Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Kıraathanede Edebiyat Günleri Kıraathanede Sesli Okuma Rasim Özdenören’den Bize Kalanlar

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Kıraathane Söyleşileri 12. Yılında. 30 Eylül 2022 Cuma günü bu eğitim öğretim yılının ilk programıyla Kahramanmaraşlıların huzurlarında olacak.

EKLENDİ

:

Kıraathanede Sesli Okumada bir grup Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi öğrencileri Rasim Özdenören’den Bize Kalanları seslendirecekler. 30 Eylül 2022 Cuma günü akşam saat 17.30’da başlayacak programda Didem Ülkü Demirci, Abdulkadir Kaya, Furkan Karasu, Rana Şener, Dilara Işık, Aybike Ceylin Genç, Mücahit Topal, Hanife Rumeysa Atalay, Elif Karaca, Ahmet Özdemir, Sıla Karasu, Alanur Kısa, Esra Sude Oğuz ve Nazlı Canan Nacar merhum Rasim Özdenören’in öykü ve denemelerinden beğendiklerini sizlere seslendirecekler. Program Kahramanmaraş Öğretmenevi’nin bitişindeki Kıraathane’de canlı olarak gerçekleştirilecektir. Kahramanmaraş’ta yaşayan herkes programa davetlidir.

Haberimizi merhum Rasim Özdenören’in ruhuna birer Fatiha hediye ederek “Edebiyatın Gücü” adlı denemesinden bir bölümle bitirelim:

“Edebiyatın gücünü, dediklerini bir aksiyom (mütearife) halinde sunmasında bulurum. Ne demek bu?

Şu demek: Edebiyat eseri (şiir, hikâye, roman vb.) bir gerçeği “bedahat” haline getirir. Bir gerçeği size gösterir. Siz, eserde sunulan gerçeği, birtakım kanıtlama yollarından geçerek değil, doğrudan doğruya o gerçeğin kendisiyle yüz yüze gelerek tanırsınız. Bilimsel çalışmaların yöntemini kullanmaz edebiyat eseri: sizi zorla bir yere götürme niyeti taşımaz. Onun işaret ettiği yere siz kendiliğinizden varırsınız, daha doğrusu bir de bakarsınız, eserin alttan alta sizi yönelttiği noktada duruyorsunuz.”            

Ruhun Malzemeleri, Rasim Özdenören, Risale Yayınları, İstanbul 1986, s. 23.-

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar