Bizimle İletişime Geçin

Söyleşi

25/Sorgusuz Sual – Şule Dilek

Niğde’de doğdu. İlk ve ortaokulu küçük bir kasabada tamamladı. Lise öğrenimini Niğde Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandı. Aynı üniversitede Çift Anadal Programı ile Tarih bölümünü de tamamladı. Eğitim hayatına yüksek lisans ile eğitimi ile devam etmek istiyor.

EKLENDİ

:

1- Sizi çarpan ilk kitap?

Dostoyevski Suç ve Ceza dönem dönem okuduğum ve betimlemelerine her defasında hayran kaldığım kitaptır. Bir gün okuldan eve gelmiş kapıda kalmıştım ancak anahtarı aramak yerine merdivenlere oturup bu kitabı okuduğumu hatırlıyorum ortaokul çağlarımda.

2- Yayımlanmış kitaplardan birini siz yazmış olacaksınız, hangi kitap?

Yine Suç ve Ceza. Gerçekten her okuduğumda yazarın kalemine hayran kalıyorum. Kitabın arka planındaki düşünce yoğunluğu yazarın güçlü kalemiyle birleşince ortaya bir başyapıt çıkmış. İyi ki yazmış dediğim yazarlardan Dostoyevski bu yüzden bu kitabı ben yazmış olmak isterdim.

3- Yaşamayan/yaşayan bir yazar veya şairle bir gününüz var. Kimi seçtiniz?

Çok fazla var. Ancak birikimine ve çalışkanlığına değer verdiğim İlber Ortaylı’dan nasihat dinlemek isterdim. Aynı zamanda dünyada en çok atıf alan ve fikirleri üzerine onlarca kitap yazılan Karl Marx ile birkaç dakikada ilginç olabilirdi.

4- Şiir mi, düzyazı mı?

Düzyazı okumak ve yazmayı tercih ederim. Şiir yazmanın doğuştan getirildiğini ancak düzyazının kazanıldığını düşünüyorum. Bu nedenle düzyazı hep daha çok odağımda oldu belki daha çok okuduğum içindir de.

5- İzlemelere doyamadığınız film?

-Amelie kendimi duygusal olarak iyi hissetmediğim zamanlarda bana huzur veren bir liman gibidir. Müziğini dinlemek bile çoğu zaman rahatlatır, dinginleştirir.

6-  Dizi, film, belgesel?

Filmlerin duygu ve düşünce bakımından süre sınırlaması olduğu için daha yoğun olduğu kanaatindeyim.

7-  Sizi en çok ne üzer?

Ailemden birinin rahatsızlığı veya kaybı olabilir.

8-  Ruhunuzda derin iz bırakan şarkı?

Adele-Million Years Ego her dinlediğimde ruhuma dokunur.

9- Yaşamak/ölmek istediğiniz şehir?

Yaşamak hiçbir şehre tek başına sığmazmış gibi geliyor. Ancak hayatımın en verimli dönemlerini bir metropolde, son dönemlerini ise daha sakin bir şehirde geçirmek isterdim. Emekli olunca Ege’ye yerleşme fikri tam bana göre yani.

10- Hayattaki en önemli üç kavram?

İman, aile ve huzur. İmanı hayattan çıkardığımızda her şey anlamını kaybediyor insan karşısında,  zaferler de kayıplar da. Aile ise insanın bu dünyadaki tesellisi. Huzur kişinin hem iç hem dış dünyasının ihtiyaç duyduğu rahatlık, ferahlık hissi.

11- Günlük hayatta kullanmayı en çok sevdiğiniz kelime?

‘Teşekkür ederim’ ve çokta sık kullanırım. Dünyayı döndüren şeyin nezaket olduğunu düşünüyorum. Bunu iki kelimelik bir düzleme indirdiğimizde bence bu iki kelime çıkar karşımıza. Hizmet aldığımız, güzel bir söz işittiğimiz durumlarda veya bir minik jest karşısında güzele olan ve değerli olan insana bir tavrı ifade ediyor bence bu iki kelime.

12- Hoşlanmadığınız bir kelime?

‘Yapamazsın’. İnsanı dibe çeken ne aşağılayıcı bir kelime.

13- Başarı sizce nedir?

İnsanın potansiyelinin farkına varması ve bunu ortaya koyması. Bu farkındalığa ulaşmak bence başarının tamamı olmasa da en büyük paydası. Bu farkındalık kişide özgüven duygusu ile birleştiğinde başarının kaçınılmaz bir sonuç haline geldiği kanaatindeyim.

14- Ne olmadan yaşayamazsınız?

Dua. Şifresiz, aracısız yaratıcıyla konuşmak. Çok üzüntülü olduğum zamanlarda teselli bulduğum beni tazeleyen bir liman. Yalnızlığımı, öfkemi, sıkıntılarımı iman düzlemine taşıyan mucizevi bağ. Bu dünyayı daha yaşanabilir kılıyor bence.

15- İlk aldığınız hediye neydi, kimdendi?

İlkokulda yakın arkadaşım farklı bir şehre taşınmıştı. Onun bir yakını okulumuzun servis şoförü idi. Onunla birlikte gönderdiği bir paket ve içinden çıkan mektubu hatırlıyorum ‘ilk’ olarak. Sonra çok mektuplaştık bu şekilde.

16- Hangi gün unutulmazınız?

Ailemden ayrıldığım ve babamın beni yatılı yurda bıraktığı ilk  gün. Babamı beni teselli ederken ilk kez o kadar samimi sıcak ve duygusal görmüştüm. Başlarda çok yalnız hissettiğimi hatırlıyorum ama daha sonra bunun beni daha özgür ve güçlü yaptığını biliyorum.

17-  Facebook/İnstagram/Twitter güne başlarken ve günü kapatırken hangisini kullanıyorsunuz?

İnstagram. Günceli takip etmek için kullandığım bir platform. Seçici davranabildiğim sürece bana çok fazla şey sunduğunu düşünüyorum.

18-  Sizce çocukluk?

Sorumluluk ve beklentilerin en az olduğu dolayısıyla mutluluğun en çok hissedildiği çağlar. Aynı zamanda yetişkinlikteki birçok şeyin dosyalar halinde çocuklukta kişide paketlenip saklandığını düşünüyorum. Kişinin çocukluktan inşa edildiğini, mizaç gibi kalıtsal olan şeyler dışındaki birçok şeyin arka bahçesi bence çocukluk.

19- Sevgi neydi?

Ezberden uzak emek demek istiyorum. Hayattaki en karşılıksız sevgi olan çocuğun annesine duyduğu sevginin altında da çok büyük emek ve cefa yattığını düşünüyorum.

20- Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey?

Bir kez tek başıma farklı bir ülkeye seyahat etmek. Heyecanını içimde hissettiğim için bir gün gerçekleşeceğine inanıyorum.

21- Bir gece uyuyorsunuz sabah bir lisanı ana dil akıcılığında konuşma yetisine sahipsiniz. Hangi dil?

Çağın gerektirdiği üzere İngilizceyi diğerlerine tercih ederdim.

22- Dilediğiniz bir dönemde yaşayacaksınız. Hangi dönem?

Nübüvvetin Medine döneminde yaşamayı çok isterdim. Resulullah’ın arkadaşlarından olabilmeyi nübüvveti onunla birlikte içebilmeyi çok isterdim. O dönemdeki insanların çok mutlu olduklarını düşünüyorum.

23- ‘Şimdiki aklım olsa’ diye başlayan cümleyi nasıl tamamlarsınız?

Net hedefler koyup üniversite sınavına daha iyi hazırlanırdım sanırım. O günlere dönsem bulunacağım nasihatleri dinler miydim bilmiyorum ama… Çünkü önceden kendimi arıyordum şimdi kendimi tanıyorum.

24- Annenize ve babanıza çok isteyip de kuramadığınız cümle ne olur?

‘’Sizinle gurur duyuyorum’’ .Bir gün gerçekten onların benimle gurur duyacakları bir şeyler başardığımda bunu onlara söylemek istiyorum. Bir şey yapamadıklarında eksik kaldıklarını düşündüklerinde bile her şeyimi tamamladıkları için. Çünkü yapmak, başarmak istediğim her tabloda onlar baş köşede.

25- Sizce ‘insaniyet’?

İnsan denilince akla gelen her şeyi içinde barındıran soyut bir kavram gibi geliyor. Bu nedenle önce insan kavramından ne anladığımıza dönüp bakmak gerekiyor bence. Merhamet, sevgi, saygı, nezaket, akıllı olma her biri insana dair kavramlar. Kişinin bunlarla arasındaki mesafe insaniyetini belirliyor olmalı. Bence bu duygulardan birini çıkardığımızda kişiyi insandan aşağı bir düzleme çekmiş oluruz.

Okumaya Devam Et...

Söyleşi

Evsizlerin Hâmisi Emin Kır Hoca

Bir tevafuk eseri İstanbul Eyüp Müftülüğüne bağlı Hz Kaab Camii’nin faaliyetlerinden haberdar oldum. Yapılan çalışmalar önemli bir yaraya merhem oluyordu. Marifet iltifata tabidir sözü uyarınca broşürdeki irtibat numarasını aradım ve bu yazıya konu olan Emin Kır Hoca ile tanıştım. Tanışmadan sonra yaptığı çalışmanın örnek teşkil etmesi açısından yazıya dökme arzumu iletince Emin Hoca “Bu çalışmayı her yere yayabilsek keşke” diyerek memnuniyetini izhar etti. Emin Kır Hoca 1965 Trabzon/Araklı doğumlu. İlkokulu memleketinde okuduktan sonra ortaokul ve İmam Hatip Lisesini Eyüp Sultanda okumuş. Otuz dört senedir Eyüp Müftülüğüne bağlı camilerde görev yapan Emin Hoca 2006 yılından beri Hz. Kaab Camii’nde görev yapıyor. Cami sahabe-i Kiramdan Kaab b. Malik Hazretlerinin türbesi yanına yapılmış.

EKLENDİ

:

Bir tevafuk eseri İstanbul Eyüp Müftülüğüne bağlı Hz Kaab Camii’nin faaliyetlerinden haberdar oldum. Yapılan çalışmalar önemli bir yaraya merhem oluyordu. Marifet iltifata tabidir sözü uyarınca broşürdeki irtibat numarasını aradım ve bu yazıya konu olan Emin Kır Hoca ile tanıştım.

Tanışmadan sonra yaptığı çalışmanın örnek teşkil etmesi açısından yazıya dökme arzumu iletince Emin Hoca “Bu çalışmayı her yere yayabilsek keşke” diyerek memnuniyetini izhar etti.

Emin Kır Hoca 1965 Trabzon/Araklı doğumlu. İlkokulu memleketinde okuduktan sonra ortaokul ve İmam Hatip Lisesini Eyüp Sultanda okumuş. Otuz dört senedir Eyüp Müftülüğüne bağlı camilerde görev yapan Emin Hoca 2006 yılından beri Hz. Kaab Camii’nde görev yapıyor. Cami sahabe-i Kiramdan Kaab b. Malik Hazretlerinin türbesi yanına yapılmış…

Ebu Eyyub el-Ensarî ve diğer pek çok sahabe gibi Hz Kaab (ra) da Rasulullah’ın müjdesine nail olmak arzusuyla Konstantiniye surları dibinde şehit düşmüş. Türbe ve Cami surların hemen yanı başında Haliç köprüsünün yanında altı dönümlük bir alanda yer alıyor.

Okuduğum broşürde Hz.Kaab Camii’nde;

-Sokakta kalan kimsesiz vatandaşlarımız için kış aylarında barınma yeri olduğu,

-Sabah-akşam çorba ve çay ikramı yapıldığı,

-Ailesi ile barışmak, buluşmak isteyenlere yardımcı olunduğu,

-Evsizler için sıcak su, banyo ve çamaşır imkânı olduğu yazıyordu…

Emin Hocayla bu güzel hizmetleri üzerine küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Sevgili hocam “Kıldır beşi al maaşı” demek yerine sizi böyle hayırlı hizmetleri yapmaya iten sebep nedir, nasıl başladınız?

Camimiz surların dibinde olduğundan madde bağımlısı insanların uyuşturucu içtikleri, sarhoşların bol olduğu bir yerdi burası. Camiye gidip gelirken korkuyordum. Zaman zaman önümü kesip benden para istiyorlardı. Ben de bir- iki lira veriyordum.

Daha sonra bunlara –Camide size sıcak çorba, çay yapayım içer misiniz? deyince memnuniyetle kabul ettiler. Böylece iletişime geçmiş olduk…

Artık bu bağımlı, evsiz gençler etrafımda toplanmaya başladılar. Birbirlerine haber verdikçe etrafımızdaki halka genişliyordu. Böylece güvenlerini kazandım, dostluk kurduk, artık birbirimize önyargısız bakıyorduk. İşte bu olay hizmetlerimizin başlamasına vesile oldu.

Çok güzel bir başlangıç olmuş Hocam Allah sizden razı olsun.

Camide Her gün sabah- Akşam Çorba ikramınız oluyor değil mi?

Evet, Cami avlusunda oluşturduğumuz mekânda sabah ve akşam sıcak çorba ikram ediyoruz. Bunun yanında çayımız da oluyor.

İstanbul Eyüp Müftülüğüne bağlı Hz Kaab Camii

Ama benim asıl dikkatimi çeken barınma ve banyo hizmetiniz oldu?

Hocam zaten çayı çorbayı herkes veriyor, sokakta kalan insan için asıl önemli olan kış gününde başını sokacak, banyosunu yapabileceği bir yer. Biz camimizin altında yirmi kişinin kalabileceği bir misafirhane oluşturduk.

Ayrıca Haftada üç gün banyo imkânı sağlıyoruz, sabah dokuzdan akşam yediye kadar…

Herkes için Havlu, iç çamaşırı, çorap ve temizlik malzemesinin içinde olduğu birer temizlik setimiz var bunlar da bizim hediyemiz oluyor. Günde en az yirmi kişi banyo hizmetinden faydalanıyor.

Sadece sokakta yaşayanlar mı, yoksa iş için İstanbul’a gelmiş kalacak yeri olmayanlar da kalabiliyor mu misafirhanede?

Tabii ki hocam, otuz güne kadar kalabiliyorlar, hatta iş bulunca ilk maaşlarını alıncaya kadar bir ay daha misafir ediyoruz.

Bir de bizim buyuru panomuz var, iş bulmak için gelenlerin bilgilerini, mesleklerini, orada paylaşıyoruz, Cumaya camimize gelen işverenler zaman zaman bunların içinden kendilerine lazım olan elemanı da seçebiliyor.

Maşallah İş-Kur gibi de çalışıyorsunuz

Hocam İslam’da cami böyle olmalı esasında, sadece namaz kıl vaaz dinle, git olmamalı…

Hizmetlerinize çevreden destek geliyor mu hocam?

Elbette, bizim hizmetlerimizi duyanlar, hayırseverler destek oluyor, Allah onlardan razı olsun. Hatta Eyüp sultana ziyarete gelen bazı hanımlar biz de yemek yapalım getirelim diyorlar. Ben de pasta börek yapın getirin, hatta kendi ellerinizle dağıtın burada diyorum..

Yaşadığınız ilginç hatıralarınız vardır, bizimle paylaşabilir misiniz?

Bizim aylık kumanya dağıttığımız ailelerimiz de var… Bir abla kumanya paketini almış metrobüse doğru giderken yolda bıçaklı bir kapkaççı önünü kesmiş elindeki paketi almaya çalışınca Hanımefendi “Erzak paketini aşağıdaki camiden aldım git sen de oradan iste!” deyince,  kapkaççı vatandaş onu bırakıyor ve “Emin Hoca’nın camisi o, hoca bize çorba ikram ediyor, güler yüz gösteriyor” diye bize minnettarlığından kapkaç yapmaktan vazgeçtiği gibi hanımefendiye yardım edip metrobüse kadar paketini taşıyor. Bu ilginç hadise de insanlara güler yüzle davranmamızın önemi açısından önemli bence.

Bir de hocam Geçenlerde bir genç geldi, cezaevinden çıkmış, uyuşturucu kullanmış, bir haftadır uykusuz vaziyette misafir haneye aldık iki gün uyudu. Bu arada biz Kaymakamlık, ilçe emniyet ve ilçe sağlık müdürlüğüyle koordineli çalışıyoruz. Polisler her gün gelip burada GBT yaparlar, kaçak falan var mı diye. Geçen sabah kimliği olmadığı için bu genci almak istedi polisler, genç misafirhaneden çıktığı gibi benim yanıma geldi. “Ben sizinle gelmiyorum, İmam abiye geldim ben, o beni bu illetten kurtaracak dedi. Aldım kaymakamlığa götürdüm, kimlik tespiti ve kimlik çıkarma işlemlerini yaptım. İnşallah AMATEM’e götürüp tedavisine başlatacağız.

Ailesi ile barışmak, buluşmak isteyenlere de yardımcı olduğunuzu öğrendik. İstanbul’un her yerinden size geliyorlar mı?

Bir vatandaşımız bize başvurduğu zaman öncelikle hangi ilçede ikamet ediyorsa o ilçenin müftülüğünü arayarak, oradaki Dînî Rehberlik Bürosuna yönlendiriyoruz. Geçenlerde eşiyle problemi olan bir kardeşimiz bizi duymuş, geldi. Bu vatandaş eşini öldürmek için pusuya yatmış. İlgilendik, yapma etme, sana bir iş buluruz, sorunlarını çözeriz dedik. Bir hafta misafir ettik, sohbet ettik vazgeçirdik. Şimdi duyuru panomuza ismini, vasfını yazdık, inşallah iş de bulacağız.

Allah sizden razı olsun hocam, siz ilgilenmeseniz az ilerinizde kiliseler var, belki bu gençler üç-beş kuruş yardım karşılığında dinlerini değiştirecekler. Siz İmamlığın sadece namaz kıldırmak ve vaaz etmekten ibaret olmadığını bize gösterdiniz. Rabbim toplumun derdiyle dertlenip yarasına merhem olmaya çalışan imamlarımızın sayısını artırsın.

Hizmetleriniz daim olsun hocam…

Okumaya Devam Et...

Söyleşi

25/Sorgusuz Sual- Ömer Aksoy/Öğretmen

1965 yılında Trabzon da doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Trabzon İmam Hatip Lisesinde okudu. İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan Aksoy, lisans eğitiminin ilk iki yılını Erzurum’da; son iki yılında Bursa’da okudu. Öğretmen ve idareci olarak Mardin, Bayburt ve Türkmenistan’da görev yaptı. Halen Trabzon ‘da öğretmenliğe idareci olarak devam eden Ömer Aksoy’a göre sevginin tanımı ”Masum İlkokul aşkları” şeklinde oldu.

EKLENDİ

:

1-  Sizi çarpan ilk kitap?

Huzur Sokağı- Şule Yüksel Şenler.

2- Yayımlanmış kitaplardan birini siz yazmış olacaksınız, hangi kitap?

Safahat- Mehmet Akif Ersoy.

3- Yaşamayan/yaşayan bir yazar veya şairle bir gününüz var. Kimi seçtiniz?

Mehmet Akif Ersoy.

 4- Şiir mi, düzyazı mı?

Şiir tabii ki.

5-  İzlemelere doyamadığınız film?

Aamir Khan- Dangal.

 6- Dizi, film, belgesel?

Dizi.

7- Sizi en çok ne üzer?

Yapmadığım bir şeyle itham edilmek.

8- Ruhunuzda derin iz bırakan şarkı?

Dünyada ölümden başkası yalan- Candan Erçetin. 

9- Yaşamak/ölmek istediğiniz şehir?

Bursa.

10- Hayattaki en önemli üç kavram?

Sevgi-Umut-Yardımlaşma.

11- Günlük hayatta kullanmayı en çok sevdiğiniz kelime?

Hikaye…

12- Nefret ettiğiniz kelime?

Yalancı.

13- Başarı sizce nedir?

Hedefi için çaba göstermek.

14- Ne olmadan yaşayamazsınız?

Kitaplarım.

15- İlk aldığınız hediye neydi, kimdendi?

Bir kurşun kalem. İlkokul öğretmenim Ali Haydar İslam ‘dan.

16- Hangi gün unutulmazınız?

Erzurum İlahiyatta Hazırlık sınıfı muafiyet sınavını kazandığımı panoda gördüğüm gün.

17- Facebook/İnstagram/Twitter güne başlarken ve günü kapatırken hangisini kullanıyorsunuz?

Facebook.

18- Sizce çocukluk?

Köyde sığır çobanlığı.

19- Sevgi neydi?

Masum İlkokul aşkları.

20- Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey?

Eşimle birlikte hac yolculuğu.

21- Bir gece uyuyorsunuz sabah bir lisanı ana dil akıcılığında konuşma yetisine sahipsiniz. Hangi dil?

Fransızca.

22- Dilediğiniz bir dönemde yaşayacaksınız. Hangi dönem?

Gün bu gündür.

23- ‘Şimdiki aklım olsa’ diye başlayan cümleyi nasıl tamamlarsınız?

Fırsat eldeyken daha çok yer gezerdim.

24- Annenize ve babanıza çok isteyip de kuramadığınız cümle ne olur?

Bu konuda haklı olduğumu bildiğiniz halde niçin söyleyemezsiniz.

25- Sizce ‘insaniyet’?

Bir büyük köy olan dünya hepimize yeter birbirimizin haklarına riayet edelim: Merhamet…

Okumaya Devam Et...

Söyleşi

25/Sorgusuz Sual-Kürşat Dulkadir/Daire Başkanı

1979 yılı Malatya doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’ da bitirdi. Lisans öğrenimini Sütçü İmam Üniversitesi Kimya bölümünde, yüksek lisansını Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde tamamladı. Yaklaşık 16 yıllık Tokat mesaisinde 4 yıl öğretmenlik 12 yıl çeşitli kademelerde idarecilik yaptı. 2019 yılında Özel Eğitim ve Rehbelik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ‘Daire Başkanı’ olarak atandı. Evli, bir erkek bir kız çocuğu bulunmaktadır. Kürşat Dulkadir’in aldığı ilk hediye tuttuğu oruca karşılık yengesinin kendisini sırt üstünde mahallede gezdirmesi oluyor.

EKLENDİ

:

1- Sizi çarpan ilk kitap?

Âmâk-ı Hayâl.

2- Yayımlanmış kitaplardan birini siz yazmış olacaksınız, hangi kitap?

Kürk Mantolu Madonna.

3- Yaşamayan/yaşayan bir yazar veya şairle bir gününüz var. Kimi seçtiniz?

Mitat Enç.

4- Şiir mi, düzyazı mı?

Düzyazı. Ayrıntılı anlatmayı severim.

 5- İzlemelere doyamadığınız film?

Akıl Oyunları.

6- Dizi, film, belgesel?

Film, bazen kurgu bazen gerçek ama ufku geniş filmler

7- Sizi en çok ne üzer?

Çaresiz kalmak, çözüm bulamamak, hele de sevdiğin biri için.

 8- Ruhunuzda derin iz bırakan şarkı?

Yüksek Ayvanlarda Bülbüller Öter. Bağda bahçede çalışırken babam mırıldanırdı.

9- Yaşamak/ölmek istediğiniz şehir?

Malatya/Malatya.

10- Hayattaki en önemli üç kavram?

İman, Çocuk, Haysiyet.

11- Günlük hayatta kullanmayı en çok sevdiğiniz kelime?

İnşallah.

12- Hoşlanmadığınız bir kelime?

“Bana ne” ne kötü kelime.

13- Başarı sizce nedir?

İnsanın hayata geliş gayesini yerine getirmesidir başarı.

14- Ne olmadan yaşayamazsınız?

Aile, akraba, dost, ahbap, arkadaşlar…

15- İlk aldığınız hediye neydi, kimdendi?

Hatırladığım ve unutamadığım ilk hediyem büyük yengemden. İlk tuttuğum oruca karşılık sırt üstünde mahalle gezisi.

16- Hangi gün unutulmazınız?

Oğlum Göktürk’ün dünyaya geldiği gün. Aynı günde her an birbirini kovalayan o heyecanı, korkuyu, sevinci unutamam.

17- Facebook/İnstagram/Twitter güne başlarken ve günü kapatırken hangisini kullanıyorsunuz?

Günü kapatırken twittera bakarım. Diğerlerini pek kullanmam.

18- Sizce çocukluk?

Her daim keşke diye iç geçirdiğim, huzur, saflık, kaygısızlık.

19- Sevgi neydi?

Babamın “Vay! Allah’ına kurban” demesiydi sevgi.

20- Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey?

Bir üniversitenin bir fakültesinin dekanına “Haksızlık yapıyorsunuz!” diyemedim hala uhdedir içimde, sonra hoca vefat etti.

 21- Bir gece uyuyorsunuz sabah bir lisanı ana dil akıcılığında konuşma yetisine sahipsiniz. Hangi dil?

Ne yazık ki İngilizce.

 22- Dilediğiniz bir dönemde yaşayacaksınız. Hangi dönem?

Soyadımdan dolayı Osmanlı-Yavuz dönemi.

23- ‘Şimdiki aklım olsa’ diye başlayan cümleyi nasıl tamamlarsınız?

Üzüldüğüm bir çok şeye üzülmezdim.

24-  Annenize ve babanıza çok isteyip de kuramadığınız cümle ne olur?

Ben hala sizin küçük oğlunuzum.

25- Sizce ‘insaniyet’?

Bazen yola fırlayacak kediyi korkutmaktır geri kaçsın diye, bazen fırçayı yiyeceğini bile bile uyarmaktır arkadaşını, amirini, memurunu, büyüğünü, küçüğünü, bazen bir film seyrederken ağlamaktır acılı babaya, anneye… Doğru sözdür, merhamettir, kararmamış kalptir insaniyet.

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar