Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Alandayız ‘Yedi’ledi

Alandayız dergisi uzun bir aradan sonra 7 plakalı sayısını çıkararak bir kez daha okuruyla buluştu. Alandayız 7’deki söyleşiler Adige Batur ve Kadir Daniş’le. Söyleşilerden biri Adige Batur’un kitabı Kumkertişin Kalbi üzerineyken, diğeri Taşlıcalı Yahya Bey’i ele alıyor. Ayrıca bu sayıda M. Sami Yıldız’ın ve Sıddık Yurtsever’in öykü kitapları üzerine birer yazı okuyacaksınız.

EKLENDİ

:

Alandayız dergisi uzun bir aradan sonra 7 plakalı sayısını çıkararak bir kez daha okuruyla buluştu.

Bu sayıda derginin müdavim şairleri ve öykücüleri arasına yeni isimler de katılıyor. Alandayız’da ilk defa yazan şairler Usame Gölcük, Merve Karatepe ve Ahmet Furkan Kesici’yken; ilk defa öykü yayımlatan Sena Samur’u Nedbe isimli öyküsüyle görüyoruz.

Bir de Mahmud Derviş’in “Hiçbir Şeyi Beğenmiyorum”lar şiirinin çevirisini Elif Nur Şeyh Mustafa’dan okuyoruz.

Bu sayıda Durumsal Sayıklama’yı yayın kurulundan Adige Batur yazıyor. Çav Bella Hadid başlığı altında M. Fatih Kutlubay’ın düğün macerasına ve Abdulkadir Üstündağ’ın dünyaya teşrif eden evladını mizahi ve kıvrak bir dille okura sunuyor.

Alandayız’ın klasik bölümlerinden olan ve her sayı farklı isimlerden soruların alındığı Yedileme bölümünde bu sayı Alaattin Karaca, Aynur Dilber, Eda Fırat, Feyza Kartopu, Gülşen Funda, Kürşat Çelik ve M. Sami Yıldız sordu; her sayıda olduğu gibi dergi ekibi cevapladı. Tabii soruların ve cevapların sahipleri yine gizlendi. Meraktan öldürmek istiyorlar bizi…

Korkulu Ustalık bölümünde bizi, Abdulkadir Üstündağ’ın Korkut Ata hikâyelerindeki ekonomik göstergeler üzerine yazdığı makalenin ve M. Fatih Kutlubay’ın İran gezisi notlarından oluşan yazının son bölümü ve Merve Yaylacık’ın Size Buradan Sesleniyorum yazısı bekliyor.

Alandayız 7’deki söyleşiler Adige Batur ve Kadir Daniş’le. Söyleşilerden biri Adige Batur’un kitabı Kumkertişin Kalbi üzerineyken, diğeri Taşlıcalı Yahya Bey’i ele alıyor.

Ayrıca bu sayıda M. Sami Yıldız’ın ve Sıddık Yurtsever’in öykü kitapları üzerine birer yazı okuyacaksınız.

Bu sayıda öne çıkan şiirler bana göre şöyle: Abdulkadir Yaylacık’ın şiir cephesine döndüğü Beklenen Atama şiiriyle de bağlantılı olan Marineford isimli şiiri, Afrâ Kutluğ’un deneysel girişimler barındıran ama kökten de beslenen “Y&Z” şiiri, Nesibe Emine Aktı’nın yüksek sesli ve gerilimli şiiri “il mare matto”.

Öne çıktığını düşündüğüm öykülerse: M. Fatih Kutlubay’ın Ben Denizlerden Hangisiyim, Merve Çakır’ın Üç Yüzlü Ejderhanın Anlamsız Hikâyesi ve bu sayıda ilk defa yer alan Sena Samur’un Nedbe’si.

Yaşça genç bir ekiple ve yine yaşça genç yazarlarla edebiyat dünyasına ustalığın korkusunu anlatan Alandayız’ı daha nice sayılarla alanda görmek ümidiyle…

Çok Okunanlar