Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

TYB Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri”ni kazanan isim ve eserler düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

EKLENDİ

:

Kültür, sanat, edebiyat ve düşünce camiasında 2021’de meydana gelen gelişmeleri takip eden TYB, değerlendirme sürecinin ardından ödüle layık isim ve eserleri belirledi.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, 01.01.2021 tarihinde TYB Genç Kahve’de TYB Genel Başkan Yardımcısı Tarkan Zengin ve Genel Sekreter Doç. Dr. Muhammet Enes Kala ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 2021 yılının “Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçılarını” açıkladı.

Genel Başkan Arıcan yaptığı konuşmada; TYB’nin kuruluşunun 43’ncü yılında; 40’ncı  “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’ni belirlediklerini söyledi.

Arıcan konuşmasında, TYB’nin okuryazar buluşmaları, imza günleri, konferanslar, kültür yayınları, genç yazarlar kurultayları, paneller, sempozyumlar, şiir şölenleri, şehir kongreleri, tarih, kültür, edebiyat sohbetleri, kültür kervanları, ulusal ve uluslararası kongreler düzenleyerek Türk edebiyatına, sanatına ve düşünce dünyasına katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti.

Türk edebiyatı dünya kütüphanelerine girmeli.”

Genel Başkan Arıcan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türk edebiyatının dünyaya açılması amacıyla yapılan çalışmalara hız verilmesi gerektiğini belirterek bu konuda da şunları ifade etti:

“Her geçen yıl daha da güçlenen Türk edebiyatını dünyaya tanıtma çalışmalarına hız vermeliyiz. Özellikle; Yunus Emre, Mevlana, Mehmet Akif Ersoy, Sezai Karakoç, Ahmet Hamdi Tanpınar, Tarık Buğra, Necip Fazıl Kısakürek, Mustafa Kutlu, D. Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu gibi önemli yazarların şiir, hikâye, roman, tiyatro ve deneme başta olmak üzere edebiyatın tüm alanlarında yapılacak çevirilerinin dünya kütüphanelerinde yer almalarını sağlamalıyız. Türk edebiyatının ve Türk dilinin dünyaya açılmasını ancak bu şekilde sağlayabiliriz.”

Ödül alacak kişi, eser ve kurumları 40 yıllık birikim ve deneyimle belirliyoruz.”

 “TYB’nin önemli faaliyetlerinden birinin de günümüzün şair ve yazarlarını, fikir ve ilim insanlarını topluma tanıtmak, daha güçlü eserler vermeleri için teşvik etmek amacıyla, iyi olan eserleri,  yılın yazar fikir adamı ve sanatçılarını belirleyerek ödüllendirmesidir.” diye konuşan Genel Başkan Arıcan, “40 yıllık bir birikim ve tecrübeyle; Yıl içinde yönetim kurulumuzun kapsamlı araştırmalarının yanı sıra ülkemizin seçkin gazeteci, yazar, çevirmen, editör, şair ve eleştirmenlerinin görüş ve önerilerinden de yararlanılarak eser sahibinin dünya görüşü ve ideolojisine bakılmaksızın yılın yazar, fikir adamı ve sanatçılarını belirliyoruz.  Eserleri takip edip değerlendirirken deneyimli, tecrübeli edebiyatçıların yanı sıra mutlaka gençlerin çalışmalarına da yer veriyoruz. Bu vesileyle son 40 yıldır edebiyata, sanata ve kültürümüze yeni kan diyebileceğimiz isimleri kazandırdık.  Bugün kamuoyunun yakından tanıdığı birçok ünlü isim ilk ödülünü Türkiye Yazarlar Birliği’nden aldı.” ifadelerini kullandı.

Arıcan sözlerine “2021 yılında da, ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve düşünce hayatındaki gelişmeleri yakından takip ederek değerlendirdik;  ödül alacak kişi, kurum ve eserlerini belirledik. Öncelikle eser sahibi, kişi, kurum ve kuruluşları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Yönetim kurulumuzca, yılın yazar fikir adamı ve sanatçıları değerlendirmesi yapılırken aynı zamanda “Üstün Hizmet Ödülü”ne lâyık görülen isimler de belirlenmektedir. Üstün hizmet ödülleri; kültür ve sanat hayatımıza önemli katkı sağlayan, edebiyat ve düşünce alanında olağanüstü gayret ve çalışmaları bulunan şahsiyetlere, şükran ve minnet borcumuzun bir ifadesi olarak verilmektedir.” cümleleriyle devam etti.

2021 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri

Hikâye: Selma Aksoy Türköz, Aynı Yağmur, Muhit Kitap

Şiir: Adem Turan, Mangan Mangan Gün Batarken Gün Doğumu, Hece Yayınları

Roman: İlknur Demirci, Kumru ve Gölge, Şule Yayınları

Deneme: Selvigül Kandoğmuş Şahin, Arınma Zamanlarına, Okur Kitaplığı Yayınları

Fikir: Murat Erol, Kaybetmenin Halet-i Ruhiyesi, Muhit  Yayınları

Araştırma: Sait Mermer, İslâm Düşüncesinin Tarih Yapıcı Rolü, Çizgi Yayınları

İnceleme: Murat Çelik, Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri, Tüba Yayınları

Dil: Atilla Şentürk, Osmanlı Şiiri Kılavuzu, OSEDAM Yayınları

Edebi Tenkit: Yılmaz Daşcıoğlu, Akıp Gidenin Cazibesi, Şule Yayınları

Hatıra: Mehmet Kahraman, Ben de Öğretmendim, Çıra Yayınları

Gezi: Taha Kılınç, Bir Rüyayı Hatırlar Gibi & Savaştan Önce Suriye, KETEBE Yayınları

Şehir Kitapları: Bilal Can, Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları

Tercüme: Ayşe Işın Kirenci, Edith Wharton’dan çeviri:  Kısa Öykü ve Roman Sanatı İçin Klasik Bir Rehber Kurgu Sanatı, Büyüyenay Yayınları

Biyografi: Rıfat Yörük, Ensar Ruhlu Muhacir, Yüzleşme Kitap

Çocuk Edebiyatı: Tuğba Coşkuner, Duvarın Ardı – Dünyanın Son İnsanları, Cezve Çocuk Yayınları

Basın/Fıkra: Ergün Diler, Takvim Gazetesi

Dergi: Post Öykü

Türk Müziği: Ender Doğan, Dest-i Kevser

Halk Kültürü: Doğan Kaya, Kültürümüzde Dini ve Cengi Hikâyeler, AKM Yayınları

Klasik Sanatlar-Hat: Fatih Özkafa, Ya Hazret-i Pir/Türk Hat Sanatında Tasavvuf Önderleri, Marmara Üniversitesi Yayınları

Elektronik Yayıncılık: http://www.kitaphaber.com.tr

TV Belgesel: Tarihin Efsaneleri, TRT

TV Dizi: Kıbrıs: Zafere Doğru, TRT

Sinema: Komşuluk Hâlleri, Yönetmen: Danis Tanovıç / TRT Ortak Yapım

Radyo Programı: Doğru Söze Ne Denir?, Semerkand Radyo

Kamu Yayıncılığı: TBMM Yayınları

Özel Yayıncılık: FECR  Yayınları

Yayıncılık Özel: İZ Yayıncılık,  Büyük Felsefe Lügatı Mustafa Namık Çankı, Hazırlayan:  Recep Alpyağıl       

Üstün Hizmet: Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bülent Bakiler, Necmettin Turinay

Ödül takdimi programının yer ve zamanının daha sonra açıklanacağı belirtildi.

Daha Fazla Yükle

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar