Bizimle İletişime Geçin

Genel

Geleceğe Dokun Bilim Kurgu Öykü Yarışması

“Geleceğe Dokun Bilim Kurgu Öykü Yarışması” başvuruları başladı. 

EKLENDİ

:

ANTALYA / ALANYA – Demirtaş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlediği öykü yarışmalarının ikincisi, “Geleceğe Dokun Bilim Kurgu Öykü Yarışması” başvuruları 12 Aralık Pazartesi günü başladı.

Demirtaş AİHL, yarışmayı şu sözlerle açıkladı: 

Bilim ve teknolojinin ana enstrümanı insan aklı ve hayal gücüdür. Bu unsurlar arasında bulunan çift yönlü etkileşim ‘gelişim’i kaçınılmaz kılmaktadır.Geleceğin ütopik yahut distopik dünyasını tahayyül edebilen, yakın ve uzak geleceğe dair öngörülen toplumsal sorunlara teknolojik çözümler üretebilen bireylere ihtiyaç vardır. Bilim kurgu bireylerin entelektüel gelişimine katkı sunarken insanların hayal gücünün sınırsızlığını gözler önüne sermektedir. Bilim kurgu gelecek hakkında fikirler veren, bunun yanı sıra sosyal düzen, çevre ve teknoloji anlayışımızı genişleten bir nevi düşünce deneyleridir. Bu doğrultuda Türkiye genelinde düzenlediğimiz bilim kurgu öykü yarışmasıyla öğrencilerin entelektüel birikimlerini sergileyebilmeleri için geliştirilmiş kurgularla anlaşılması güç konuları kolay ve etkili bir yöntemle aktarabilmeleri amacıyla bir yarışma düzenledik. Lise seviyesindeki tüm öğrencileri yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz.

Yarışmanın Konusu

Yarışma bilim kurgu alanında yapılacaktır. Büyük savaş sonrası bilim kurguları, saf bilim kurgu, kâinat ve tüm mahlûkatla ilgili bilim kurgu ve sosyal bilim kurgu türlerinden biri veya birkaçı birlikte kullanılabilir. Yazar; uzay araştırmaları, biyoteknoloji, yapay zekâ, robot teknolojisi, nanoteknoloji, sanal gerçeklik, teknofobi, yer bilimi, genetik, astrofizik, psiyonik, sosyal bilim kurgu/ütopya-distopya, alternatif tarih, zaman yolculuğu vb. konulardan istediklerini seçebilir.

Ödüller

Hadron Ödülü (50 ve 50 üstünde eser gönderen  iller): Hadron Ödülü Belgesi
Mezon Ödülü (5 ve 5 üstünde eser gönderen okullar): Mezon Ödülü Belgesi
Proton Ödülü (En Çok Esere Danışmanlık Yapan Öğretmen) :500 TL
Işık Hızı Ödülü (İlk Eser Gönderen Öğrenci): 250 TL
Nötron Ödülleri (Dereceye Giren Öğrenciler):
1.lik Ödülü: 4 günlük Tatil (3 kişilik)
2.lik Ödülü: 3 günlük Tatil (3 kişilik)
3.lük Ödülü: 2 günlük Tatil (3 kişilik)

 

Daha detaylı bilgiye, ANTALYA/Alanya Demirtaş Anadolu İmam Hatip Lisesi‘nin sayfasından ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar