Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilen ve diaspora topluluklarını, sinemanın gücüyle anlatmayı hedefleyen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27-29 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Atlas Sineması’nda düzenlendi.

EKLENDİ

:

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilen ve diaspora topluluklarını, sinemanın gücüyle anlatmayı hedefleyen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27-29 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Atlas Sineması’nda düzenlendi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığında hayata geçirilen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT kurumsal iş ortaklığı ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonuyla düzenlendi. Festivalin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanan ödül töreninde Türk diasporasının önemli sanatçıları arasında yer alan ve 2016 yılında Hollanda’nın en prestijli ödülü Edison Jazz/World’ü kazanan piyanist ve besteci Karsu sahne aldı.

Tören öncesinde açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, etkinliğin İstanbul Sinema Müzesi’nde gerçekleştirilmiş olmasının önemine değinerek, dünyada yaşanan göçlerin ve göçle ilgili sorunların tartışıldığı bir ortamda diaspora merkezli ve 120 ülkeden üç binin üzerinde kişinin etkinliğe katılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti.

YTB ve Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başkanı Abdullah Eren de hareketlilik, göç ve diaspora meselesinin sadece dünyanın bir bölgesini değil tamamını ilgilendirdiğine dikkati çekerek, “Topluluk olarak kendi ana vatanı dışında yaşayan çok fazla millet var. Bu insanların hikâyelerinin anlatılması ve daha fazla duyurulması lazım. Avrupa’daki Türkler, Almanya’da 60. Yıl dolayısıyla bir başarı hikâyesine imza atıyorlar. Biz hem Avrupalı Türklerin hikâyelerinin duyurulması hem farklı diasporalar arasında iş birliğinin geliştirilmesi hem de kendi diasporamız içerisinde sanatın bu alanının öne çıkarılması için Uluslararası Diaspora Kısa Film Festivali’ni düzenlemeye karar verdik. Bu Festival’in Türk diasporasında hem sorunlarının hem de başarılarının anlatıldığı bir platform olmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Festivalin geleneksel hâle gelmesini arzu ettiklerini dile getiren Eren, festivale 120 ülkeden 3 bin 123 kısa filmle başvuru yapıldığını, finale kalan 24 filmin içinden 7 filme ise ödül verileceğini ifade etti.

2 Farklı Kategoride 7 Farklı Ödül Verildi

Festivalin jürisinde yönetmen Anthony Nti, Asya Dünya Film Festivali Direktörü Asel Sherniyazova, Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Fehruz Shamiyev, Saraybosna Film Merkezi Direktörü Ines Tanovic, Yönetmen Nariman Aliev, Yazar ve Yapımcı Samed Karagöz yer aldı.

Türkçe Konuşulan Filmler kategorisinde En İyi 2’nci Film Ödülünü “Susam” adlı filmiyle Sami Morhayim, TRT Özel Ödülünü “Hakem” adlı filmiyle Roman Hodel, En İyi Film Ödülünü ise “İklim Değişimi” adlı filmiyle Yasemin Demirci aldı.

Yabancı Dilde Filmler kategorisinde ise Sandra Desmazieres’in “Flowing Home” filmi En İyi 2’nci Film, Morad Mostafa’nın “Ward’s Henna Party” filmi Jüri Özel Ödülü, Viv Li’nin “Hiçbir Yere Ait Hissetmiyorum” filmi ise En İyi Film Ödülüne layık görüldü.

Filmleri izleyen sinemaseverlerin verdiği oylarla belirlenen Seyirci Ödülünü de “Düğün Fotoğrafı” adlı filmiyle Cemalettin Baş kazandı.

Ödül törenine THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz ile genç sinemacılar ve sinema sektörünün temsilcileri katıldı.

Çok Okunanlar