Bizimle İletişime Geçin

Kültür Sanat

Yavuz Bahadıroğlu Vefat Etti

Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah’ın rahmetine yürüdü. Rahman ve Rahim olan Allah, ona şefkati ile muamele etsin. Başımız sağ olsun.

EKLENDİ

:

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla tanınan Niyazi Birinci dün İstanbul’da ebediyete intikal etti.

Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun vefat haberini oğlu Mücahit Birinci sosyal medyadan; “Yolumu aydınlatan, mücadelesi ile bana ilham veren, bir neslin doğru yetişmesine vesile olan babamız Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah’ın rahmetine yürüdü. Rahman ve Rahim olan Allah, ona şefkati ile muamele etsin. Başımız sağ olsun. El Fatiha…”cümleleriyle duyurdu.

Bakanlar Kurulu üyeleri de Bahadıroğlu’nun vefatı dolayısıyla sosyal medyadan taziye mesajları yayımladı. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Yaşamını tarih bilimine adayan tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’na (Niyazi Birinci) Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.” derken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Eserleriyle nesilden nesile tarih şuuru aşılayan Yavuz Bahadıroğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.” mesajını paylaştı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise Twitter hesabından yayımladığı mesajında, “Gençlik yıllarımızın önemli mütefekkirlerinden, eserleriyle gençliğin ufkunu açan değerli dava adamı Yavuz Bahadıroğlu’nun vefatını üzülerek öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar dilerim. Başımız sağ olsun.” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da paylaşımında, şu ifadelere yer verdi: “Güler yüzü ve engin birikimiyle gönüllerde ve bu kubbede hoş bir sada bırakarak terk-i diyar eyleyen Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) ağabeye Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim, mekânını cennet eylesin, başımız sağ olsun.” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “Ülkemizin kıymetli kalemlerinden, tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” diyerek taziyelerini belirtti.

Yavuz Bahadıroğlu 22 Ocak 2021 günü saat 15.00’te Eyüp Sultan Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Camii Haziresine defnedildi.

Yavuz Bahadıroğlu adıyla tanınan Niyazi Birinci 1945 yılında Rize’de dünyaya geldi. 1971 yılında İstanbul’da gazeteciliğe başlayan Bahadıroğlu, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Muhtelif gazete, dergi ve şirketlerde yönetici olarak çalıştı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor, edebiyatımızın en çok satan romanlarından oldu. Romanlarında genellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan Bahardıroğlu’nun son çıkan eserlerinden biri de Biz Osmanlıyız adlı romanıdır. İlkin “Sunguroğlu” ve ardından “Buhara Yanıyor” romanlarını kaleme alan Bahadıroğlu’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı bulunuyor. Bahadıroğlu ayrıca çocuk kitabı, hikâye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryo ve fikrî eser olmak üzere birçok çalışmaya imza attı. Uzun yıllar Can Kardeş dergisi genel yayın yönetmenliği yapan Bahadıroğlu, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda konferanslar verdi, birçok kurum ve kuruluştan ödüller aldı. İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Bahadıroğlu, ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapmasının yanı sıra Yeni Akit gazetesinde de köşe yazıları kaleme alıyordu. Bahadıroğlu evli ve üç çocuk babasıydı.

Biz de “insaniyet.net” olarak vefat eden tarih ve kültür dünyamızın önemli isimlerinden Yavuz Bahadıroğlu’na Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabr-ı cemil dileriz.

 

Çok Okunanlar