Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Alandayız ‘Yedi’ledi

Alandayız dergisi uzun bir aradan sonra 7 plakalı sayısını çıkararak bir kez daha okuruyla buluştu. Alandayız 7’deki söyleşiler Adige Batur ve Kadir Daniş’le. Söyleşilerden biri Adige Batur’un kitabı Kumkertişin Kalbi üzerineyken, diğeri Taşlıcalı Yahya Bey’i ele alıyor. Ayrıca bu sayıda M. Sami Yıldız’ın ve Sıddık Yurtsever’in öykü kitapları üzerine birer yazı okuyacaksınız.

EKLENDİ

:

Alandayız dergisi uzun bir aradan sonra 7 plakalı sayısını çıkararak bir kez daha okuruyla buluştu.

Bu sayıda derginin müdavim şairleri ve öykücüleri arasına yeni isimler de katılıyor. Alandayız’da ilk defa yazan şairler Usame Gölcük, Merve Karatepe ve Ahmet Furkan Kesici’yken; ilk defa öykü yayımlatan Sena Samur’u Nedbe isimli öyküsüyle görüyoruz.

Bir de Mahmud Derviş’in “Hiçbir Şeyi Beğenmiyorum”lar şiirinin çevirisini Elif Nur Şeyh Mustafa’dan okuyoruz.

Bu sayıda Durumsal Sayıklama’yı yayın kurulundan Adige Batur yazıyor. Çav Bella Hadid başlığı altında M. Fatih Kutlubay’ın düğün macerasına ve Abdulkadir Üstündağ’ın dünyaya teşrif eden evladını mizahi ve kıvrak bir dille okura sunuyor.

Alandayız’ın klasik bölümlerinden olan ve her sayı farklı isimlerden soruların alındığı Yedileme bölümünde bu sayı Alaattin Karaca, Aynur Dilber, Eda Fırat, Feyza Kartopu, Gülşen Funda, Kürşat Çelik ve M. Sami Yıldız sordu; her sayıda olduğu gibi dergi ekibi cevapladı. Tabii soruların ve cevapların sahipleri yine gizlendi. Meraktan öldürmek istiyorlar bizi…

Korkulu Ustalık bölümünde bizi, Abdulkadir Üstündağ’ın Korkut Ata hikâyelerindeki ekonomik göstergeler üzerine yazdığı makalenin ve M. Fatih Kutlubay’ın İran gezisi notlarından oluşan yazının son bölümü ve Merve Yaylacık’ın Size Buradan Sesleniyorum yazısı bekliyor.

Alandayız 7’deki söyleşiler Adige Batur ve Kadir Daniş’le. Söyleşilerden biri Adige Batur’un kitabı Kumkertişin Kalbi üzerineyken, diğeri Taşlıcalı Yahya Bey’i ele alıyor.

Ayrıca bu sayıda M. Sami Yıldız’ın ve Sıddık Yurtsever’in öykü kitapları üzerine birer yazı okuyacaksınız.

Bu sayıda öne çıkan şiirler bana göre şöyle: Abdulkadir Yaylacık’ın şiir cephesine döndüğü Beklenen Atama şiiriyle de bağlantılı olan Marineford isimli şiiri, Afrâ Kutluğ’un deneysel girişimler barındıran ama kökten de beslenen “Y&Z” şiiri, Nesibe Emine Aktı’nın yüksek sesli ve gerilimli şiiri “il mare matto”.

Öne çıktığını düşündüğüm öykülerse: M. Fatih Kutlubay’ın Ben Denizlerden Hangisiyim, Merve Çakır’ın Üç Yüzlü Ejderhanın Anlamsız Hikâyesi ve bu sayıda ilk defa yer alan Sena Samur’un Nedbe’si.

Yaşça genç bir ekiple ve yine yaşça genç yazarlarla edebiyat dünyasına ustalığın korkusunu anlatan Alandayız’ı daha nice sayılarla alanda görmek ümidiyle…

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Eyüpsultan Belediyesi “Okumak Güzeldir” 2. Kitap Okuma Yarışması Başladı

EKLENDİ

:

Yazar:

Eyüpsultan (İstanbul) Belediyesi bünyesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Okumak Güzeldir” adlı yarışma başvuruları başladı.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, Türk Dili ve Edebiyatı’nın seçkin eserlerine ilgiyi artırmak amacıyla düzenlenen geleneksel kitap okuma yarışmasına bu yıl da katılımın yoğun olacağı bekleniyor.

Yarışma İçin Okunması Gereken Kitaplar

Yüksek Ökçeler (Ömer Seyfettin)

Son Kuşlar (Sait Faik Abasıyanık)

Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)

Merhaba Söğüt Ertuğrul Gazi (Yavuz Bahadıroğlu)

Fatih Harbiye (Peyami Safa)

Ödüllü kitap okuma yarışmasında; birinciye laptop + 5.000 TL para ödülü, ikinciye tablet + 3.000 TL para ödülü, üçüncüye: tablet + 2.000 TL para ödülü ve bunların yanında dereceye giren ilk 20 kişiye 3 gece 4 gün Kapadokya gezisi ve dereceye giren ilk 100 kişiye 28 ciltlik minyatür kitap seti armağan edilecektir.

Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak ancak yarışmacıların ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekecektir.

Başta İstanbul’da ikamet edenler olmak üzere yurt genelindeki bütün vatandaşlarımız yarışmaya katılabilir.

Katılımcılar için detaylı yarışma şartnamesi linki: https://yarisma.eyupsultan.bel.tr/webfiles/userfiles/files/sartname_2021.pdf

  

  1. Kitap Okuma Yarışmasıyla İlgili Önemli Tarihler

Yarışmaya son başvuru tarihi: 25 Mayıs 2021 Salı Günü Saat:17.00 Yarışmanın yapılacağı yer: online https://www.eyupsultan.bel.tr/ web sitesi Yarışma tarihi: 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü 21.00 – 21.50 saatleri arası.

 

Yarışma Düzenleme Kurulu Üyeleri

Zekeriya YILDIZ (Başkan)

Davut AKGÜL (Üye)

Süleyman KÖMÜR (Üye)

Necip ASLAN (Üye)

Mehmet IRMAK (Üye)

 

Geçtiğimiz yıl sonuçlanan 1. Kitap Okuma Yarışmasında jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde ilk üçe giren isimler şunlardı:

  1. Huriye Nurefşan Yarımoğlu
  2. Osman Akgündüz
  3. Mert Eroğlu

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar