Bizimle İletişime Geçin

Düşünce

Nehirden Denize Filistin Özgür Olacak!

“Nefreti Körüklüyor” diyorlar. “İsrail devletini ortadan kaldırmak istiyorlar” diyorlar. Varsın desinler… Bu slogan; Filistin’in 1948’deki topraklarına dönüş hayalini, yani zaten kendilerine ait olana tekrar sahip olma umudunu yeşertmektedir.

EKLENDİ

:

Avrupa’da Filistinlilere destek amacıyla yapılan gösterilerde sıklıkla dile getirilen bir slogan…  Avrupa’nın birçok şehrinde kullanımı yasaklanan, hatta Ceza Kanunları(!)na göre kullanılması para cezası ve üç yıla kadar hapis cezası olan slogan…

“Nefreti Körüklüyor¹” diyorlar. “İsrail devletini ortadan kaldırmak istiyorlar” diyorlar. Varsın desinler… Bu slogan; Filistin’in 1948’deki topraklarına dönüş hayalini, yani zaten kendilerine ait olana tekrar sahip olma umudunu yeşertmektedir. Beş ayı aşkın zamandır dünya kamuoyu önünde yaşananlardan sonra Müslüman olan değil, insan olanların da bu sloganı bu şekilde yorumladıklarını görüyoruz.

Örneğin; Belçika’da ayrımcılıkla mücadeleye yönelik bağımsız kamu hizmeti veren UNIA’nın direktörü Patrick Charlier; “Almanya’nın İsrail Devleti’ne ve tarihle bağlantılı Yahudi karşıtlığı sorununa karşı özel bir duyarlılığı var. Belçika’da bu slogan hiçbir zaman Belçika mevzuatına aykırı olarak değerlendirilmedi, ancak aynı zamanda bunun bir tür Yahudi karşıtlığı, yani Yahudilere karşı nefrete, şiddete veya ayrımcılığa teşvik olarak tanınmasına yönelik bir prosedür de bulunmuyor” diye açıklıyor.

İsrail saldırılarının on altıncı gününden itibaren dinî inancına bakılmaksızın, on bini aşkın vicdanlı insanla başlayan Brüksel’deki Filistin’e destek yürüyüşleri devam ediyor. Belçika’da halk 7 Ekim’den bu yana Filistin davasına daha duyarlı. Çünkü yaşananlar çoktan vicdana dokunmaya başladı.

17 Mart 2024 Pazar günü yine Brüksel’de “Filistin için Adalet” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

Filistin bayrağını simgeleyen karpuz dilimi üzerine çok hoşuma giden bir ifade vardı: “Bir karpuzu patlatırsanız, tohumları tüm dünyaya yayılır.”

Avrupa uyanıyor. Vicdanlar ayakta… Ve tohumlar tüm dünyaya saçıldı. Gazze’deki tefekkür, iman, teslimiyet dünyayı uyandırıyor. Avrupa’sı, Amerika’sı, İngiltere’si… Dört bir yandan İslâm’a dönüyor vicdanlar…

 

 

¹ https://www.rtbf.be/ Bazı örgütler bu sloganı İsrail’i yok etmek için nefreti körüklemenin bir yolu olarak görüyor. Örneğin CCOJB’nin (Belçika’daki Yahudi Örgütleri Koordinasyon Komitesi) başkanı Yves Oschinsky şöyle tepki gösteriyor: “Bu, İsrail Devleti’nin yok edilmesi, yıkılması anlamına gelir, bu açık. Aynı zamanda bu, İsrail Devleti’nin katledilmesi anlamına da geliyor.”

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar