Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

İngiliz Aklı ve Müslümanlar

Bir Kızılderili atasözünün dediği gibi “Bir nehirde iki balık kavga ediyorsa, bilin ki oradan uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir.” Fakat çoğu insanlar İngiliz faktörünü görmez. İngiltere tüm dünyayı yönetmesine ve tüm kargaşanın müsebbibi olmasına rağmen arkada kalmakta ve görünmemeyi becerebilmektedir.

EKLENDİ

:

İngiltere, dünyanın en büyük sömürgeci gücüdür. Fakat İngiliz sömürgeciliği salt güce dayanmaz. Bu başarı, İngiliz aklı ve stratejisinin bir ürünüdür. İngilizler, bir yeri işgal etmeden önce oranın bütün değeler sistemini ve bölgenin tüm yapısını bozarlar.

Böylece o bölge işgale açık hale gelmiş olur. Çünkü onların tüm direnme ve değerler sistemi bozulmuştur. Aralarına nifak girmiştir. Maneviyatları çökmüştür. Hatta İngilizler o bölgeden kendilerini isteyen ve kabul eden devşirilmiş insanlar da elde etmiştir. Böylece İngilizler, bir yeri işgal ettiğinde kendilerini alkışlayan bir zümre oluşturmuş olmaktadır. Bütün bunlara İngiliz beyni ve stratejisi denilmektedir.

Günümüz Ortadoğu’sunda meydana gelen kargaşanın asıl müsebbibi İngilizlerdir. Günümüzde dünyayı perde arkasından yöneten kraliçedir. Tüm kargaşanın sebebi de bu ülkedir. Bir Kızılderili atasözünün dediği gibi “Bir nehirde iki balık kavga ediyorsa, bilin ki oradan uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir.” Fakat çoğu insanlar İngiliz faktörünü görmez. İngiltere tüm dünyayı yönetmesine ve tüm kargaşanın müsebbibi olmasına rağmen arkada kalmakta ve görünmemeyi becerebilmektedir.

İngiltere’nin bu stratejisi anlaşılmadan emperyalizme karşı mücadele başarılı olamaz. Hatta günümüzde insanlar İngiliz milletler topluluğunun kimlerden oluştuğunu ve gerçekte ne olduğunu bilmez. Kanada’nın ve Avusturalya’nın hâlâsömürge olduğunu bilmez… Böylesine hayalet bir güç haline gelmiştir.

İngiltere, Müslümanlarla kavgalıdır ve Müslümanların bir daha medeniyet sahnesine çıkmaması için tüm damarlarını kesmektedir ve hâlâ da kesmeye çalışmaktadır. Yani aralarına nifak sokmaktadır. Bunun için güçlü bir oryantalist alt yapısı ile istihbarat teşkilatını kurmuş bulunmaktadır.

Bugün ilahiyatlarımızdaki akademisyenlerin yeni bir şeymiş gibi gündeme getirdikleri teolojik tartışmaların ana kaynağı İngiltere ve oryantalistlerdir. Onların yaptıkları araştırmalar sonucu İslam etrafında tartışma ve şüphe doğurmaya çalışmış ve maalesef de başarılı olmuşlardır.

Günümüzde ilahiyat camiası ekseninde İslam’ın her konusu tartışmaya açılmış, artık Müslümanların ittifak edebilecekleri ortak bir zemin bile bırakılmamıştır. Bu zevat, sürekli televizyonlara çıkıp bu konuları gündeme getirerek insanlarda şüphe oluşturmaktadırlar. Böylece İngiliz emperyalizmine hizmet etmektedirler. Kimi bunun farkında kimiyse iyi bir şey yaptığını düşünerek, yani farkında olmayarak İngiliz amacına hizmet etmektedir. Halbuki bahsettikleri konu Müslümanların sorunlarını çözebilecek bir konu değildir. İnsanları imanianlamda doğrultacak bir mesele de değildir.

Bu konuların televizyonlarda tartışılmasının bir faydası olmamaktadır. Ama maalesef İngiliz stratejisi sayesinde bu konular sürekli gündeme getirilmektedir. Çünkü İngiltere Müslümanları boş bırakmamakta, Müslümanları zihni anlamda parçalamayı kendi bekası için elzem görmektedir. Müslümanlar bu boş meselelerle boğuşarak enerjilerini tüketmekte ve asıl sömürgeci gücü görmemektedirler.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar