Bizimle İletişime Geçin

Edebiyat

Sürgün Çekirdek

GÜNLÜKLER – 3

EKLENDİ

:

 

Soğuğu hisseder hissetmez örtünmeye kalkışmamalı insan. Tükenmişliğin kendini müthiş şekilde gösterdiği şu garip günlerden biri bugün, dört gün sonra geçmesini umuyorum. Odaya karıncalar gelmiş onları ağırlıyorum. Hatta onlardan başkası misafir olmamalı bana, en azından emek etmeyi biliyorlar. Tam kapının önünde biriyle karşılaşıyorum, yurda gitmeyip gerçeklerle yüzleşmek istiyorum. İki kahve yapıp oturuyoruz. Dinliyor, dinliyorum. Aramızda bahsi geçen şahsın bundan sonraki varlığından memnun olacağımdan emin değilim. Herkes gibi olmak yahut bu kefeye konulmak ne denli kabul edilebilirse o kadar razıyım bu duruma. Artık zerre vaktimi boşluğuyla doldursun istemiyorum. Sınırlarımdaki ayaklarını çektirmeye hazırlanıyorum. Yıllardır süregelmiş kararlılığımı çiğnetmiyorum. Müsaadem alınmadan sınırlarıma edilen hakaretten tiksiniyorum. Varlığıma biçilmiş bu meymenetsiz kaftanı giymediğime şükrediyorum. Sağladığı yararların aksine zaman ve mekânını kirli amaçlarına kullanmasının ve soyadına bu denli ters düşmesinin tesirindeyim. Kalbimin aydınlığı daim olsun diye dua ediyorum. Yıllar evvel de bu aydınlık sayesinde fırtınadan sağ çıkabilmiştim. Şimdi ise fırtınaya karışmamanın ve bilhassa saygı duymamanın verdiği keyifle üşümenin tadını çıkarıyorum. Bütün kirini kıyısına kusmuş bu fırtınayı sahilinde acıyan bakışlarla izliyorum. Sanıldığı kadar kuvvetli olmayan fırtınaların gerçek ahvaline erişerek sanılmadığı kadar kuvvetleniyorum. Soğuğa direncim gittikçe artıyor. Tüm kararlılığımla örtünmüyorum!

 

12.01.2022

Okula güneşin uğradığı sayılı günlerden birinde yavruları da nasiplensinler diye bir müddet dışarı çıkarmıştık. Çok geçmeden yeniden kulübün himayesine aldık ki bizim bile savrulduğumuz rüzgâra yenik düşmesinler. Memlekete gelirken hepsini emanet bıraktım. Gözümün arkada kalması mümkün değil.

 

16.01.2022

Herhangi bir yere aidiyetimin dört ay evvel son bulduğunun henüz farkına vardım. Manzara tanıdık, alışıldık fakat pencereye ait değilim. Ne kaldığım ne de gideceğim yerde varlığımı ilan edebiliyorum.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar