Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Hasan Âli Yücel Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yazma Yarışması Ödülü Mustafa Soyuer’in

Mustafa Soyuer, yarışmayla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Bu ödül, şahsım adına büyük onur. Okumaya ve yazmaya gönül vermiş birisi olarak böyle bir ödülle taltif edilmek, emeğimin, gayretlerimin takdir edildiğini görmek, benim için hem moral hem de motivasyon oldu. Aldığım bu ödül, aynı zamanda ödülün itibarını korumak gibi bir sorumluluk da yükledi sırtıma. Şu saatten sonra yazacağım her cümle daha nitelikli olmak zorunda.

EKLENDİ

:

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce bu yıl ikincisi düzenlenen “Hasan Âli Yücel Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yazma Yarışması” ödül töreni, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, değerlendirme kurulu üyeleri ve dereceye giren öğretmenlerin katılımlarıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Yarışmanın birincisi Tokat’tan Mustafa Soyuer oldu. Ayrıca yarışmada Zonguldak’tan Esra Kahya ikinci olurken, Siirt’ten Agit Destan üçüncü sırada yer aldı. Aydın’dan Gökhan Acar, İzmir’den Gülşen Güzey, Yalova’dan Taner Çalıkoğlu, Malatya’dan Esra Bitmez, Gaziantep’ten Çağrı Subaşı, Ordu’dan Nuri Keçeci ve Erzincan’dan Ahmet Nayir, 1300 katılımcı arasından ilk ona girmeyi başaran diğer yazarlar oldu.

Törende yaptığı konuşmada, öğretmenlerle sanat vesilesiyle bir araya gelmenin mutluluğunu taşıdığını ifade eden Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Öğretmenler günü arifesinde düzenlediğimiz bu tören, sıradan bir organizasyon değil. Merkezinde insan olan öğretmenlik mesleğini icra edenlerin, sahip olması gerektiği ruh inceliğini gördüğümüz bir etkinlik… Eğitimciler kültürden ve sanattan beslenirler. Tarihe de baktığımızda görüyoruz birçok büyük edebiyatçı öğretmen kökenli ve onlar Türk edebiyatına çok önemli eserler kazandırmışlar.” cümleleriyle yarışmanın önemine değindi.

“Yuva” temasıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen yarışmaya ülke genelinden toplam 1300 eser katıldı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Tokat’tan Mustafa Soyuer “Evin Halleri” adlı öyküsüyle birinciliğe layık görüldü. Mustafa Soyuer, yarışmayla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Bu ödül, şahsım adına büyük onur. Okumaya ve yazmaya gönül vermiş birisi olarak böyle bir ödülle taltif edilmek, emeğimin, gayretlerimin takdir edildiğini görmek, benim için hem moral hem de motivasyon oldu. Aldığım bu ödül, aynı zamanda ödülün itibarını korumak gibi bir sorumluluk da yükledi sırtıma. Şu saatten sonra yazacağım her cümle daha nitelikli olmak zorunda. Bunun farkındayım. Tıpkı eski terzi dükkânlarında yazdığı gibi, bundan sonra her cümlemi kırk kez ölçüp bir kez biçeceğim.”

Mustafa Soyuer Kimdir?

1980’de Tokat’ta doğan Mustafa Soyuer, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli okullarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak çalıştı. Hâlen, Zile Fen Lisesi’nde vazifesine devam etmektedir.

Öykü ve incelemeleri Türk Dili, Türk Edebiyatı, Mahalle Mektebi, Ihlamur, Tahrir, Barbar gibi dergilerde ve muhtelif internet sitelerinde yayımlanan Mustafa Soyuer’in, Kutu Yayınları bünyesinde çıkan “Ellerin Ellerime Değdiği Zaman” adlı bir de öykü kitabı vardır. İkinci kitabının hazırlıklarına devam etmektedir.

Çok Okunanlar