Bizimle İletişime Geçin

Genel

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’dan BM Genel Sekreterine Açık Mektup: “Çin İnsan Hakları İhlallerine Son Versin”

Arıcan, endişelerin arttığını, Çin Devleti’nin insan hakları konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirttiği mektupta, “Çin insan hakları ihlallerine son vermeli” dedi.

EKLENDİ

:

Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e açık mektup yazdı.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan Doğu Türkistan’da devam eden insan hakları ihlallerine karşı Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’den sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e de açık mektup yazarak Doğu Türkistan’daki zulme dikkat çekti.

Arıcan, endişelerin arttığını, Çin Devleti’nin insan hakları konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirttiği mektupta, “Çin insan hakları ihlallerine son vermeli” dedi.

“Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırılan Türklerin kadim yurdu Doğu Türkistan’dan gelen haberlerden ve ülkemizde yaşayan canlı tanıkların ifadelerinden; Müslüman Türklerin, özellikle Uygur Türklerinin dinî ve millî kimliğinden ötürü biyolojik, fizyolojik ve kültür temelli çok ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığı, milyonlarca insanın toplama kamplarında tutulduğu, baskılar nedeniyle ailelerin parçalandığı, eğitim ve çalışma haklarının elinden alındığı anlaşılmaktadır.  Bu durum dünya basınında ve siyasetinde birçok kere ve tekrarlanan şekliyle yer almaya devam etmektedir.” diyen Arıcan, mektubuna; “Söz konusu olayları müzakere ederek değerlendirmek amacıyla;  akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı “Doğu Türkistan Çalıştayı” düzenledik. İnsan hak ve özgürlüklerine verdiğiniz önemi biliyoruz ve sizi takdir ediyoruz. İnsan hakları konusunda uluslararası yükümlülüklere uyması konusunda Çin’e, gerekli çağrıda bulunmanızı talep etmekteyiz.” cümleleriyle devam etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres’e mektup yazma gerekçesiyle ilgili bilgi de veren Arıcan, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin artık gizlisi saklısının kalmadığını ve tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen baskıların bir an evvel sona erdirilmesi için BM’nin acilen olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi.

Arıcan ayrıca beş ayrı dilde hazırladıkları çalıştay sonucunu mektup ekinde;  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano’ya ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de göndererek Çin’in insan hakları ihlalleri konusunda uyarılmasını istedi.

Arıcan, Doğu Türkistan’da devam eden insan hakları ihlallerine karşı daha evvel Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanına yazdığı mektupta; “Vatandaşınız olan Uygurların biz Türkiye Türkleri ile aynı soy ve inançtan olduğunu hatırlatırken, onların kendi coğrafyasında huzur içinde bütün haklarından istifade ederek yaşamaları, bizim en büyük beklentimizdir. Uygurlar huzurlu olmazsa milyonlarca akrabası da huzur içinde olmayacak ve bu durum ikili ilişkilere olumsuz yansıyacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çok Okunanlar