Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

2020 Yılı Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Sahiplerini Buldu

EKLENDİ

:

1933 yılından beri çıkan Varlık Dergisi hamiliğinde; 1984’ten itibaren şiir, 1987’den itibarense öykü dallarında verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

Geçtiğimiz yıllarda Behçet Aysan, Mehmet Erte, Seyyidhan Kömürcü, Alper Gencer, Mehmet Karaca gibi isimlere verilen şiir ödülü bu yıl, Ceren Biber’in “Hış” adlı dosyasına layık görüldü. Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan seçici kurul, Ceren Biber’in ardından, Kutay Onaylı’nın “Türkolmak” ve Uğur Can Dural’ın “Kara Gömüldü” adlı dosyalarını “dikkate değer” buldu.

Geçtiğimiz yıllarda Cemil Kavukçu, Müge İplikçi, Pelin Buzluk, Gamze Arslan, Semih Öztürk gibi yazarlara giden öykü ödülü ise bu yıl, Esra Ersoy’un “Kalır” adlı dosyasına layık görüldü. Nursel Duruer, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Hatice Meryem, Pelin Buzluk ve Selçuk Orhan’dan oluşan seçici kurul, Sitem Şanlı’nın “Mezar Delen” adlı dosyasını da “dikkate değer” buldu.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, 2019 yılında şiir dalında Eşref Yener’e, öykü dalında ise Batuhan Aşıktoprak’a verilmişti.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öyküleri, Varlık dergisinin Aralık 2020 sayısında yer alacak.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Taziye

EKLENDİ

:

Ülkemiz ilim

dünyasının öncülerinden

Prof. Dr. Ali Özek vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet,

yakınlarına ve sevenlerine

sabr-ı cemil dileriz.

(1932-2021)

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Taziye

EKLENDİ

:

İslam dünyasının önemli âlimlerden

Prof. Dr. Mustafa Müslim vefat etmiştir.

Kendisine Allah’tan rahmet

yakınlarına ve sevenlerine

sabr-ı cemil dileriz.

(1940-2021)

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Saliha Gül’ün Vefatına Tarih

EKLENDİ

:

Saliha Hanım

Merhûme Hanım

Elif’im çıktı:

”Mağrûfe Hanım”

2021

Prof. Dr. Mustafa Kara / Bursa

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar