verilse, okul öncesi ve ilköğretimde eğitim öğretime ara verilmeyecek.
  • Maske, mesafe, temizlik kurallarına kesinlikle riayet edilecek. (Okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri maske takmayacak, sadece öğretmenleri takacak.)
  • Okul dışı sosyal ve kültürel faaliyetler askıya alınmıştır.

Evet bu kararlarla 2021 Mayıs ayına ulaştık. Kafeler, restoranlar açıldı. Doğasıyla ekonomi canlandı. Hani yaz da geldi artık; yollar, sınırlar açıldı… Zorunlu olmayan (!) aşılamalar başladı. Aşısını olan vatandaşlarımız sıla yoluna düştüler. Kolay değil, geçen sene bu virüs çok korkutmuştu, gidemediler. Son alınan kararlarla Covid-19 sezon finali yaptı gözüküyor. Sezon finali diyorum, çünkü DELTA diye bir versiyon şimdi gündemde. Tatil bir bitsin, ekonomi canlansın, evli evine, köylü köyüne dönsün…

Bakalım bundan sonra nasıl bir süreç bizi bekliyor?

“On verra…” diyorlar burada.

“Göreceğiz” bakalım…

                  Brüksel, 04/07/2021

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar