Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Siyer Vakfı’nın organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve bu yıl 6. defa düzenlenen Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 10 Aralık 2020 Cuma günü Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen yarışmada, 63 ülkeden 574 eser yarıştı. “Ulusal En İyi Kurmaca Ödülü”nü takdim eden Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım; büyük bir medeniyetin çocukları olarak gelecek nesillere medeniyetin sanatla da güzel bir şekilde aktarılabileceğini belirtti.

EKLENDİ

:

Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen ve ilk defa “Belgesel” kategorisi de eklenen “6. Âlemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması”nın ödül töreni İstanbul Esenler’de gerçekleştirildi. Törende yarışmada dereceye giren adaylara, toplamda 100.000 TL ödül verildi.

Siyer Vakfı’nın organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve bu yıl 6. defa düzenlenen Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 10 Aralık 2020 Cuma günü Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl “Aile” temasıyla gerçekleştirilen yarışmada, 63 ülkeden 574 eser yarıştı. Uluslararası Âlemlere Rahmet Kısa Film Yarışmasının jüri üyeliklerini Prof. Dr. Şükrü Sim, Ayşe Şener ve Cihan Aktaş yaptı. Ulusal ve Uluslararası olarak iki ayrı başlık altında gerçekleştirilen yarışmada, dört ayrı kategoride sekiz en iyi esere toplamda 100.000 TL ödül verildi.

Ödül töreninin açılışında konuşan yarışma koordinatörü Cemil Nazlı; sanatsal çalışmaların ülkemizde ve dünyada en zorlu dönemini yaşadığını, bu kurak ve verimsiz iklimden tiyatro ve sinema camiasına mensup sanatçılarımızın da oldukça olumsuz etkilendiğini, işte bu yüzden umudu devam ettirebilmek, sanatsal faaliyet üretiminin gerçekleştirilebileceğini göstermek istediklerini ifade etti.

“Ulusal En İyi Kurmaca Ödülü”nü takdim eden Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım; büyük bir medeniyetin çocukları olarak gelecek nesillere medeniyetin sanatla da güzel bir şekilde aktarılabileceğini belirtti.

Programda salgın sürecinin kahramanları olan sağlık sektörü çalışanları da unutulmadı.

Hâlihazırda içinde bulunduğumuz salgın sürecinde büyük fedakârlıklar gösteren sağlıkçılarımıza ithafen Dr. Aytekin Coşkun’a plaket takdim edildi. Programa ev sahipliği yapan Esenler İlçe Belediye Başkanı Tevfik Göksu; sembolik olarak dikilen yedi adet fidandan hareketle yedinin kesretten mecaz olduğunu, aslında sonsuzluğu ifade ettiğini, başta doktorlarımız, acil ve yoğun bakım sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm sağlık camiamıza sonsuz minnet ve şükran duyduğunu özellikle belirtti.

Bu yıl merhum Ahmet Uluçay’a ithafen hazırlanan Onur Ödülü, merhumun yaşadığı her yıla karşılık olacak biçimde 54 fidan dikimi ile takdim edildi.

Ulusal Bölümde “Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Senaryo” dallarında on yedi finalist arasından en iyi dört esere, Uluslararası bölümde yine aynı kategorilerde on dört finalist eser arasından en iyi dört esere ödül ve plaketleri takdim edildi. Salgın sebebiyle yurt dışındaki finalistlerin çevrim içi olarak katıldığı gecede ödül alan eserler şöyle sıralandı:

Ulusal En İyi Kısa Kurmaca Film ödülünü Kasım Ördek “Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” adlı filmiyle aldı.

Ulusal En İyi Kısa Belgesel Film ödülü “Yeni Baştan” ile Taha Ovacı’nın oldu.

Ulusal En İyi Kısa Senaryo ödülü “Cemre” ile Nuri Cihan Özdoğan’ın oldu.

Ulusal Animasyon Jüri Özel Yapım Destek Ödülü ise “Baca” ile Mehmet Akif Güler’e verildi.

Yarışmanın Uluslararası Bölümünde Çek Cumhuriyeti’nden Demet Derelioğlu “Lunchbox” ile Uluslararası En İyi Kısa Kurmaca Film ödülüne layık görüldü.

Uluslararası En İyi Kısa Belgesel Film ödülü “Malekıa” ile İran’dan katılan Mohammadbagher Shahin’in oldu.

Uluslararası En İyi Animasyon Ödülü ABD’den Zhie Yang-wenjie Wu-han Chen’in “Renaıdance” adlı eserine verildi.

Uluslararası En İyi Kısa Senaryo Ödülü ise “Code Name Red Crow” adlı eseri ile yarışmaya İtalya’dan katılan Giorgio Marconi’nin oldu.

 

Çok Okunanlar