Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Endülüs’te Bir Modacı ve Musikişinas: Ziryâb

EKLENDİ

:

Ebu’l-Hasan künyesi ile tanınan Ali b. Nafî, Mezopotamya’da veya Afrika’da dünyaya gelmiştir (m.789). Doğu ve Batı İslâm dünyasında büyük bir musiki üstadı olarak tanınmıştır. Esmer tenli olması, fasih konuşması ve güzel olması sebebiyle, siyah ve tatlı sesli bir kuşa (siyah kuyruklu serçe) benzetilerek Ziryâb lakabı kendisine verilmiştir.

Ziryâb, Abbasi halifelerinden el-Memun’un özgür kölelerinden biriydi. Abbasi Halifesi Harun Reşid’in beğenisini kazanınca, yıllarca kendisinden makam ve icra dersleri aldığı hocası ünlü sanatçı ve musikişinas İshâk el-Mavsılî’nin tepkisine yol açar. İshak el-Mavsılî, Bağdat Sarayı’nın gözdesi olan Ziryâb’ın Bağdat’ı terk etmesini istedi. el-Mavsılî’nin baskılarına daha fazla dayanamayan Ziryâb, Batı’ya doğru, Tunus’taki Kayrevan merkezli kurulan Ağlebîler’in Sultanı I. Ziyadetullah’ın sarayına gider ve bir müddet onun sarayında sanatını icra eder.

Bu sırada, Endülüs Emevî Devleti yöneticilerinin sanatçı ve bilginlere olan ilgisinden haberdar olan Ziryâb, Sultan Hakem’e mektup yazarak, Endülüs’e gelmek ve sanatını orada icrâ etmek için ondan izin istemiştir. Endülüs Sultanı I. Hakem ile Ziryâb arasındaki irtibatı Kurtubalı Yahudi musikişinas Ebû Nasr el-Mansur sağlamıştır.

Ziryâb’ın mektubuna olumlu cevap veren Hakem, onu Endülüs’e davet etti. Ziryâb, bu davet üzerine Endülüs’e doğru yola çıkar. Cezîretülhadrâ Adası’na ulaştığında Hakem’in öldüğü haberini alır. Bu gelişme üzerine geri dönmek konusunda kararsız olan Ziryâb’ın durumunu öğrenen Hakem’in oğlu II. Abdurrahman, saray sanatçısı ve şarkıcısı olan olan Yahudi Mansur’a Ziryâb’ı Endülüs’e gelmesi konusunda iknâ etmesini emreder ve Ziryâb’a birçok hediyeler gönderir. Netice de Ziryâb, Endülüs’e gelmeyi kabul eder. Kurtuba’ya bir akşamüstü giren Ziryâb ve ailesini bizzat II. Abdurrahman karşılamıştır.

II. Abdurrahman’la ilk görüşmesinde ud çalan ve birkaç şarkı söyleyen Ziryâb, Endülüs Sultanı’nı o kadar etkilemiştir ki Abdurrahman bir daha başka bir şarkıcıyı dinlemeyceğine dair yemin etmiştir. Daha sonraları özel toplantılarına davet ettiği Ziryâb ile şiir, edebiyat, sanat, tarih ve diğer ilimler konusunda sohbet edip tartışıyordu. Endülüs Sultanı’ndan aylık 200 bin dinarın yanında, bayramlarda 1000 dinar bayramlık alıyordu. M.852’de Kurtuba’da vefat etmiştir.

Ziryâb’ın sanat dünyasına kazandırdığı yenilikler:

  1. Ziryâb, elbise çizimi ve tasarımı konusunda Endülüs’te bir ekol olmuştur. Hem Sultanlara hem de toplumun ileri gelenlerine yeni elbise modelleri geliştirmiş, takı tasarımı konusunda çığır açmıştır.
  2. Ziryâb, onbinden fazla söz ve besteyi hafızasında tutan bir musikişinastı. İlk defa uda beşinci teli ekleyerek, adeta bir devrim yapmıştır. Ziryâb’ın udunu bir kez dinleyen başka bir ud dinlemezdi. Bağdatta bir musiki konservatuvarı açan Ziryâb, öğrencilerini özel yetenek sınavına tabi tutarak seçiyordu; öğrenciyi önce mindere oturtur ve yüksek sesle bağırmasını isterdi. Şayet öğrencinin sesini yetersiz bulursa, beline kuşak bağlayıp öyle bağırmasını isterdi. Öğrencinin tiz sesle “âh” demesini isterdi. Sesin sade, düz ve net olduğu kanaatine varınca öğrenci olarak yanına kabul ederdi.
  3. Birçok farklı saç kesme stili geliştiren Ziryâb, uzun saç bırakma âdetini görmezden gelmiş, saçları kısaltmış, kıvırcık hâle getirmiş, alın üstü saçları kaşlara kadar uzatmış ve bu saç tarzını yaygınlaştırmıştır.
  4. Köşk ve saray dekorasyonunda yenilikler getiren Ziryâb, Kurtuba Sarayı’nda metal bardak ve kadehlerin yerine cam ve kristaller kullanmıştır. Hasır sofranın yerine, deri hasır getirmiş, yemeği almak için ilk kez çatal kullanmıştır. Sonradan çatal ve kaşık Avrupa’ya yayılmıştır.
  5. İnsan vücudundaki ter kokusunu gidermek amacıyla el-Mertik (Bir çeşit deodorant) denilen bir nesne kullanmıştır. Ziryâb öncesinde Endülüs hükümdarlarının kullanageldikleri gül ve fesleğen çiçeğinden daha değerliydi. Ayrıca, diş macunu ile diş temizliğini göstermiştir.
  6. Endülüs mutfağında da yenilikler getirmiştir. Onun Endülüs mutfağına kazandırdığı yemekler arasında kişmiş suyu ve et kızartması ile yapılan bir tür börek olan “Bakaya”, kendi hazırladığı baharatlar içinde bir süre beklettiği ve tavuktan yaptığı bir çeşit yemek de vardı. Kuşkonmaz bitkisini Endülüs’e getiren yine Ziryâb’tı.
  7. Endülüslüler mevsimlere göre giyinmeyi ondan öğrenmişlerdi. Haziran ayının on beşinden itibaren Ekim ayının başına kadar bütün yaz beyaz, ilkbaharda renkli ve ipek elbiseler, sonbahar ve kış aylarında ise kalın ve yünlü elbiseler giyerdi.

 

Çok Okunanlar