Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Salgın Günlerinin Meyvesi: “Üstatlar ve Karantina Günlükleri” Yayımlandı

Türkiye Yazarlar Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen “Üstatlar ve Karantina Günlükleri” başlıklı proje tamamlandı. Proje salgın sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına ithaf edildi. Ustalarla çırakların buluşması bakımından bir mektep hüviyeti de gösteren “Üstatlar ve Karantina Günlükleri” projesi nihayetinde derinlikli ve nitelikli bir kitap gün ışığına çıktı. Projenin meyvesi olan kitabı, bu günlere ilişkin canlı bir hafıza da olacak video mülakatlar tamamladı. Projenin hem koordinatörlüğünü hem de proje kitabının editörlüğünü Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Enes Kala yaptı. 50 mülakatın yapıldığı bu süreçte Kala’ya yüksek lisans ve doktora öğrencileri eşlik etti.

EKLENDİ

:

Türkiye Yazarlar Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen “Üstatlar ve Karantina Günlükleri” başlıklı proje tamamlandı. Proje salgın sürecinde hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına ithaf edildi.

Ustalarla çırakların buluşması bakımından bir mektep hüviyeti de gösteren “Üstatlar ve Karantina Günlükleri” projesi nihayetinde derinlikli ve nitelikli bir kitap gün ışığına çıktı. Projenin meyvesi olan kitabı, bu günlere ilişkin canlı bir hafıza da olacak video mülakatlar tamamladı. Projenin hem koordinatörlüğünü hem de proje kitabının editörlüğünü Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Enes Kala yaptı. 50 mülakatın yapıldığı bu süreçte Kala’ya yüksek lisans ve doktora öğrencileri eşlik etti.

“Üstatlar ve Karantina Günlükleri” projesi kapsamında; Türkiye’nin kültür, sanat ve fikir alanlarındaki duayen isimleri salgın dönemine ve insanlığın ahvaline dair duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ahmet İnam, Ahmet Özhan, Ahmet Tabakoğlu, Alev Alatlı, Amir Ateş, Atasoy Müftüoğlu, Atilla Dorsay, Ayla Ağabegüm, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Beşir Ayvazoğlu, Betül Mardin, Çetin Baydar, D. Mehmet Doğan, Devrim Erbil, Doğan Cüceloğu, Ediz Hun, Fahri Aral, Fatma Çiçek Derman, Halil Berktay, Hasan Tahsin Feyizli, Hilmi Yavuz, Hülya Koçyiğit, Ionna Kuçuradi, Işıl Yücesoy, İbrahim Ulvi Yavuz, İhsan Süreyya Sırma, İsmail Erunsal, Kenan Gürsoy, M. Sabri Koz, Mehmet Ali Kılıçbay, Mehmet Bayrakdar, Mehmet Genç, Mehmet Özbek, Mehmet S. Aydın, Mehmet S. Hatiboğlu, Metin Önal Mengüşoğlu, Murtaza Korlaelçi, Mustafa Kara, Mustafa Kutlu, Nazif Öztürk, Nurhan Atasoy, Osman Akkuşak, Rasim Özdenören, Saadettin Ökten, Saim Sakaoğlu, Sinan Genim, Şeyma Güngör, Teoman Duralı, Ümit Meriç ve Yavuz Bülent Bakiler’in konuk olduğu proje, salgın koşulları sebebiyle çevrim içi olarak tamamlandı.

Projenin koordinatörlüğünü ve editörlüğünü yapan Doç. Dr. Enes Kala, Kovid-19 salgınına ilişkin üstatlarımızın duygu ve düşüncelerini kaydedip metinleştirerek yarınlara büyük bir eser bırakılmasına vesile olanlara ve bu projeye destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na şükranlarını belirtirken, projenin salgın süreci boyunca kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarına ithaf edildiğinin altını çizdi. Tarihte insanların hayatlarını derinden sarsan birçok olayın bulunduğunu; savaşların, kıtlıkların, hastalıkların, afetlerin insan hayatında derin izler bıraktığını ifade eden Kala, 2020 yılına en büyük izi küresel bir salgın olan Kovid-19’un bıraktığını ve bu süreçte tüm insanlığın yorulduğunu belirtti. İçerisinde acıları, hüzünleri ve ayrılıkları barındıran tecrübelere sahip olunduğunu vurgulayan Kala, salgının kendisini hissettirdiği safahata ilişkin tecrübelerin, düşüncelerin ve duyguların sonraki nesillere ulaştırılmasının da son derece önemli olduğunun altını çizdi. Bu dönemde içinden geçilen zorlu koşullar ve yaşanılan tecrübelere ilişkin çok değerli çalışmaların yapıldığını belirten Kala, Türkiye Yazarlar Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, süreçten yaşları itibarıyla en çok etkilenen kültür dünyamızın öncü isimleriyle yapılan mülakatlarla projenin tamamlandığını, bu mühim ve devasa projenin aynı zamanda gençlerin yoğun çalışmalarıyla hayatiyet bulduğunu ifade etti.

Çok Okunanlar