Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Kıraathane Söyleşilerinde Memduh Atalay ile Sezai Karakoç’un Mehmet Âkif’i

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Kıraathane Söyleşileri 31 Aralık 2021’de yeni bir programla Kahramanmaraşlıların huzurlarında olacak.

EKLENDİ

:

Kıraathane Söyleşilerinde bu hafta 85 yıl önce Hakk’a yürüyen Âsım’ın Nesli idealiyle çırpınan Millî Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy tanıtılacak. Memduh Atalay “Sezai Karakoç’un Mehmed Âkif’i” adlı konuşmasında Sezai Karakoç’un Âkif’i anlattığı “Mehmed Âkif Ersoy” adlı eserinden hareketle Duran Boz’un sorularını cevaplayacak. Program Kahramanmaraş Öğretmenevi’nin bitişindeki Kıraathane’de saat 17.45’te canlı olarak gerçekleştirilecektir. Kahramanmaraş’ta yaşayan herkes programa davetlidir.

27 Aralık 1936’da Hakk’ın rahmetine kavuşan Millî Şairimiz Mehmed Âkif Ersoy ile 16 Kasım 2021’de aramızdan ayrılarak Hakk’a yürüyen Mütefekkir, Şair ve Diriliş Eri Sezai Karakoç Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptirler. Rabbim her ikisine de gani gani rahmet eylesin. Merhumların ruhlarına birer Fatiha hediye eyleyelim.

Haberimizi Sezai Karakoç’un şu cümleleriyle bitirelim:

“Âkif, Milletin malı olmuş, Millet ruhuna kök salmıştır. Âkif’in ruhu dirilmiş ve genç nesle sinmiştir, görüyoruz ve Âkif, toprağa verilirken henüz duvarlara tutuna tutuna gezen çocuklar olan bizler bugün, bu yeni Âkif’ler ordusu içinde O’na sesleniyor ve diyoruz ki:

Boşuna Yaşamadın, Boşuna Savaşmadın Ve Boşuna Ölmedin.”

Çok Okunanlar