Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Kıraathanede Sesli Okuma “Yedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu”

EKLENDİ

:

Kıraathanede Edebiyat Günleri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Kıraathane Söyleşileri 16 Aralık 2022 Cuma günü Kahramanmaraşlıların huzurlarında olacak.

Kıraathanede Sesli Okumada bu hafta, bir grup Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Cahit Zarifoğlu’nun eserlerini seslendirecek. 16 Aralık 2022 Cuma günü akşam saat 17.45’te başlayacak programda Ümmü Gülsüm Çiriş, İlayda Çiğdem Yıldız, Emine Karatut, Hedil Dağıstani, İlayda Tosun, Sümeyye Kaya, Fatmanur Büyükkurt, Bilge Meryem Yaprak ve Sehed Elrahmun merhum Cahit Zarifoğlu’nun eserlerinden beğendiklerini sizlerle paylaşacak. Program Kahramanmaraş Öğretmenevi’nin bitişindeki Kıraathane’de canlı olarak gerçekleştirilecektir. Kahramanmaraş’ta yaşayan herkes programa davetlidir.

Haberimizi merhum Cahit Zarifoğlu’nun ruhuna birer Fatiha hediye ederek “Anlayarak Okumak” adlı denemesinden bir bölümle bitirelim:

Bir baba, duaları ve Kur’an-ı Kerim’i öğretmeye başladığı 6 yaşındaki çocuğuna, öğrettiklerinin anlamlarını da belletmek gerektiğini düşündü. Yalnız Kur’an okumayı değil, o harfleri tanıdıkça yazabilmeyi de öğretmeliydi. Ama en önemlisi öğrendiklerinin anlamıydı. Bu sebeple kendi bilebildiği kadarıyla, çocuğun da anlayabileceği şekilde öğrettiklerinin anlamlarını da açıklamaya çalıştı.

“OKU” emri, anlamını bilmeden okumak olmamalıydı. Anlamı kavranmadan okunacak bir şey hayata uygulanamaz, yaşanamazdı.

İlkin, her şeye başlarken söylenmesi gereken besmeleyi anlattı. Çocuğun, birkaç yıldır minicik ağzı ile söyleyegeldiği bu kelimenin anlamını duyunca nasıl şaşırdığını, neden bu kadar zaman geçtikten sonra böyle bir açıklamaya gerek duyulduğuna hayret ettiğini ve biraz da şüphe ile baktığını gördü.

“Rabbiyesir…” diye başlayan duayı anlattı. Ona artık Fatiha suresini öğretiyor, İhlas suresini ezberletmeye çalışıyordu. Şehadet kelimesi ve Amentü üzerinde de çalışıyorlardı.

Baba, çocuğuna öğrettiklerinin anlamını belletmeye yeni başladı. Bunu kendine hatırlattığı, kalbine bu ilhamı verdiği için Allah’a hamdolsun.            

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu, Nehir Yayınları, İstanbul 1986, s. 31.

 

 

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar