Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Siyer Vakfı’nın organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve bu yıl 6. defa düzenlenen Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 10 Aralık 2020 Cuma günü Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen yarışmada, 63 ülkeden 574 eser yarıştı. “Ulusal En İyi Kurmaca Ödülü”nü takdim eden Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım; büyük bir medeniyetin çocukları olarak gelecek nesillere medeniyetin sanatla da güzel bir şekilde aktarılabileceğini belirtti.

EKLENDİ

:

Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen ve ilk defa “Belgesel” kategorisi de eklenen “6. Âlemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması”nın ödül töreni İstanbul Esenler’de gerçekleştirildi. Törende yarışmada dereceye giren adaylara, toplamda 100.000 TL ödül verildi.

Siyer Vakfı’nın organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve bu yıl 6. defa düzenlenen Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 10 Aralık 2020 Cuma günü Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen yarışmada, 63 ülkeden 574 eser yarıştı. Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışmasının jüri üyeliklerini Prof. Dr. Şükrü Sim, Ayşe Şener ve Cihan Aktaş yaptı. Ulusal ve Uluslararası olarak iki ayrı başlık altında gerçekleştirilen yarışmada, dört ayrı kategoride sekiz en iyi esere toplamda 100.000 TL ödül verildi.

Ödül töreninin açılışında konuşan yarışma koordinatörü Cemil Nazlı; sanatsal çalışmaların ülkemizde ve dünyada en zorlu dönemini yaşadığını, bu kurak ve verimsiz iklimden tiyatro ve sinema camiasına mensup sanatçılarımızın da oldukça olumsuz etkilendiğini, işte bu yüzden umudu devam ettirebilmek, sanatsal faaliyet üretiminin gerçekleştirilebileceğini göstermek istediklerini ifade etti.

“Ulusal En İyi Kurmaca Ödülü”nü takdim eden Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım; büyük bir medeniyetin çocukları olarak gelecek nesillere medeniyetin sanatla da güzel bir şekilde aktarılabileceğini belirtti.

Programda salgın sürecinin kahramanları olan sağlık sektörü çalışanları da unutulmadı.

Hâlihazırda içinde bulunduğumuz salgın sürecinde büyük fedakârlıklar gösteren sağlıkçılarımıza ithafen Dr. Aytekin Coşkun’a plaket takdim edildi. Programa ev sahipliği yapan Esenler İlçe Belediye Başkanı Tevfik Göksu; sembolik olarak dikilen yedi adet fidandan hareketle yedinin kesretten mecaz olduğunu, aslında sonsuzluğu ifade ettiğini, başta doktorlarımız, acil ve yoğun bakım sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm sağlık camiamıza sonsuz minnet ve şükran duyduğunu özellikle belirtti.

Bu yıl merhum Ahmet Uluçay’a ithafen hazırlanan Onur Ödülü, merhumun yaşadığı her yıla karşılık olacak biçimde 54 fidan dikimi ile takdim edildi.

Ulusal Bölümde “Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Senaryo” dallarında on yedi finalist arasından en iyi dört esere, Uluslararası bölümde yine aynı kategorilerde on dört finalist eser arasından en iyi dört esere ödül ve plaketleri takdim edildi. Salgın sebebiyle yurt dışındaki finalistlerin çevrim içi olarak katıldığı gecede ödül alan eserler şöyle sıralandı:

Ulusal En İyi Kısa Kurmaca Film ödülünü Kasım Ördek “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” adlı filmiyle aldı.

Ulusal En İyi Kısa Belgesel Film ödülü “Yeni Baştan” ile Taha Ovacı’nın oldu.

Ulusal En İyi Kısa Senaryo ödülü “Cemre” ile Nuri Cihan Özdoğan’ın oldu.

Ulusal Animasyon Jüri Özel Yapım Destek Ödülü ise “Baca” ile Mehmet Akif Güler’e verildi.

Yarışmanın Uluslararası Bölümünde Çek Cumhuriyeti’nden Demet Derelioğlu “Lunchbox” ile Uluslararası En İyi Kısa Kurmaca Film ödülüne layık görüldü.

Uluslararası En İyi Kısa Belgesel Film ödülü “Malekıa” ile İran’dan katılan Mohammadbagher Shahin’in oldu.

Uluslararası En İyi Animasyon Ödülü ABD’den Zhie Yang-wenjie Wu-han Chen’in “Renaıdance” adlı eserine verildi.

Uluslararası En İyi Kısa Senaryo Ödülü ise “Code Name Red Crow” adlı eseri ile yarışmaya İtalya’dan katılan Giorgio Marconi’nin oldu.

 

Kültür Sanat

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Öykü ve Deneme Yarışması Sonuçları Açıklandı

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

EKLENDİ

:

Adalet Bakanlığı tarafından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışması sonuçları açıklandı.

Çok sayıda katılımın olduğu yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun yaptığı değerlendirmeler sonrasında ilan edildi.

31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlenen öykü ve deneme yarışmasının seçici kurul üyelikleri Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Necip Tosun isimlerinden oluştu.

Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Eserler dil, üslup ve özgünlük bağlamında değerlendirildi.

Deneme dalında “Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?” adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, “Adaleti Dert Edinmek” yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, “İhtişamdan Taşan Hakikat” yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.

Öykü dalında ise Akif Yıldırım “Tuz Ekmek Hakkı” öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz “Çöl Ayetleri” adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da “Sınırda” başlıklı çalışmasıyla üçüncülüğe layık görüldü.  

Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası bir kez daha yâd edildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

Bizler de “insaniyet.net” ailesi olarak Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı minnet ve hasretle yâd ediyor, deneme dalında “Sorular Mı İsabetli, Gözlem Mi?” başlıklı yazısıyla birinci olan yazarımız Dr. Canan Olpak Koç’u tebrik ediyoruz.

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er Sempozyumu Düzenlenecek

EKLENDİ

:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve İslami İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle “İslam Medeniyetinde Âlim II: Mehmed Emin Er” başlıklı sempozyum düzenlenecek.

İslami İlimlerde emek vermiş âlimlerin tanınması ve bu minvalde yüzlerce talebe yetiştirmiş Merhum Mehmet Emin Er’in ilmî hizmetlerinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenecek sempozyum, 27-28 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Sempozyumda, Mehmed Emin Er’in hayatı, ilmî kişiliği ve geride bıraktığı eserlerin incelenmesiyle onun ilim dünyasına katkılarının ortaya konulması hedeflenmekte. Bununla birlikte Mehmed Emin Er’in, Arapça dilbilim (morfoloji, sözdizimi ve mantık gibi) içindeki temel disiplinlerin yanı sıra daha gelişmiş disiplinlere, özellikle Tasavvuf ve İslam Hukuku alanlarına odaklanan çok sayıda eseriyle çok yönlü âlim kişiliğinin irdelenmesi amaçlanmakta. Mehmed Emin Er’in tedrisatından geçmiş öğrencilerin anıları da sempozyum kapsamında bir oturumda ele alınacaktır.

Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumun makale gönderme son tarihi ise 30 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Sempozyumun düzenleme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Prof. Dr. Nuri Adıgüzel, Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Prof. Dr. Özcan Güngör, Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek, Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Zekeriya Akman, Doç. Dr. Cafer Acar,  Dr. Rahim Ay, Dr. Aydın Kudat, Mehmet Nezir Gül ve İbrahim Halil Er yer alırken; yürütme kurulunda, Prof. Dr. Mehmet Ünal, Doç. Dr. Cafer Acar, Dr. Rahim Ay ve Arş. Gör. Aygün Yılmaz isimleri yer aldı.

 

Okumaya Devam Et...

Kültür Sanat

Eyüpsultan Belediyesi “Okumak Güzeldir” 2. Kitap Okuma Yarışması Başladı

EKLENDİ

:

Yazar:

Eyüpsultan (İstanbul) Belediyesi bünyesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Okumak Güzeldir” adlı yarışma başvuruları başladı.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, Türk Dili ve Edebiyatı’nın seçkin eserlerine ilgiyi artırmak amacıyla düzenlenen geleneksel kitap okuma yarışmasına bu yıl da katılımın yoğun olacağı bekleniyor.

Yarışma İçin Okunması Gereken Kitaplar

Yüksek Ökçeler (Ömer Seyfettin)

Son Kuşlar (Sait Faik Abasıyanık)

Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)

Merhaba Söğüt Ertuğrul Gazi (Yavuz Bahadıroğlu)

Fatih Harbiye (Peyami Safa)

Ödüllü kitap okuma yarışmasında; birinciye laptop + 5.000 TL para ödülü, ikinciye tablet + 3.000 TL para ödülü, üçüncüye: tablet + 2.000 TL para ödülü ve bunların yanında dereceye giren ilk 20 kişiye 3 gece 4 gün Kapadokya gezisi ve dereceye giren ilk 100 kişiye 28 ciltlik minyatür kitap seti armağan edilecektir.

Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak ancak yarışmacıların ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekecektir.

Başta İstanbul’da ikamet edenler olmak üzere yurt genelindeki bütün vatandaşlarımız yarışmaya katılabilir.

Katılımcılar için detaylı yarışma şartnamesi linki: https://yarisma.eyupsultan.bel.tr/webfiles/userfiles/files/sartname_2021.pdf

  

  1. Kitap Okuma Yarışmasıyla İlgili Önemli Tarihler

Yarışmaya son başvuru tarihi: 25 Mayıs 2021 Salı Günü Saat:17.00 Yarışmanın yapılacağı yer: online https://www.eyupsultan.bel.tr/ web sitesi Yarışma tarihi: 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü 21.00 – 21.50 saatleri arası.

 

Yarışma Düzenleme Kurulu Üyeleri

Zekeriya YILDIZ (Başkan)

Davut AKGÜL (Üye)

Süleyman KÖMÜR (Üye)

Necip ASLAN (Üye)

Mehmet IRMAK (Üye)

 

Geçtiğimiz yıl sonuçlanan 1. Kitap Okuma Yarışmasında jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde ilk üçe giren isimler şunlardı:

  1. Huriye Nurefşan Yarımoğlu
  2. Osman Akgündüz
  3. Mert Eroğlu

Okumaya Devam Et...

Çok Okunanlar