Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

2020 Necip Fazıl Ödülleri Sahiplerini Buldu

2013 yılından bu yana Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi himayesinde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri, bu yıl “Şiir, Hikâye-Roman, Fikir-Araştırma, İlk Eserler, Uluslararası Kültür Sanat ve Saygı Ödülü” başlıkları altında altı farklı dalda, yedi ödül olarak belirlendi. Seçici kurul, şiir dalında İhsan Deniz’e, hikâye-roman dalında Sevinç Çokum’a, fikir-araştırma dalında Prof. Dr. Ekrem Demirli’ye, ilk eserler dalında Zeynep Arkan’a ve Mahmut Coşkun’a, uluslararası kültür sanat dalında Prof. Dr. Taha Abdurrahman’a ve saygı dalında Cahit Koytak’a ödül verilmesini kararlaştırdı.

EKLENDİ

:

Bu yıl yedincisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu.

2013 yılından bu yana Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi himayesinde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri, bu yıl “Şiir, Hikâye-Roman, Fikir-Araştırma, İlk Eserler, Uluslararası Kültür Sanat ve Saygı Ödülü” başlıkları altında altı farklı dalda, yedi ödül olarak belirlendi.

Türkiye’nin düşünce, edebiyat ve sanat dünyasında iz bırakan adayları belirlemek üzere oluşturulan Necip Fazıl Ödülleri Seçici Kurulu; Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Turan Karataş, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Özel ve Necip Tosun’dan oluştu.

Seçici kurul, şiir dalında İhsan Deniz’e, hikâye-roman dalında Sevinç Çokum’a, fikir-araştırma dalında Prof. Dr. Ekrem Demirli’ye, ilk eserler dalında Zeynep Arkan’a ve Mahmut Coşkun’a, uluslararası kültür sanat dalında Prof. Dr. Taha Abdurrahman’a ve saygı dalında Cahit Koytak’a ödül verilmesini kararlaştırdı.

Seçici Kurulca; kendine özgü lirik ve seçkici bir şiir dilini inşa etmekteki başarısı, şiirleri yanında şiir dergiciliğiyle de edebiyata yaptığı katkı nedeniyle Şiir Ödülü’ne İhsan Deniz, insan ile eşya arasındaki ilişkileri, değişimin yarattığı açmazları, kaybedilen güzellikleri derinlikli psikolojik, sosyolojik tahliller ve dil yetkinliği ile eserlerine yansıtması nedeniyle Hikâye-Roman Ödülü’ne Sevinç Çokum,  tasavvuf üzerine kaleme aldığı araştırma eserleri, tahlile dayalı makale ve kitaplarıyla sunduğu ilmî tebliğlerin yanı sıra klasik eserlerden yaptığı tercüme çalışmaları nedeniyle Fikir-Araştırma Ödülü’ne Prof. Dr. Ekrem Demirli, şiirinde gösterdiği canlılık ve gündelik hayat unsurlarını yenilikçi bir biçemle yakalama başarısı ile şiir dalındaki İlk Eserler Ödülü’ne Zeynep Arkan, modern hayatın açmazlarını, insan ruhunun karmaşıklığını anlattığı eserlerindeki yüksek gözlem gücü, derinlikli çözümlemeleri ve insan doğasına ilişkin sırları aktarmadaki başarısı ile roman dalındaki İlk Eserler Ödülü’ne Mahmut Coşkun, İslam düşüncesinin ihyasına yönelik yüksek felsefi çabası, disiplinler arası yaklaşımın yanı sıra geleneksel birikimi dikkate alan kuşatıcı yöntemiyle Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne Prof. Dr. Taha Abdurrahman ve İlk Atlas’tan bugüne kadar yayımlanan şiir kitaplarının her biriyle Türk şiirine genişlik, derinlik ve çeşitlilik kazandıran, Türkçemize çevirdiği birbirinden kıymetli eserlerle dilimizi ve kültürümüzü zenginleştiren; edebiyat camiasında gösterdiği sorumlu, ağırbaşlı ve duyarlı duruşuyla örnek bir şahsiyet olması yönünden Saygı Ödülü’ne Cahit Koytak layık görüldü.

Ödüller, daha sonra ilan edilecek bir tarihte düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

Necip Fazıl Ödülleri, 2019 yılında, İbrahim Tenekeci, Cemal Şakar, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Dr. Coşkun Yılmaz, Meryem Kılıç, Emin Gürdamur, Emced İslam Emced ve M. Uğur Derman’a takdim edilmişti.

 

 

Çok Okunanlar