Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Türkiye Yazarlar Birliği 2020 Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödüllerinin sahipleri belli oldu. Hikâye dalında “Gömleği Yalnız” kitabıyla Mustafa Şahin, şiir dalında “Bütün Ayrılıklar” kitabıyla Suavi Kemal Yazgıç, roman dalında “Kalbin Arka Odası” eseriyle Ayşegül Genç, deneme dalında “Benim Dağlarım” kitabıyla Dursun Çiçek, araştırma dalında “Ethostan Ahlaka” eseriyle Hümeyra Özturan, fikir dalında “Osmanlı Düşüncesi” eseriyle Tahsin Görgün, inceleme dalında “Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi” eseriyle İbrahim Tellioğlu, hatıra dalında “Kendimden Kendime” eseriyle Emine Işınsu, gezi dalında “Şehir Kokusu” kitabıyla Mehmet Mazak…

EKLENDİ

:

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödüllerinin sahipleri belli oldu. TYB genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında ödül alan isimler TYB Başkanı ve ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Basın toplantısında konuşan Arıcan, TYB’nin verdiği ödüllerin maddi yönü bulunmasa da yazarları ve eserleri tanıtmasının, bu yöndeki çaba ve çalışmaları desteklemesinin kamuoyu tarafından 39 yıldır takdirle karşılandığını belirtti. Bir eserin değerlendirmeye alınması için basılı olması, ilk baskı olması ve basımının yıl içerisinde yapılmış olması gerektiğini hatırlatan Arıcan, bu ödüllerin hikâyeden şiire, fikirden hatıraya, müzikten sinemaya kadar pek çok alanda verildiğini aktardı.

Geçtiğimiz yılın ülkemiz ve dünyamızın tarihte eşine az rastlanır felaketlere ve salgın hastalıklara maruz kaldığını ifade eden Arıcan, “İnsanların sağlığını olumsuz etkileyen Kovid-19’un etkileri her geçen gün daha da artıyor. Kimi vakalarda ölüm, kimi vakalarda ise kalıcı solunum yolu hasarlarına sebebiyet veren salgın; eğitimden ekonomiye, sağlıktan çalışma hayatına, kültür sanattan spor dünyasına kadar geniş bir alanı olumsuz etkiledi. Bu süreçte başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi görenlere de acil şifalar dileyerek geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.

2020 yılında güzel ve faydalı gelişmeler olduğunun da altını çizen Arıcan, ““Birliğimiz, ülkemiz, milletimiz, Mehmet Âkif Ersoy ve İstiklâl Marşımız açısından önemli bir gelişme; 2021’in “İstiklâl Marşı yılı” olarak kutlanacak olmasıdır. 2021, İstiklâl Marşı’nın Mehmet Âkif Ersoy tarafından yazılmasının ve TBMM tarafından kabul edilmesinin 100. Yılı. Âkif konusundaki hassasiyetlerini her zaman takdirle andığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’a, 2021 “İstiklâl Marşı Yılı” olsun teklifimizi arz etmiştik. Girişimlerimiz sonuç verdi ve TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un ilk imza sahibi olduğu ve TBMM’de grubu bulunan tüm partilerin ortak önergesiyle, 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olmasını içeren düzenleme kabul edildi. Öncelikle; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop başta olmak üzere siyasi partilerimizin değerli genel başkanlarına ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. 1 Ocak 2021 tarihinden yıl sonuna kadar; ülkemizde ve yurt dışı temsilciliklerimizde paneller, konferanslar, bilgi şölenleri, gençler için yarışmalar düzenleyeceğiz.” dedi.

Hikâye dalında “Gömleği Yalnız” kitabıyla Mustafa Şahin, şiir dalında “Bütün Ayrılıklar” kitabıyla Suavi Kemal Yazgıç, roman dalında “Kalbin Arka Odası” eseriyle Ayşegül Genç, deneme dalında “Benim Dağlarım” kitabıyla Dursun Çiçek, araştırma dalında “Ethostan Ahlaka” eseriyle Hümeyra Özturan, fikir dalında “Osmanlı Düşüncesi” eseriyle Tahsin Görgün, inceleme dalında “Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi” eseriyle İbrahim Tellioğlu, hatıra dalında “Kendimden Kendime” eseriyle Emine Işınsu, gezi dalında “Şehir Kokusu” kitabıyla Mehmet Mazak, edebi tenkit dalında “Necip Fazıl Kısakürek’in Şiirleri ve Şiirlerindeki Değişmeler” kitabıyla İbrahim Kavaz, tercüme dalında Taha Abdurrahman’ın “Ahlak Sorunsalı Batı Modernitesinin Ahlaki Eleştirisine Bir Katkı” eserindeki tercümesiyle Tahir Uluç, biyografi dalında “Mehmet Akif Tutuşmuş Bir Yürek, Adanmış Bir Hayat” kitabıyla Alim Kahraman, çocuk yayınlarında “Değerli Masallar” eserleriyle Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları bu yılın ödül alacak isimleri oldu.

Basın, yayın, televizyon ve radyo alanında da ödüller verildi.

Buna göre basın alanında, “Basın Fıkra” kategorisinde Merhaba gazetesinden Hüzeyme Yeşim Koçak, röportajda Star gazetesinden Hale Kaplan, fikir kategorisinde Yenisöz gazetesinden Ahmet Doğan İlbey, kültür-sanat haberleri dalında Karar gazetesinden Saliha Sultan, dergi yayıncılığında Ay Vakti, Türk Müziği’nde “Evlad-ı Fatihan’dan Kadim Sesler Balkan İlahileri 2” eseriyle Ubeydullah Sezikli, TV Belgesel dalında TRT Belgesel’de yayınlanan “Anne Gidince” belgeseliyle Zeynep Keçeciler, Halk Kültürü dalında “Konya’da Kültürel Hayat” eseriyle Ali Işık, TV Dizi dalında TRT 1’de yayınlanan Gönül Dağı, Şehir Kitabı dalında “Şehir ve Modern” eseriyle Ekrem Özdemir, Radyo Programı dalında TRT Nağme’de yayınlanan “Musikiye Dair” programıyla Mustafa Doğan Dikmen bu yıl ödül verilecekler arasında yer aldı.

Kamu Yayıncılığı kategorisinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yayınları, Yayıncılık Özel kategorisinde Ketebe Yayınları, Elektronik Yayıncılık kategorisinde ise “fikircografyasi.com” ödül almaya hak kazandı.

Kültür ve sanat hayatına uzun süreli katkılarından dolayı Prof. Dr. Yalçın Koç, Prof. Dr. Erol Göka ve Mustafa Ruhi Şirin “Üstün Hizmet Ödülü”ne değer bulundu.

Ödüller, tarihi ilerleyen günlerde açıklanacak törende sahiplerini bulacak.

Çok Okunanlar