Bizimle İletişime Geçin

Söyleşi

Gençler Anlatıyor: 15 Temmuz Gecesi

EKLENDİ

:

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin gençlerin fikir dünyasına etkisini merak ettik.  Bugünün manevi anlamının onlarda uyandırdığı duyguları ve düşünceleri sorduk. Bizim için 15 Temmuz Gecesi deneyimledikleri anları ve düşüncelerini paylaşan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Zeynep Gördü (17)

15 Temmuz hain darbe girişimi, benim daha önce karşılaşmadığım büyük bir olaydı. “Darbe nedir?” bilmiyordum daha, uzun araştırmalar yapmak istiyorum hâlâ. Bilmediğim ve eksik olduğum noktalar var konu hakkında, derinlemesine bir analiz yapamayacağım yani. Hepimizde derin izler bıraktı bence. Ben mesela iki üç uçak art arda geçse tedirgin oluyorum. Ankara’daydım ben o gece, evimizin üstünden uçaklar geçiyordu. 10 yaşındaydım galiba. Balkonda oturuyorduk. O şekilde gelişmişti. “Demokrasi Bayramı” diyor insanlar. Gerçekten de düşününce çok anlamlı geliyor bana. Halkın kendisini savunması yani dur diyebilmesi falan. Şehit hikâyeleri televizyonda yayımlandığında tüylerim diken diken oluyor, ben izleyemiyorum bile. Allah şehit ailelerine sabır versin gerçekten.

Esma Ünsal (16)

Bildiriyi dinlemiştik abimle, babam evde yoktu ve kendimizi fazlasıyla güvensiz hissetmiştik. Korku bizde daha fazlaydı, gürültü bizi her defasında korkutuyordu. Silah sesleri çok korkunçtu. Ben açıkçası sonraki günlerde dışarı çıkmalarımızda fark ettim olayı. İnsanlarla beraber olmak, onlarla kendini bir hissetmek çok güzeldi. Hepimiz Türkiye için, vatan için oradaydık. Ben bunları hatırlıyorum.

Kerem Ali Dursun (18)

Benim için çok anlamlı bir gün.  İnsanların vatanları için ölebildiğini, tankların altına yattığını görmek beni dehşete düşürmüştü ya. Çok tetikleyici görüntülerdi. Hem de aklıma kazıdığı ana fikirler oldu. Çok mükemmel bir onur hissiyatı vardı mesela. Her düşündüğümde duygulanıyorum, yakınlarını kaybedenleri düşünmek bana büyük bir acı hissettiriyor. Yakınlarını kaybedenlere sabırlar diliyorum o yüzden. Umarım bir sonraki nesil böyle bir şey yaşamaz. Biz de onlara gerekli telkinleri yapmalıyız tabii. Her nesil diğer nesli daha iyi yetiştirirse bu döngü kırılabilir, insanlara dinlerini nereden öğrenecekleri anlatılmalı ki kandırılamasınlar. Çünkü duygular kullanılırsa kandırılmaya çok müsait bir alan bu. Bir daha aynı şeylerin tekrarlanmamasını diliyorum ben, dua ediyorum yani. Tarihten de ders çıkararak ilerlemeliyiz diye düşünüyorum.  

Fatma Kazıcı (16)

15 Temmuz benim doğum günümdü, Elâzığ’daydım. Yakınlarımızdan gelen telefon eve geçmemizi söylediğinde çok üzüldüğümü hatırlıyorum o yüzden. Anlamlandıramadığım şekilde insanlar korkuyordu. İnsanlarımızın sokağa döküldüğünü duyunca tekbirlerle biz de dışarı çıktık. Bendeki etkisi önceliğimi düşünmem gerektiği yönünde oldu. Kendimi bilinçli yetiştirmem gerektiğini düşünmüştüm mesela. Umarım bir daha insanlarımız böyle bir mücadele vermek zorunda kalmaz, ülkemiz bunu tekrar yaşamaz.   

Zeynep Onurlu (15)

 Ailem bana açıklamak istemediğinden, beni sohbet alanlarımızdan uzaklaştırdığı için deneyimleyemedim darbe gecesini. Milletimizin tarihi için önemli bir geceymiş. Bu sene de sokaklarda bayraklar asıldı. Şehitlerimize rahmet diliyorum.

15 Temmuz gecesini kendi dillerinden bize aktarmaya çalışan gençlerimiz derinlemesine etkilenmiş bir şekilde o geceyi bizlere anlattılar. Bizden sonra gelecek nesillerin de anılarında kalan bu gece unutulmamak üzere tarihimizde yerini aldı. Hep bir ağızdan ülkemiz için iyi dileklerde bulunan arkadaşlarımıza ve nicelerine demokrasi ile müjdelenmiş bir gelecek diliyoruz. Devletimizi koruma ve yüceltme görevini kendilerine miras alan gençler, bu gecenin anılarını zihinlerinde değerlendirirken, gerekli manevi gücü bulmaktalar. Sergilenen birlik ve beraberlik, onlar için örnek olmuş ve öğrenilen mesaj, her koşulda vatanımızın öncelikli olduğu yönünde.

Gençlerimize de öğüt olarak, acılı geceden bize kalan yegâne şey geçmişimizden ders alarak birlik ve beraberliğimizi korumaktır. Bu devlet milletinden güç alan bir devlettir ve ilelebet bu güç, yetişen genç vatanseverlerin omuzlarında yükselecektir.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar