Bizimle İletişime Geçin

Din ve Hayat

Ağlamak Vakti

EKLENDİ

:

 

Ağlamak geçiyordu içimden. Müthiş bir ağlamak isteği sarmıştı beni. Ağlamalıydım. Sıkıca ağlamalıydım. Doyasıya… İnsanlar, katılaşmış kalplerine, yüreklerine, canavarlaşmış duygu ve düşüncelerine bir nebzecik rahmetle yoğrulmuş üç damlacık gözyaşı akıtabiliyorsa ne mutlu…

Uzun süreden beri ağlayamıyordum. Şiir kitaplarını karıştırırken sevgili Mürsel’in ilk şiir kitabına benim için attığı imzaya takıldı gözlerim. İşte ağlamak için bir sebep dedim. Hem de öyle bir duyguyla içimde alevlenen kor gibi bir hasretle, hıçkırıklarla sarsıldım. Zaten tufan gelmeden önce küçük bir yağmur tanesi düşmez mi? O damla bir haberci, bir kasırga habercisi değil mi?

Nasıl da ağlıyorum için için…

Bakın ne yazmış Mürsel Sönmez:

” …… ona, onun yayınladığı kitabı imzalamanın zorluğu karşısında mahcubiyetten iki büklüm olan ben… Cağaloğlu’nda bir kolunda o meşhur çantası, diğer kolundaki kitap formları, ter gözlerine ve yüzüne akın etmiş o adama cennet’te de birlikte olmak dileğiyle, sevgiyle, sevgiyle ve sevgiyle.”

Duygular bazan çok firari… Sizden uzaklaşıp başını alıp bilinmedik diyarlara gidebilir. Ve siz hasretle beklersiniz, tâ ki gelsin.

Bazan gümbür gümbür gelir duygular, kasırga gibi. Sizi incitir; başınızı, gözünüzü, hatta gönlünüzü kırar, yarar, parçalar. Bir sıkıntı basar, bir ateş sarar bedeninizi. Kurtuluş yok dersiniz. Kafanızı vurursunuz oradan buraya. Ürperti kaplar tüm cihazlarınızı. Karanlıkta, zulmette kaldığınızı hissedersiniz. Sonra şafak ne zaman dersiniz.

Şafak ne zaman?

Çiçekleri hoyratça koparanları görürsünüz. Kalpleri incitenleri… Üç kuruşluk menfaati uğruna kendini satanları., satılanları… Size gülüp arkanızdan hançerleyenleri…

Bazan yüzünüze gülerek gelir duygular. Dünya bir panayıra döner gözünüzde. Oynar, nara atar, sevinçten havaya zıplar, salıncaklarda sallanır. Sokaklar mı, umurlarında bile değil… Hayat dedikleri şey ne? Dünya var mı, yok mu? Herkese ağam mı?

İşte böyle…

Ağlamak bir yarıştır kendinizle.

Eğer siz benim gibi gülmek yerine ağlamayı seçmişseniz, mutlaka kendinizle bir hesabınız vardır.

 

1997

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar