Bizimle İletişime Geçin

Sinema

Les Choristes (Koro)

EKLENDİ

:

Orijinal İsmi: Les Choristes

Vizyon Tarihi: 29 Nisan 2005

Süre: 97 dk

Tür: Dram

Yönetmen: Cristophe Barratier

Senarist: René Wheeler

Yapım: 2004 Fransa, Almanya, İsviçre

 

Koro Filminin Konusu

Fransız yönetmen Christophe Barratier, 2004 yapım Les Choristes (Koro) filminde müzik öğretmeni olan bir öğrenci mümessilinin (Clément Mathieu) yeni gittiği okulda öğrencilerle olan ilişkisini anlatmaktadır. C. Mathieu, “Yerin Dibi” adlı erkek yatılı okulunda çalışmaya başlar. Burada bulunan öğrencilerin hemen hemen hepsinin davranış problemleri bulunmaktadır. Temelinde film, C. Mathieu’nun bu öğrencileri müzik yoluyla eğitmesini anlatmaktadır.

Baskıcı ve otoriter müdür tarafından o güne kadar  ceza ve dayak yoluyla eğitilmeye çalışılmış farklı yaşlardan çocuklar, giderek aşırı ve isyankar tavırlar göstermeye başlar. C. Matheiu ise bu öğrencileri müzikle buluşturarak eğitimlerini disipline etmeyi  başarır  ; Hatta bu öğrencilerden biri dünya çapında ünlü bir müzisyen olacaktır.

 

Clément Matheiu, film boyunca sanatın insanı dönüştürebileceği, insana belli bir disiplin kazandırabileceğini ve aynı zamanda insana yaşamak için bir gaye sunabileceğini bizlere müziği kullanarak adım adım göstermekedir.

Bu film için hepimizin aşina olduğu öğelerle yeni bir şey üretmek ve bu üretimin sıcaklığını ve samimiyetini seyirciye hissettirmek zorluğunun üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar