Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Dünya Tiyatro Günü’nde 23 Oyun Sosyo’da Tiyatroseverlerle Buluşacak

EKLENDİ

:

Covid -19 dolayısıyla açık ol(a)mayan tiyatro perdeleri, uzun zaman sonra çevrim içi faaliyet platformu Sosyo’da açılacak.

Sosyo: 2020 yılının Ağustos ayından bu yana Biletli Online Etkinlik ve Gösteri Platformu olarak bilinmektedir. Sloganı ise ‘‘sahne senin’’ şeklindedir.

”27 Mart Dünya Tiyatro Günü”  kapsamında tam olarak 23 yetişkin ve çocuk oyunu, 27 ve 28 Mart’ta Sosyo’da çevrim içi olarak yayınlanacak.

İlk gün yani 27 Mart’ta  çocuk oyunları “Bulutlar Ülkesi”(Yazan: Ender Korkmaz Yöneten: Şenay Çevrioğlu), “Fareli Köyün Kavalcısı”(Yazan: Hans Christian Andersen Yöneten: Bilal Aydoğdu), “Hayal Panayırı”(Yazan: Şirin Gedikli Yöneten: Erkan Gündüz), “Kaplumbağa ile Tavşan”(Yazan: Tarık Şerbetçioğlu Yöneten: Ömer Gecü), “Şeker Pan’ın Maceraları”(Yazan: Bilal Aydoğdu Yöneten: Burcu Taş),”Çizmeli Kedi”(Yazan ve Yöneten: Oktay Şenol), “Pinokyo”(Yazan ve Yönetmen: Oktay Şenol) , “Masal Diyarından Günümüze”(Yazan: Derya Samur Yöneten: Erkan Gündüz) ve “Bir Kümes Müzikali”(Yazan ve Yönetmen: Oktay Şenol), küçük izleyicilerin beğenisine takdim edilecek.

Aynı gün yetişkin kategorisinde  “Agorafobia”(Yazan: Kaan Erkam Yöneten: Ferdi Merter), “Son Senfoni”(Yazan: Kaan Erkam Yöneten: Levent Tayman) ve “Seni Unutmak İstemedim ki”(Yazan ve Yöneten: Kayra Şenocak), oyunları  oyun severlerle buluşacak.

Ertesi gün yani tarih 28 Mart’ı gösterdiğinde ise “Oduncu Kızı”, “Oyun Ormanı”, “Sebzeler Ülkesi”(Yazan: Şebnem Güler Karacan Yöneten: Burcu Taş), “Sirk Kedileri”(Yazan: Bilal Aydoğdu Yöneten: Burcu Taş), “Küçük Pandalar”/(Yazan ve Yöneten: Tevfik Tunga), “Vızvız Arı Bazi”(Yazan ve Yöneten: Tevfik Tunga), “Kül Kedisi Masalı”(Uyarlayan ve Yöneten: Oktay Şenol), “Yere Düşen Elma”, “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler”(Yazan ve Yöneten: Oktay Şenol) adlı çocuk oyunlarının yanı sıra “Anorma” ve “Can Erik”(Yazan: Niyazi Gezer Yöneten: Nami Esatgil) seyredilecek.

Kültür Sanat

Taziye

EKLENDİ

:

İslam dünyasının önemli âlimlerden

Prof. Dr. Mustafa Müslim vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet

yakınlarına ve sevenlerine

sabr-ı cemil dileriz.

(1940-2021)

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar