Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

2020 Yılı Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Sahiplerini Buldu

EKLENDİ

:

1933 yılından beri çıkan Varlık Dergisi hamiliğinde; 1984’ten itibaren şiir, 1987’den itibarense öykü dallarında verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

Geçtiğimiz yıllarda Behçet Aysan, Mehmet Erte, Seyyidhan Kömürcü, Alper Gencer, Mehmet Karaca gibi isimlere verilen şiir ödülü bu yıl, Ceren Biber’in “Hış” adlı dosyasına layık görüldü. Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan seçici kurul, Ceren Biber’in ardından, Kutay Onaylı’nın “Türkolmak” ve Uğur Can Dural’ın “Kara Gömüldü” adlı dosyalarını “dikkate değer” buldu.

Geçtiğimiz yıllarda Cemil Kavukçu, Müge İplikçi, Pelin Buzluk, Gamze Arslan, Semih Öztürk gibi yazarlara giden öykü ödülü ise bu yıl, Esra Ersoy’un “Kalır” adlı dosyasına layık görüldü. Nursel Duruer, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Hatice Meryem, Pelin Buzluk ve Selçuk Orhan’dan oluşan seçici kurul, Sitem Şanlı’nın “Mezar Delen” adlı dosyasını da “dikkate değer” buldu.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, 2019 yılında şiir dalında Eşref Yener’e, öykü dalında ise Batuhan Aşıktoprak’a verilmişti.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öyküleri, Varlık dergisinin Aralık 2020 sayısında yer alacak.

Çok Okunanlar