Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

İlmi Etüdler Derneği II. Yazı Kampı Başlıyor

EKLENDİ

:

Yazma eyleminin ele alınacağı İlmi Etüdler Derneği (İLEM) Yazı Kampı programının ikincisi, “Neyi/ Nasıl Yazmalıyım?” temasıyla 6-8 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İkincisi gerçekleştirilecek bu programla daha verimli akademik çalışmalar yapılmasına ve özgün üretim sorununun aşılmasına katkı sunulması hedefleniyor.

Yazma eyleminin irdeleneceği programda tecrübe paylaşılacak, yazının yol haritaları, dergiler ve editörlük mesleği gibi ana konular ele alınacak.

“Kendi Hikâyemizin Peşine Düşmek” başlığı altında açılacak programın ilk gününde; Mehmet Dinç’in oturum yöneticiliğinde Mustafa Kutlu “Mustafa Kutlu’nun Hikâyesi”, M. Şerif Eskin’in oturum yöneticiliğinde Beşir Ayvazoğlu “Yaza Yaza Yaşamak” başlıklarına dair konuşacak.

“Yazının Yol Haritaları” başlığı altında gerçekleştirilecek ikinci gün oturumlarında; Meyrem Çapun’un oturum yöneticiliğinde Necdet Subaşı “Yazının Hâlleri”, Yunus Çolak’ın oturum yöneticiliğinde Alev Erkilet “Kendini İnşa ve Dünyayı Değiştirme Eylemi Olarak Yazmak” ve Eyüp Al’ın oturum yöneticiliğindeyse Yasin Ramazan Başaran “Eleştirel Yaklaşımda İki Düzeyli Analitik Okuma” başlıklarına dair konuşacak.

“Dergiler ve Editörlük” başlığı altında kapanışı yapılacak programın üçüncü gün oturumlarında; Mahmut Hakkı Akın, Dursun Çiçek ve Ali Utku “Yazının Hikâyesine Dahil Olmak: Dergi ve Kitap Editörlüğü”, Yusuf Temizcan’ın oturum yöneticiliğinde Taşkın Takış ve İslam Dalp “Editörlük Zanaatı” başlıklarına dair konuşacak.

Üçüncü gün oturumlarının sonunda Sedat Anar santur dinletisi gerçekleştirecek.
2020 yılında ilki gerçekleştirilen İLEM Yazı Kampı’nda “Nasıl Daha İyi Yazabilirim?” sorusu sekiz oturumda ele alınmıştı.

Salgın koşulları sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleştirilecek programın son başvuru tarihi 10 Mart 2021 olarak açıklanırken, başvurular https://www.ilem.org.tr/ilem-2-yazi-kampi adresi üzerinde alınmaktadır.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Taziye

EKLENDİ

:

İslam dünyasının önemli âlimlerden

Prof. Dr. Mustafa Müslim vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet

yakınlarına ve sevenlerine

sabr-ı cemil dileriz.

(1940-2021)

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar