Bizimle İletişime Geçin

Ramazan

7 Soruda Ramazan – Nurullah Öztürk – RTÜK Üyesi

Arefe günü kuşlar bile oruç tutarmış derlerdi bize. Biz de aklımız erdiği ilk yaşlarımızda arefe günü oruç tutmayı hiç ihmal etmezdik. Arefe günü orucun ayrı bir duygusu vardır bende hâlâ.

EKLENDİ

:

1- ‘Ramazan’ denilince ne hissediyorsunuz?

Ramazan denilince ilk hissettiğim duygu, şüphesiz rahmet, mağfiret ve huzur ikliminin hepimizi kuşatmasıdır. Bize rağmen bir ruh dönüşümü yaşarız Ramazan’da. İnsani duygularımız gaza basarken, nefsanî yanımızda bir fren devreye girer.

2- Çocukluğunuzun Ramazanları nasıldı?
Çocukluğumuzun Ramazanları şüphesiz çocuk masumiyetini yansıtan Ramazanlardır. Büyüklerle eşitlenmek için kendimizi zorladığımız, tekne oruçları ile büyüklerin bu duyguyu yaşamamız için bize sağladıkları iltimaslar, oruçlarımızı satın almalar, sahura kaldırılmış olmanın doyulmaz tadı, davulcuyu ve manilerini dinlemek için yaşanan sevinç, iftar vaktini beklerken duyulan heyecan… Çok güzel ve unutulmaz Ramazanlardı.

3- Hatırladığınız bir Ramazan anısını paylaşır mısınız?

Sanırım 40-45 sene önce olmalı. Onlu yaşlarımda olduğumu hatırlıyorum. Ramazan yaza denk gelmişti. Harmanda, tarlada, hayvan peşinde oruçlu akşam ederdik. Bir gün yine harmanda akşama kadar ekin kaldırmıştık ve susuzluktan dilim damağım kurumuştu.

Akşam eve dönerken Sakarya Nehri kenarından geçtik. O zaman Sakarya derya gibi akardı ve tertemizdi. Öyle susamıştım ki, Sakarya nehrinin tamamını içebileceğimi düşünmüştüm. O günkü susuzluğumu hiç unutamıyorum. Rabbim kabul etsin.

4- İlk orucunuzu anlatır mısınız?

Babam köyün imamı olduğu için çok erken yaşlarda namaz ve oruçla tanıştık çok şükür. Arefe günü kuşlar bile oruç tutarmış derlerdi bize. Biz de aklımız erdiği ilk yaşlarımızda arefe günü oruç tutmayı hiç ihmal etmezdik. Arefe günü orucun ayrı bir duygusu vardır bende hâlâ.

5- Sahur ve iftar bize ne tür mesajlar verir?

Sahur, çok özel bir öğün/yemek olsa gerek. Adeta bizzat kendisi bir ibadet gibi bir yemek. Hadisi şerifte buyurulduğu gibi, sahur, berekettir. Sahur, orucun ne kadar ciddiye alınması gereken bir ibadet olduğunun göstergesi. Onu, sadece erken kahvaltı olarak düşünemeyiz. Oruca, manen hazırlanmanın bir parçası.
İftar ise, milyonlarca insanın aynı anda ibadetin finalini yapmasının bir ritüeli. İftar, telaşı ile, özel menüleri ile, gün boyu uzak kalınan nimetlere kavuşmanın mutluluğu ile yaşanan Üstad Sezai Karakoç’un tabiriyle adeta ‘tabiatüstü bir ziyafet, bir gök sofrasıdır’. İnsanın, ruhen eşrefi mahlukat mertebesine ulaştığı anlardan biri. İnsanın, acziyetini iliklerine kadar hissettiği ve nimetlerin değerinin en üst seviyede anlaşıldığı bir andır iftar vakti.

6- Ramazan ve Kur’an nasıl bir ikilidir?

Ramazan, Kur’an ayıdır. Kur’an, Ramazan’da nazil olmuştur. Kur’an ve Ramazan, bir ay boyu neredeyse asla ayrılmayan iki sadık yol arkadaşıdır. Mukabele, Ramazan’da okunur. Hatimler, en çok ve illa Ramazan’da okunur. Teravih namazlarında, hele de hatimle kılındığında, her zamankinden daha fazla Kur’an Ramazan’da dinlenir.

Ramazan’da mü’minlere ikram edilen bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, adına müstakil sûre ile Kur’an’da övülür. Kur’an ve Ramazan, birbirlerinin mütemmim cüzleridir.

7- Hamd, tefekkür ve teşekkür bağlamında Ramazan için neler demek istersiniz?

Ramazan, Kur’an ayı olduğu için, aynı zamanda bir tefekkür ayıdır. Çünkü Kur’an’da sık sık geçen ‘tefekkür etmiyor musunuz? Akletmiyor musunuz? soruları ile daha fazla muhatap olur mü’min. Zira Kur’an, her zamankinden daha fazla hayatımızdadır. Yine, bir ay boyunca oruç ile yaşadığımız hal, arınmış bir ruh ve beden, tefekküre en uygun haldir.
Hamd ve teşekkür de yine Ramazan’da zihnimizde en fazla yer edinen ve en diri olan duygulardır. Zira, Ramazan’a erişmek, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine ulaşmak, oruç tutabilmek, teravih kılabilmek için gerekli sağlığa sahip olmak, sahur ve iftar için gerekli nimetlere sahip olmak, her biri hamd ve şükür gerektiren lütuflardır.

Ramazan, bir bakıma, telafi imkanı sunmaktadır mü’mine. Hem gecesi, hem gündüzü ibadet olması ile, iftar vakitlerinde edilen duaların sâir zamanlardan daha fazla kabule mazhar olması ile, bin aydan hayırlı ya da başka bir deyişle bir ömre bedel Kadir Gecesinin bereketiyle, Rabbimizin bize büyük bir ikramıdır ve bundan dolayı şükrün ve hamdin zirvesinin yaşanması gereken bir zaman dilimidir.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar