Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

“Eskader Kültür-Sanat Ödülleri” Sahipleri Açıklandı

Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından bu yıl on dördüncü defa verilen “Ekader Kültür-Sanat Ödülleri”nin sahipleri belli oldu.

EKLENDİ

:

AA muhabirine mülakat veren ESKADER Başkanı Şerif Aydemir; ESKDAER tarafından on dört yıldır düzenli olarak ödül verildiğini ve her yıl ödüllerin merakla ve ilgiyle takip edildiğini söyledi.

Aydemir, ESKADER Yönetim Kurulunca bu yıl on bir dalda isme ödül vermeyi kararlaştırdıklarını ifade ederek; bu seneki “Üstün Hizmet Ödülü”ne Prof. Dr. Sadettin Ökten’i değer gördüklerini bildirdi. Ökten’e verilen bu ödülün gecikmiş bir takdim olacağına işaret eden Aydemir, “Değerli çalışmalarıyla öne çıkmış bir büyüğümüzdü. Ödül vermek bugüne nasip oldu.” dedi.

Aydemir, bu yıl roman ödülüne Mimar Sinan’ı kurgulayan yazar Sultan Polat’ın Kapı Yayınlarından çıkan “Altın Kubbenin Esrarı” isimli eserini uygun gördüklerini dile getirdi. Sayın Aydemir ayrıca “İnceleme ve şiir dalında çok bilinen, tanınan çalışmalardan ziyade ödüllerimiz keşif mahiyeti taşıdığı için ilk defa yayınlanan veya kamuoyunda pek bilinmeyen eserlere verilmektedir. Bu bakımdan şiirde, hikâyede, denemede vereceğimiz ödüller, daha çok teşvik ödülleri oldu. Gençlerin güzel çalışmaları var.” değerlendirmesinde bulundu.

Ödül verecekleri isimleri tespit ederken bir yıl içerisinde çok sayıda kitap incelediklerini belirten Şerif Aydemir, ödül törenininse 2022 yılının Nisan ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.

Ödüller

Bu yıl araştırma dalında Fatih Belediyesinin katkıları ile Prof. Dr. Mustafa Koç tarafından derlenen “Revnakoğlu’nun İstanbul’u-İstanbul’un İç Tarihi: Fatih” adlı eser, deneme dalında Prof. Dr. Cemal Kurnaz’ın “Yunus’un Nefesi”, hatırat dalında Prof. Dr. Ahmed Ateş’in “Her Sayfası Altın Değerinde: Ahmet Ateş” kitabı, hikâye dalında yazar Yücel Öztürk’ün “Kuş Kesen” eseri, inceleme alanında Mehmet Samsakçı’nın “Tütmeye Devam Eden Buhurdan: Yahya Kemal” çalışması, klasik Türk sanatları alanında Duygu Orak, roman dalında Sultan Polat’ın “Altın Kubbenin Esrarı”, şehir/kültür dalında Dr. Sait Ebinç’in “Mektepten Memlekete Bir Şehir Estetiği Van” adlı eseri, şiir dalındaysa Fatma Aksu’nun “Duvarından Memnun Olmayan Taş” kitabı ödüle değer görüldü.

Bu yıl ilk kitap ödülü Süheyla Karaca Hanönü’nün Okur Kitaplığından çıkan “Karaca Gözü” eserine, üstün hizmet ödülü ise Prof. Dr. Sadettin Ökten’e verilecek.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar