Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Adalet Bakanlığı Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması

Adalet Bakanlığı Şehit Savcı Mehmet Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması düzenliyor. Görev yaptığı İstanbul Adalet Sarayı’nda 31 Mart 2015 tarihinde maruz kaldığı hain bir saldırı neticesinde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının unutulmaması ve gençlere örnek teşkil etmesi için düzenlenen yarışmanın sloganı “Bir ömür adalet uğruna” oldu. Öykü ve denemeler için belli bir konu sınırlaması bulunmayan yarışmada “adalet, merhamet, hak, hukuk ve özgürlük” gibi belli başlı temaların işlenmesi tavsiye ediliyor.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı Şehit Savcı Mehmet Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması düzenliyor.

Görev yaptığı İstanbul Adalet Sarayı’nda 31 Mart 2015 tarihinde maruz kaldığı hain bir saldırı neticesinde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının unutulmaması ve gençlere örnek teşkil etmesi için düzenlenen yarışmanın sloganı “Bir ömür adalet uğruna” oldu. Öykü ve denemeler için belli bir konu sınırlaması bulunmayan yarışmada “adalet, merhamet, hak, hukuk ve özgürlük” gibi belli başlı temaların işlenmesi tavsiye ediliyor.

Herkesin katılabileceği yarışmada gönderilecek eserlerin alıntı olmaması ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor.

Şehit Savcı Mehmet Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması’nın seçici kurul heyeti; Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluşuyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yarışmayla alakalı yaptığı açıklamada; Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasını yaşatmak için yarışmanın düzenlendiğini belirtti. Bu anlamlı vesileyle, yüreklerdeki adalet duygusu ile zihinlerdeki adalet düşüncesini kâğıda dökmeleri için vatandaşlarımıza davette bulundu.

1 Şubat 2021 tarihine kadar başvuru yapılabilecek yarışmada, 1 Şubat tarihinden sonra teslim edilen eserler değerlendirmeye alınmayacak. Adaylar yazdıkları öykü ve denemenin 6 nüshasını bakanlığın ilanında belirtilen adrese, dijital nüshasını da e-posta adresine gönderecek. Yarışmada dereceye girecek eserler, Mehmet Selim Kiraz’ın şehit olduğu tarihin yıldönümünde, 31 Mart 2021’de, Adalet Bakanlığının internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında ilan edilecek.

Şehit Savcı Mehmet Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması’nda birinciye 30.000, ikinciye 20.000, üçüncüye ise 15.000 TL ödül verilecek. Aynı zamanda dereceye giren eserler Adalet Bakanlığı’nın uygun göreceği şekilde yayımlanacak.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi, aşağıdaki linkten edinilebilir:

https://edb.adalet.gov.tr/SayfaDetay/adalet-bakanligi-mehmet-selim-kiraz-oyku-ve-deneme-yarismasi07102020114639

 

 

Çok Okunanlar