Bizimle İletişime Geçin

Sinema

Kung Fu Panda

EKLENDİ

:

Vizyon Tarihi: 4 Temmuz 2008

Süre: 1 saat 32 dk.

Tür: Animasyon, Aksiyon, Aile

Yönetmen: Mark Osborne, John Stevenson

 Senarist: Jonathan Aibel, Ethan Reiff

 

“Pes et ya da etme noodle yap ya da yapma olmuş olanla ve olacak olanla çok fazla ilgilisin. Bir söz vardır; dün artık tarih oldu yarın ise bir bilmece ama bugün ise sana bir hediyedir, bunun kıymetini bilmek gerekir.

 

Kung Fu Panda Filminin Konusu

Filmimiz Kung Fu bilgini olmak isteyen Po’nun gördüğü rüya ile başlar. Po, büyük bir Kung Fu hayranıdır. Aile mesleği olan erişte satmakla geçimini sağlamaktadır. Basit bir yaşama sahip olan Po, tamamen “tesadüf” eseri bilge kaplumbağa Oogway tarafından Ejderha Savaşçısı olarak seçilir.

Başlarda sıradanmış gibi görünen PO, Kung Fu öğrenebilmek ve bu konuda ustalaşabilmek için yeterli özelliklere sahip değilmiş izlenimi verir. Bilge Oogway Po’yu Ejder Savaşçısı seçtikten sonra öğretmeni Master Shifu ve takım arkadaşları Furious Five ekibi, Po’nun hem yetenek bakımından hem de fiziksel açıdan değerlendirildiğinde Ejder Savaşçısı olabilecek potansiyele sahip olmadığını düşünürler.

Fakat, herkesin olumsuz düşüncelerine rağmen pes etmeden, azimli bir şekilde çalışmalarına devam eden Po, Master Shifu’nun da desteğiyle daha önceden gün yüzüne çıkamayan cevherlerini ortaya çıkararak yeni bir Po yaratır.

Film “kung fu” öğretisinin felsefi köklerine temas etmektedir. Aslında “kung fu” sanatının sadece bir tür dövüş sanatından ibaret olmadığını gösterir. Bununla birlikte kung fu öğretisinden hareket ile geleneksel Çin düşüncesinin ilk köklerine doğru bizleri bir yolculuğa çıkarır.

Film, klasik her varlığın içinde var olduğuna inanılan “ying-yang” yasasına kapalı ama gözle görülür şekilde değinir. Aynı zamanda insanın kendisi ile olan mücadelesini, klasik olarak bilinen nefs veya benlik savaşı, ele alır. Aslında insanın ne kadar kutsal ve değerli bir varlık olduğunu ama bir o kadar da kutsal olamayacağını adeta zihnimize kazır.

Buradaki rol modelimiz “PO” isimli karakterimizdir. Po, İnsanın potansiyelini kendisine inanmışlığı olduğu zaman ne kadar mukaddes bir varlık olabileceğini bize gösterir.

Pencerenizi bol bol buğulandıracak bu havalarda battaniyenizin altına girip izleyebileceğiniz sevimli ve bir o kadar da öğretici bir filmdir Kung Fu Panda ve aynı zamanda yüzünüzde sıcak bir gülümsemeyle ekranı kapatabileceğiniz…

 

 

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar